Õlgmees

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Õlgedest mehe kuju

Õlgmees on teatav argumendivorm ja mitteformaalne arutlusviga, mille sisuks on jätta mulje oponendi väite ümberlükkamisest, lükates samas ümber väite, mida vastane tegelikult ei esitanud.[1] Sellise argumendivormi kasutamise kohta öeldakse, et kasutaja "ründab õlgmeest".

Tüüpiline õlgmehe argument loob illusiooni vastase väite täielikust ümberlükkamisest selle varjatud asendamise teel mõne teise väitega (nn "õlgmehega") ja selle valeargumendi hilisema ümberlükkamisega ("õlgmehe ümberlükkamisega") vastase tegeliku väite asemel.[2][3] Õlgmehe argumente on läbi ajaloo kasutatud poleemilises arutelus, eriti emotsionaalsete teemade osas.

Struktuur[muuda | muuda lähteteksti]

Arutlusviga toimub järgmise mudeli järgi:

 1. Isik 1 teeb väite X.
 2. Isik 2 vaidleb pealiskaudselt sarnase väite Y vastu, justkui oleks Y- vastane argument X-i vastane argument.

See arutluskäik on asjakohasuse eksitus: see ei käsitle kõnealust väidet, esitades vastase seisukohta valesti.

Näiteks:

 • Tsiteerides vastase sõnu kontekstist väljas, st tsitaatide valimine, mis vastase kavatsusi valesti kajastavad (vt kontekstist välja viimise eksitus).[3]
 • Esitades kedagi, kes kaitseb seisukohta halvasti, kui selle seisukoha ainsat või põhilist kaitsjat, lükates selle (kehvasti argumenteeritud) seisukoha ümber, jättes mulje, et sellega on kõik kõnealuse seisukoha toetajad (ja seisukoht tervikuna) ümber lükatud[2]
 • Vastase argumendi ülelihtsustamine ja seejärel selle lihtsustatud versiooni ründamine.
 • Vastase argumendi liialdamine (kohati seda täiesti üle võlli keerates) ja siis liialdatud versiooni ründamine.

Näide[muuda | muuda lähteteksti]

Õlgmehe argumendid tekivad sageli avalikes aruteludes, näiteks (hüpoteetiline) alkoholi keelustamise debatt:

 • A: Me peaksime alkoholiseadusi leevendama.
 • B: Mitte mingil juhul! Ühiskond, millel on piiramatu juurdepääs alkoholile ja uimastitele, kaotab oma tööeetika ja keskendub ainult oma sõltuvuste rahuldamisele.

Algne ettepanek oli alkoholiseaduste leevendamise kohta. Isik B on seda ettepanekut valesti tõlgendanud / valesti esitanud, reageerides sellele nii, nagu oleks tegemist olnud väidetud, et "meil peaks olema piiramatu juurdepääs uimastitele". Samas ei väitnud inimene A midagi selle kohta, et kõigile peaks olema lubatud vaba ligipääs narkootiliste ainetele.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

 1. Downes, Stephen. "The Logical Fallacies". Originaali arhiivikoopia seisuga 3.03.2016. Vaadatud 25.02.2016.
 2. 2,0 2,1 Pirie, Madsen (2007). How to Win Every Argument: The Use and Abuse of Logic. UK: Continuum International Publishing Group. Lk-d 155–157. ISBN 978-0-8264-9894-6.
 3. 3,0 3,1 "The Straw Man Fallacy". fallacyfiles.org. Vaadatud 12.10.2007.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]