Kasutaja:Estopedist1

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Harrastusentsüklopedist Margus poseerimas teatmeteoste keskel, 2013
Kasutaja keelteoskus
et-N See kasutaja valdab eesti keelt emakeelena.
en-3 This user has advanced knowledge of English.
de-2 Dieser Benutzer beherrscht Deutsch auf fortgeschrittenem Niveau.
ru-2 Этот участник владеет русским языком на среднем уровне.
fi-2 Tämä käyttäjä osaa suomea kohtalaisesti.
sv-2 Den här användaren har medelgoda kunskaper i svenska.
fr-2 Cet utilisateur dispose d’un niveau intermédiaire de connaissance en français.
pl-1 Ten użytkownik posługuje się językiem polskim na poziomie podstawowym.
lt-1 Šis naudotojas gali rašyti ir skaityti pradinio lygio lietuvių kalba
lv-1 Šis lietotājs latviešu valodu prot pamatlīmenī.
da-1 Denne bruger har grundlæggende kendskab til dansk.
no-1 Denne brukeren har grunnleggende kjennskap til norsk (bokmål).
vro-2 Taa pruukja mõist küländ häste võro kiilt.
la-1 Hic usor simplici latinitate contribuere potest.
grc-1 Ὅδε ὁ χρώμενος στοιχειώδη γνῶσιν τῆς ἀρχαίας ἑλληνικῆς ἔχει.
Kasutajad keelteoskuse järgi
PA120016.JPG See kasutaja pooldab rohelist mõtte- ja eluviisi.
Tiger in the water.jpg See kasutaja hoolib keskkonnakaitsest. Ophrys apifera.jpg
No smoking symbol.svg Sellele kasutajale ei meeldi suitsetamine.
Open Access logo PLoS transparent.svg See kasutaja toetab avatud juurdepääsu põhimõtet
Tartu coatofarms.png See kasutaja elab Tartus.
Noia 64 apps karm.svg
150 000 See kasutaja on teinud eestikeelses Vikipeedias üle 150 000 redaktsiooni.
15 000 See kasutaja on loonud eestikeelses Vikipeedias rohkem kui 15 000 artiklit.
Aasta 2050. Margus suurriigi Euroafrica keskmäluasutuses Eesti sektsiooni inventeerimas
Kui etnoelement, ökoelement ja kodumaa-armastus kokku saavad. Kihnu tüdrukud (1. september 2011)
Ehkki Homo sapiens on küll Maal elanud üle 40 000 aasta, siis juba praegu on selge, et traditsioonilisel kujul kaua meie elu siin planeedil kesta ei saa. Ümmarguselt (aastast 2000) on järgnevad 50–100 aastat kõige kriitilisemad inimkonna ajaloos. Suure tõenäosusega on siis ka esimesed inimesed või vähemalt nende geenid Marsil. Siiski on looduse austamine (sh selle müstilisuse aktsepteerimine) ja eetilisus ka välisplaneedil probleem number 1, sest oma Maalgi ei suuda me ilmselt seda kvalitatiivset hüpet teha. See on optimistlik lähenemine. Pessimistliku kohaselt pole vahet mida me Maal ka teeks, kultuuri evolutsioneerumise objektiivse trendina lähenev lõplik allakäik viib meie liigi hävimisele. Ma tõesti loodan, et ma eksin, aga ka viljakad eksiarvamused on väärtuslikud

Minu nimi on Margus Mägi. Ma sündisin 1986. Ma alustasin Vikipeedias 1. jaanuaril 2005. 2006–2014 olin ma Vikipeedia administraator.

Etwiki jaoks on kõige tähtsam kasutusele võtta artiklitesse tehtud redigeerimiste automaatne teadaandmine (vihjeid en:Wikipedia:Flagged revisions/Sighted versions, vt ka seotud interwikid), sest me juba ammu ei suuda kõikidel artiklitesse tehtud muudatustel silma peal hoida. Tulemus on see, et kellegi hästi kirjutatud artikkel võib nüüd sisaldada lisandusi, mida keegi pole kontrollinud!

Niikaua, kui seda kasutusele pole võetud, ei näe ma artiklite sisu kallal suurt vaeva. Küll aga pean oluliseks uute artiklite loomist, sest teatud kriitilise massi ületamisel tulevad ilmselt kaasa riigi vm tasandi organisatsioonid, kes pakuvad abi ja nõu viimaste muudatuste kontrollimissüsteemi ülesehitamiseks.

