Gei

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Gei on meessoost homoseksuaalne inimene: mees, kes kogeb romantilist armastust või seksuaalset külgetõmmet teiste meeste poole.[1][2] Mõistet gei kasutatakse ka, et väljendada seksuaalset identiteeti või seksuaalset käitumist olenemata isiku seksuaalsest sättumusest. Samuti omadussõnana, et kirjeldada või seostada erinevaid nimisõnu meeste homoseksuaalsuse või samasoolise külgetõmbe kohta. Sõna kasutatakse ka üldnimetusena nii homoseksuaalsete meeste ja naiste kohta.[3]

Argentina geikogukond

Mõiste "gei" kasutus eristamaks mehi, kes jagavad seksuaalset sättumust, pärineb 20. sajandist.[4] Võrreldes naistega on mehed omanud läbi ajaloo suuremaid vabadusi ja sõltumatust, et olla samasoolistes suhetes. Samas on nad selle eest erinevates ühiskondades kogenud karmimat karistust kui homoseksuaalsed naised. Varased seksuoloogid hakkasid 19. sajandi lõpus kategoriseerima ja kirjeldama samasoolist käitumist. Omades piiratud teadmisi homoseksuaalsusest määrati geid vääralt vaimuhaigeteks – määratlus, mis on globaalse teadlaste kogukonna poolt ümber lükatud. Sellise määratlus tõttu peitsid samasoolistes suhetes mehed enda eraelu või leppisid ühiskonnast väljaheidetute sildiga. Väljaheidetud lõid Euroopas ja Põhja-Ameerikas enda subkultuuri ja identiteedi.

Gei identiteedi omaksvõtvad mehed jagavad omavahel sarnaseid kogemusi, mida võib võrrelda etnilise identiteediga: homoseksuaalsete inimestena on nad ühendatud heteroseksistliku diskrimineerimise ja homofoobiast tuleneva võimalusega, et nende pere, sõbrad ja teised inimesed ütlevad neist lahti. Geid võivad kogeda füüsilise ja vaimse tervise muresid, mis tulenevad diskrimineerimisest, eelarvamustest ja vähemuse stressist. Avalikult samasooliste suhete ja perekondade loomist mõjutavad ka poliitilised tingimused ja ühiskondlikud suhtumised.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Tiiu Erelt, Tiina Leemets, Sirje Mäearu, Maire Raadik. Gei. (2013). Eesti õigekeelsussõnaraamat ÕS 2013. Tallinn: Eesti Keele Sihtasutus. 
  2. American Psychological Association. "Sexual Orientation & Homosexuality". Kasutatud 14. juuni 2017.
  3. "Soovitusi sõnakasutuseks". Eesti LGBT Ühing. Kasutatud 14. juuni 2017.
  4. Douglas Harper. "gay (adj.)". Online Etymology Dictionary. Kasutatud 14. juuni 2017.