Sooidentiteet

Allikas: Vikipeedia

Sooidentiteet ehk sooline enesemääratlus ehk sooline autoidentifikatsioon on üks fundamentaalsemaid inimese identiteete. Selle järgi määratleb inimene ise enda soolise kuuluvuse. Üldjuhul vastab inimese sooidentiteet tema bioloogilisele soole (gonaadisoole). Sooidentiteet avaldub tavaliselt juba päris varajases eas - praktiliselt kohe, kui inimene ennast väljendama (rääkima) õpib.

Mõningatel juhtudel võib aga inimese sooidentiteet osutuda vastupidiseks tema gonaadisoole. Sellisel juhul on tegemist transseksuaalsusega. Alates 21. sajandi algusest on üha enam hakatud lastepsühhiaatrite poolt toetama praktikat, kus gonaadisoole vastupidise sooidentiteediga (transseksuaalsete) laste vanematel soovitataksegi lubada sellistel lastel üles kasvada vastavalt nende sooidentiteedile. Kui laps on sündinud tüdrukuna, kuid teadvustab end püsivalt poisina, siis lubatakse tal üles kasvada poisina ja vastupidi - kui on sündinud poisina ja teadvustab end tüdrukuna, siis lubatakse tal üles kasvada tüdrukuna.

Sooidentiteet ei ole otseses seoses seksuaalse orientatsiooniga. Inimesed, kelle sooidentiteet vastab gonaadisoole, võivad olla nii hetero-, bi- kui ka homoseksuaalsed. Samuti võivad transseksuaalse sooidentiteediga inimesed olla nii hetero-, bi- kui homoseksuaalsed.

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]