Tõdemus (2013, täiendatud 2014): "Eestikeelne Vikipeedia saab tulevikus kindlasti kõige tähtsamaks Eesti teemat kajastavaks andmekoguks ehk Estopeediaks, kus enamik eestikeelseid maailma temaatikat kajastavaid artikleid kustutatakse või enne kustutamist arhiveeritakse ning asendatakse lingua franca linkidega (vt näidet järgmises lauses). Veel kaugemas tulevikus eestikeelne Eesti temaatikat kajastav tekst automaattõlgitakse lingua franca'ks, et seda huvipõhises (mitte rahvuspõhises!) avatud maailmaühiskonnas (lingua franca link), nt kasvõi Marsil, võiks igaüks lugeda". (Täiendav asjakohane info siit.)

Ma tegelesin peaasjalikult futuroloogiliste (eriti jätkusuutliku arenguga seonduva) ja loodusteadustesse puutuvate teemadega. Praegu Eesti etnograafia ja Eesti ajalugu, erihuvid on terminoloogia (eriti mõistesüsteemid (-väljad)), kategoriseerimine, märksõnastamine ja võõrvikides (eeskätt enwiki, dewiki, ruwiki, fiwiki, svwiki, frwiki) Eestiga seotud märksõnade ja kategooriate intervikide ühtlustamine. Olen tunnetuslik (?) visionäär.

Ma õppisin Eesti Maaülikoolis, kust loodusteaduse magistrikraad (MSc); lõpetamata jäi TÜ keeletoimetamise eriala magistrantuur. Olen tegutsenud Rahvusarhiivis, Eesti Rahva Muuseumis, Eesti Kirjandusmuuseumis; eesti kultuuri huvides (?) võiks kiirendada nende kahe asutuse taas (löödi lahku 1940) ühendamist. Praegune osaline dubleerimine võib olla ressursiraiskamine.

Pean lugu eesti keelest ja selle unikaalsusest globaalses kultuuriruumis; taunin lokkavat anglomaaniat. Samuti taunin USA initsieeritud neokapitalistliku majanduskasvu kontseptsiooni ja ameerikalikku hüpnotiseeritud elu- ja mõtteviisi; seda käsitleb geniaalselt ja objektiivselt (?) eesti juurtega keskkonnaaktivist ja meediategelane Kalle Lasn teoses "Kultuuritõkestus".

Ma loodan, et Lääne ühiskond ja kultuur suudab ületada kunstlikult tekitatud tarbimissõltuvust, elamist tulevaste põlvkondade arvelt ning minimeerida ebaeetiliste investeeringute ulatust; ühtlasi loodan, et maailm pole jäänud hiljaks jätkusuutliku arengu juurutamisega, ja et kõik teadustööd ei peaks kantama unustuse hõlma, juhul kui peaks lõpetatama ökokatastroofiga. (Ainuüksi selle stsenaariumi võimalikkus peaks väga väga tõsiselt mõtlema panema!)

Mõtteid elamisest maailmas versioon 2 ja elufilosoofiast[muuda | muuda lähteteksti]

Kui kaob keel, kaob ka rahvus, jäävad vaid muuseumieksponaadid (A. Maastik). Minu jaoks on eestikeelne Vikipeedia muuseumieksponaat, ja olgu see eksponaat vaatamistväärt! (21.12.2012; new era)

"Tuleb uurida väikerahvaste kultuure, et päästa suured" (Mäetagused 53:2013)

Kulus 27 aastat mõistmaks, et loodus on vähem ohustatud kui väikekeeled ja -kultuurid; rääkimata sellest, et looduse kaitsmine ja hoidmine on hoopis lihtsam (ta kaitseb ennast ka ise) (18.06.2013)

Pean ennast harrastusentsüklopedistiks, -terminoloogiks, -etnograafiks

Peaaegu kõik, mis me teeme, on nii lapsik ja naeruväärne, ent inimloomusele on omane end ülehinnata ja reageerida alles siis, kui miski nähtus on käes. (2013, dets)

Mis siis, kui Universum ongi statistiline hüpermoodustis? – Intellektuaalsel fundamentaaltasemel täiesti mõttetu

