Kasutaja:Kaniivel

Allikas: Vikipeedia
See kasutaja on
Vikipeedia administraator.
Selle kasutaja jaoks on Vikipeedia hobi.
Sellel kasutajal on ligipääs Internetile. Kas sul on ligipääs Internetile?
See kasutaja on imetaja
See kasutaja joob teed.
See kasutaja mängib kitarri.
Kasutaja keelteoskus
et-N See kasutaja valdab eesti keelt emakeelena.
en-4 This user has near native speaker knowledge of English.
es-3 Este usuario tiene un conocimiento avanzado del español.
ru-3 Этот участник свободно владеет русским языком.
Kasutajad keelteoskuse järgi
Kalanas 2. juulil 2022

Olen tööalaselt aastaid tegelenud tarkvaraarendusega selle eri vormides ja seetõttu on minu kaastöö Vikipeedias ka pigem tehnilise kui sisulise poole (p)arendamine.

Viidetest ja viitamisest[muuda | muuda lähteteksti]

Mulle on huvi pakkunud viidetega seonduva arendamine. Seda seetõttu, et artikli teksti usaldusväärsuse ja kontrollitavuse huvides ei saa allikaviidetest kuidagi üle ega ümber. Samas võtab viidete lisamine teksti sisse kirjutamise ajal autorilt hoogu maha ja sunnib liigselt tegelema n-ö kõrvalise tehnilise poolega. Mistõttu mõned artiklite kirjutajad jätavad viited üldse lisamata või lisavad neid vaid moe pärast, et kasvõi mõni viide oleks olemas, ja keskenduvad vaid sisule. See aga muudab teksti hilisema täiendamise ja parandamise teistele oluliselt raskemaks, sest pole teada, kust info pärit on. Ka artikli lugeja ei saa Vikipeedia sisu kontrollida. Kokkuvõttes vähendab see Vikipeedia usaldust tervikuna.

Õnneks on viitamise tehniline külg ajaga järjest lihtsamaks läinud (ja mul on selles ka väike roll täita olnud). Praegu piisab viite loomiseks vaid veebiaadressi või raamatu ISBN-koodi sisestamisest, ülejäänud viite vormistamise töö teeb kasutaja eest ära tarkvara. See ei tööta täiuslikult, kuid tulemus on parem kui keskmise käsitsi sisestatud viite puhul.

Tööriistadest ja uuendustega kaasa minemisest[muuda | muuda lähteteksti]

Mulle meeldib, kui inimesed on valmis katsetama uusi tehnilisi lahendusi ja ei jää kinni vanasse. See, et aastaid tagasi oli otstarbekaim ja parim kasutada üht lahendust, ei tähenda, et nii on endiselt. Üks näide: praegu on visuaaltoimeti kasutamine paljudes kohtades otstarbekam kui lähtetekstitoimeti kasutamine.

Tööriistad võimaldavad osasid toiminguid teha kordades või kümnetes kordades kiiremini ja lihtsamalt. Kui esimesel korral ongi ehk vaja tööriistaga tutvuda ja juhendit lugeda, siis see aja ja vaimuenergia investeering tasub end kiirelt ära.

Teistest vikidest tõlkimisest[muuda | muuda lähteteksti]

On üsna kindel, et masintõlge muutub nii heaks, et ingliskeelse Wikipedia artikleid saab lugeda mistahes muus keeles. Küsimus on aastates, mitte aastakümnetes. See muudab ingliskeelsest Wikipediast tõlkimine mõttetuks, kui mõte pole just tõlkija tõlkimisoskuse arendamises. Sama kehtib ka teiste suurte keelte kohta. Seega tasub minu meelest rohkem ära Vikipeediasse Eesti teemadel kirjutamine, millest meie teame kõige paremini ja mida keegi teine meie eest kirjutama ei hakka. Masin ei saa küll niipea veel hakkama tekstidega, kus on vaja tõlkida ühest kultuurist teise, arvestades mõtteviisi ja kujundeid, nagu ilukirjanduslikud või filosoofilised tekstid. Aga keskmine Vikipeedia artikkel on tarbetekst, millise masintõlkimine pole ületamatu pähkel. Nii või teisiti, keskmine Vikipeedia inimtõlkija on tõlkimises algaja, teeb algajalikke vigu ja tulemusena on masin- ja inimtõlke kvaliteedi vahe järjest väiksem.

Näpunäited malliehitajale[muuda | muuda lähteteksti]

Nippe ja nõuandeid mallidest arusaamiseks: Kasutaja:Kaniivel/Näpunäited malliehitajale.

Veebisõnastikud ja -andmebaasid[muuda | muuda lähteteksti]

Olen kogunud veebisõnastikke ja -andmebaase, need asuvad siin: Vikipeedia:Veebisõnastikud ja -andmebaasid.

