Vassa

Allikas: Vikipeedia

Vassa (paali keeles: vassā "vihm")[1] ehk vihmaperiood kestab juulikuu täiskuu päevast kuni oktoobrikuu täiskuu päevani (paali k. Āsāḷha-Kattika[2]). Vastavalt Buddha antud juhisele peavad bhikkhud veetma kolmekuulise vassa ühes templis või keskuses (paali vassa-vāsa "vassa-elukoht"[3]) ja pühenduma seal erilise hoolega meele treeningule ehk keskendumise ja teadvustamise arendamisele.

Buddha antud vassa juhist järgib kogu theravaada koolkond ja ka üksikud mahajaana koolkonnad (Vietnami Thiền ja Korea Seon kloostrid ning Tiibeti koolkond).

Kuna mõned ilmikud järgivad sel ajal erilise hoolega moraalijuhiseid, nt loobuvad suitsetamisest ja alkoholist, piiravad liha söömist jne, siis on vassa ilmikute seas tuntud ka kui budistlik paastuaeg (kuigi termin "paast" ei vasta otseselt Buddha õpetusele).

Vassa lõpeb Pavaarana (paali k. pavāraṇā “rahulolu”) tseremooniaga, millega tähistatakse kolmekuulise vassa lõppemist. Vassale järgneb Kathina festival (paali k. kaṭhina), kus ilmikud avaldavad oma austus ja tänu bhikkhudele ning teevad annetusi nii bhikkhudele kui templitele.

Laos, Myanmaris ja Tai Kuningriigis on vassa esimene päev riiklik püha.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. A IV.138
  2. J IV.74; V.38
  3. S V.326; PvA 20