Teades liiga palju (komplekssest maailmast ja filosoofiast) ja ühtlasi olles või olles saanud introverdiks, sead oma olemasolu ohtu

(järgnev tõdemus on siiski küsitav; juuni 2013) "Inimesed, kellest ei õhku religioossust (?) (eetilise inimese alus (?)) ja rohelist mõtteviisi, pole tõsiseltvõetavad ega usaldusväärsed, sest inimkonna ainus päästerõngas on kõrgtehnoloogial baseeruv roheline ja eetiline ühiskond." (13.11.2012)

täiustatud: "Kui jätta kõrvale religioon, siis on ühiskonna ainus päästerõngas kõrgtehnoloogial baseeruv (tehis?)eetilis-roheline ühiskond" (14.01.2013)

Mida tähendab "bioneer"? Nimetuse "bioneer" võttis kasutusele ökoaktivist ja filmitegija Kenny Ausubel. Bioneerid on inimesed, kes otsivad koos uusi innovaatilisi lahendusi eesseisvatele keskkonna- ja sotsiokultuurilistele probleemidele, mille juured asuvad meie väärtushinnangutes ja maailmavaates. Allikas: [1]/

Vikipeedia on üks parimaid kohti, kus kõrge intellektiga inimene saab rahuldada oma loominguvajadusi ja leevendada maailmavalu.

Mida rohkem inimene teadvustab elu, seda enam ta tunnetab, et kogu elu on kannatus. Tahe püüdleb rahulduse ja lõpetatuse poole. Kumbki pole aga maailmas võimalik: ükski rahuldus ei kesta kaua ja ühegi sihi saavutamine ei lõpeta püüdlust. Kannatuse määr on ammendamatu ning suureneb koos teadlikkusega. Ainult kunstile omases ideede kaemuses leiab tahe lühikeseks ajaks rahu. Sellist äratundmisest lähtudes on võimalikud vaid kaks ellusuhtumist. Tahet jaatades võtab inimene selges teadmises elu sellisena, nagu see on, ning jaatab oma elukäiku koos kõige sellega, mis on juhtunud ja mis on tulemas. Tahet eitades püütakse kannatusest üle saada eluiha kustutamise kaudu. Seda teed läksid Schopenhaueri arvates India ja kristlikud askeedid

A.SCHOPENHAUER (võetud allikast: A ja O taskuteatmik Filosoofia:161)

Kuldmõtteid[muuda | muuda lähteteksti]

Kui mõistad kogu elusa väärtuslikkust, peatud üha vähem minevikul ning keskendud tuleviku kaitsele (Dian Fossey, 1985; mõni aeg enne mõrvamist salaküttide läbi).

Oleme elanud teadmises, et see, mis on hea meile, on hea kogu maailmale. Kuid me eksisime. Me peame muutma oma elu nõnda, et oleks võimalik elada vastupidises teadmises: see, mis on hea maailmale, on ka hea meile. Ning see eeldab pingutusi, et maailma tundma õppida ja saada teada, mis on talle hea. Me peame õppima tema protsessidele kaasa aitama ning leppima tema piiridega. Kuid mis veelgi tähtsam, me peame õppima tunnistama, et maailma loomine on müstiline; me ei suuda seda kunagi täielikult mõista. Me peame loobuma kõrkusest ja tundma aukartust. Peaksime taasavastama maailma loomise majesteetlikkuse ning pidama seda austusväärseks. Sest ainult alandlikkuse ja aukartusega maailma ees saab meie liik püsima jääda (Looduskapitalismi autorid).

Põhimõttelisi seisukohti veel[muuda | muuda lähteteksti]