Kasutajaskriptid[muuda | muuda lähteteksti]

Kasutajaskript on Javascriptis kirjutatud väike programm, millega saab muuta seda, kuidas Vikipeedia välja näeb, lisada/kaotada/muuta võimalusi/funktsioone või teha enda elu lihtsamaks. Kui skript on ühe kasutaja poolt valmis tehtud ja Vikipeediasse üles seatud, siis saavad teised kasutajad seda skripti samuti kasutama hakata. Palju kasutajaskripte leiab ingliskeelses Vikipeedias (eraldi välja toodud ja teemade kaupa jagatud skriptid on lehel en:Wikipedia:User scripts#Scripts, kõik olemasolevad skriptid on kategoorias en:Category:Wikipedia scripts). Sageli ei saa muukeelsest vikipeediast pärit skripte aga ilma kohandamata eestikeelses Vikipeedias kasutada. Allpool on mõned skriptid, mille olen kohaldanud või teinud.

Label_IP[muuda | muuda lähteteksti]

Annab võimaluse anonüümsetelt IP-aadressidelt kaastööd tegevate kasutajate tähistamiseks värviga ja/või sildiga. Näiteks saab korduva vandaalitsemisega silma paistnud IP-aadressi tähistada punase värviga, asjalikku kaastööd tegeva IP-aadressi aga rohelisega. Seejärel on viimaste muudatuste loendis kergem kasulikku/kahjulikku kaastööd märgata ja vastavalt reageerida. Teine kasutuse näide on mõne sisselogimata kasutaja IP-aadressi taha kasutajanime kirjutamine (kui usud, et tegemist on just selle sisselogimata kasutajaga). Kui IP-aadress on kord tähistatud, siis näeb tähistust peale viimaste muudatuste lehe ka artikli ajaloo lehel ja muudel loetelu tüüpi lehtedel. Tähistust näeb ainult skripti kasutaja ise, keegi teine peale tema ei tea, millised IP-aadressid ja kuidas on tähistatud. Tähistuse loomine ja eemaldamine on lihtne, piisab kahest-kolmest hiireklõpsust. Testitud veebilehitsejates Internet Explorer (alates versioonist 8.0), Google Chrome, Firefox; väga suure tõenäosusega töötab ka Opera ja Safariga (kui ei tööta, siis palun anna märku, et saaksin asja parandada).

Skripti paigaldamiseks: kopeeri allolev kood, vajuta siia, kleebi kood avanenud aknasse ja vajuta nupule Salvesta.

mw.loader.load( '/w/index.php?title=Kasutaja:Kaniivel/label_ip.js&action=raw&ctype=text/javascript' ); // Backlink: [[Kasutaja:Kaniivel/label_ip.js]]

Valikuline: kui soovid skriptis kasutada enda poolt määratud punast, kollast ja rohelist värvitooni, siis lisa samasse aknasse (faili common.js) kood

var colorCodes = {
	1:"#FC8888",	// punane
	2:"#ffe299",	// kollane
	3:"#99FF33"	// roheline
};

ja asenda jutumärkide vahel olevad värvide koodid enda poolt valitud hex-koodidega. Hex-koode leiab mugavalt näiteks veebilehel HTML Color Picker (W3schools.com).

NB! Veebibrauseris küpsiste (cookies) ja muude saidiandmete kustutamine kustutab ka kõik lisatud sildid.

Duplinks-alt[muuda | muuda lähteteksti]

Aitab leida üleliigseid vikilinke artikli teksti sees. Tekitab artiklite nimeruumis vasemal leheserval oleva Tööriistade menüü alla lingi, millele vajutamine märgistab artiklis olevad korduvad vikilingid. Esimest korda esinev vikilink tähistatakse rohelise kastiga, järgmised punase kastiga. Artikli sissejuhatavas osas olevate vikilinkide kordusi arvestatakse eraldi. Pildikastide ja infokastide sees olevaid linke ei arvestata.

Skripti paigaldamiseks: kopeeri allolev kood, vajuta siia, kleebi kood avanenud aknasse ja vajuta nupule Salvesta.

mw.loader.load( '/w/index.php?title=Kasutaja:Kaniivel/duplinks-alt.js&action=raw&ctype=text/javascript' ); // Backlink: [[Kasutaja:Kaniivel/duplinks-alt.js]]

SortActiveUsers[muuda | muuda lähteteksti]

Skript Aktiivsete kasutajate loendi sortimiseks aktiivsuse järgi. Lisab lehele sortimisnupu ja sordib.

Skripti paigaldamiseks: kopeeri allolev kood, vajuta siia, kleebi kood avanenud aknasse ja vajuta nupule Salvesta.

mw.loader.load( '/w/index.php?title=Kasutaja:Kaniivel/SortActiveUsers.js&action=raw&ctype=text/javascript' ); // Backlink: [[Kasutaja:Kaniivel/SortActiveUsers.js]]

Tunnustused[muuda | muuda lähteteksti]

Tunnustäht kaastöö eest
Skriptide, mallide ja portaalidega tegelemise eest ja asjaliku olemise eest. Jõudu! Adeliine 9. juuni 2015, kell 03:10 (EEST)
Kuu vikipedisti tunnustäht
Kuu vikipedist detsembris 2016. Suur tänu tehtud töö eest! Daniel Charms (arutelu) 8. jaanuar 2017, kell 22:28 (EET)
Kuu vikipedisti tunnustäht (veebruar 2024) Kuu vikipedisti tunnustäht
Kuu vikipedist veebruaris 2024. Rohkelt tänu jätkuva panuse eest! Ivo (arutelu) 8. märts 2024, kell 01:38 (EET)