  • Vikidest ei saa tegelikult enne asja (eeldusel enne tehisintellekti), kui iga artiklis tehtud muudatus kajastub artikli päise hoiatuses, et muudatus on üle vaatamata (nagu on ruwiki-s ja sellele on üle läinud ka dewiki), eriti hea oleks, kui need muudatuste ülevaatajad (administraatorid) oleks palgatud. Ilma selleta ei suuda me infouputuse oludes isegi kindlustada, et viidatud tekst poleks vandaali poolt rikutud (05.2014)
  • pooldan adekvaatsete definitsioonide kopipeiste, mitte tarbetut ümbersõnastamist ja nõnda sageli mõtte moonutamist
  • viitamine kohustuslikuks (algul vähemalt administraatoritel)
  • iga lause viidata ja lauset lõpetav punkt pärast viidet, mitte vastupidi, mis on eksitav ja toimetamist raskendav
  • siselinkide parandamist ei pea ma enne eriti mõttekaks, kui tehakse mõni (pool)automaatne programm/skript, mis näitab veakohad kätte. (Praegu tegelikult juba on beetaversioonis variant, kus lingile kursorit viies, näitab ta ära märksõna esimese lause.) Kui tulevad uued artiklid, siis lähevad niikuinii lingid jälle paigast. Eeskujulik oleks muidugi vähemalt algulgi lingid korda teha, aga üsna sageli ma ei viitsi seda eelmainitud põhjustel teha
  • tulevikku silmas pidades [uurida väikekultuure, et päästa suured] ei pea mõttekaks enamiku mitte-Eestit puudutavate artiklite loomist, vaid vastavaile artikleile välisvikide (vähemalt lingua franca) interwikid vms, et suunamine kohe neisse välisvikide artikleisse (s.t konstruktsioon en:Open society)

Mitmesugust[muuda | muuda lähteteksti]

Endisi nimesid Vikipeedias:

  • Cicero (Cicero~etwiki; 2005)
  • Dj Capricorn (2005–2008)
  • Bioneer1 (2008–2015)
  • Estopedist1 (2015–)

Eesti koondandmed ja sõnastikud[muuda | muuda lähteteksti]


AJALUGU
GEOGRAAFIA (sh bioloogia)
VARIA

Üldentsüklopeediad[muuda | muuda lähteteksti]

Eesti Üleüldise teaduse raamat (1900)

Eesti Entsüklopeedia (ilmus 1932–1937)
<ref name="EEvana">{{EEvana|KÖITENR|LKNR}}</ref>}}

Eesti rahvaleksikon (1937)

Eesti entsüklopeedia: teatmeteos Eesti maast, rahvast ja kultuurist

<ref name="EE, 195XXXX">[[Eesti entsüklopeedia: teatmeteos Eesti maast, rahvast ja kultuurist]]. [[Kirjastus Estonia]], 195XXXX. Lk XXXX</ref>


Eesti nõukogude entsüklopeedia (1968-1976)

(veebis on faksiimilena olemas; v-o MTÜ Entsüklopeedia omab masinloetavat märksõnade loendit!)


Eesti entsüklopeedia (ilmus 1985-2007)

(v-o MTÜ Entsüklopeedia omab masinloetavat märksõnade loendit, nt EE 12 kohta kindlasti!)

viitamiseks

<ref name="EEveebis">{{EEveebis|prikk_aleksander}} (vaadatud 01.04.2016)</ref> <ref name="EE">{{EE|14|406}}</ref>


TEA entsüklopeedia

(v-o tulevikus saab TEAlt masinloetava märksõnade loendi)

<ref name="TEA">{{TEA|köide|lehekülg}}</ref> <ref name="TEA">[[TEA entsüklopeedia]] 6. köide, 2011. Lk</ref>}} <ref name="TEA">{{TEAveebis|4905}} (vaadatud 01.07.2015))</ref>}}

Tunnustused[muuda | muuda lähteteksti]

Wildlife Barnstar (V5) Alt.png Fauna Tunnustäht
Suure hulga elusa looduse teemaliste artiklite eest. – WooteleF 2. jaanuar 2008, kell 13:17 (UTC)
Barnstar anime manga 4.png
Puhta vikipeedia auhind
Suure töö eest vikipeedia artiklite koristamisel. Sa ei ole üksi, aga meil on koos sinuga kergem.
Puhta vikipeedia auhind Taivo 19. juuni 2009, kell 16:42 (UTC)
Environment Barnstar Hires.png Tunnustäht kaastöö eest
Suure töö eest keskkonnateemaliste artiklitega. --Iifar 7. juuli 2011, kell 08:25 (EEST)
Loodusteemaliste artiklite eest Artiklilooja tunnustäht
Märgatava panuse eest eestikeelse Vikipeedia arendamisesse ja usina artikliloome tunnustamiseks. Ivo (arutelu) 23. august 2012, kell 16:50 (EEST)
Tireless Contributor Barnstar.gif Väsimatuse tunnustäht
Hoogsa juubelieelse tegevuse eest! Adeliine 25. august 2012, kell 22:31 (EEST)