Arutelu:Ingvar Villido

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Ma ei tea, kas see "müstik" on õige määrtlus. Andres (arutelu) 9. märts 2016, kell 22:09 (EET)


Miks seda artiklit liita tahetakse? Velirand (arutelu) 18. veebruar 2017, kell 00:02 (EET)

Artikli Teadlikkus sisu sobib ainult siia. Andres (arutelu) 18. veebruar 2017, kell 01:51 (EET)

Siin peaks minu meelest mainima, et ta on krijajooga (või kriyayoga, ma ei tea, kuidas oleks õige kirjutada, aga "kriya jooga" minu meelest õige ei ole). Ja ta on Lilleoru ainuke koolitaja, kas pole? Andres (arutelu) 19. veebruar 2017, kell 12:40 (EET)

"Pühendati iidse joogaliini teadmistesse" jms ei ole entsüklopeediaartikli sisu, see on reklaam, nii nagu loetelu "õppeprogramm, audiosalvestised, raamat" ei ole "töö tulemused", see on menüü asjadest, mida Villido müüb. "Võistluskunstid" on muidugi nalja puänt - kõigele lisaks on reklaam kirjaoskamatu. Pool tekstist tuleks välja visata ning ühtlasi öelda üheselt ja selgelt, et nn "teadlikkus" on esoteerikaäri, mitte psühholoogia, muidu eksitaks Vikipeedia lugejaid samamoodi kui Villido promojad, kes ei ütle, et "iidne joogaliin" on üks paljudest, mis leiutati Indias Lääne oriendibuumi aegsete esoteerikaturistide mõjul 19. sajandi keskel. Kõik väited "iidsuse" kohta on paraku ilma ühegi ajaloolise tõendita ning pärinevad inimestelt, kes "iidse joogaliini" müügiga elatist teenivad. --62.65.236.45 1. aprill 2018, kell 13:39 (EEST)

Artikkel teenib praegu sotsiaalse kuvandi loomise ja enesemüügi rolli, see pole biograafiline. Panen reklaami malli. Cumbril 12. mai 2018, kell 00:55 (EEST)

Artiklis oli:

Villido on volitatud läbi viima pühitsusi kõigis kolmes Babaji kriya-jooga astmes, olles sellega üks neljast vastavate õigustega acharya'st kogu maailmas.

Villido kodulehel:

tänaseks on ta üks neist vähestest peamistest õpetajatest, kellel on õigus läbi viia pühendamist kõigisse kolme Kriya Jooga astmesse.

Siin on konkreetne info vaid see, et tal on õigus viia läbi pühendamist kolme kriya-jooga astmesse. Võtsin ülejäänu välja.

Villido süstematiseeritud "Teadliku Muutuse Kunsti" tehnikad võimaldavad inimesel iseseisvalt vabaneda automaatsetest emotsionaalsetest ja mentaalsetest reaktsioonidest ning õppida igapäeva toimingutes rakendama oma teadvustamise võimet.

Siin on probleem selles, et seda esitatakse faktiväitena. Kui see info oleks viitega ja kellegile atribueerituna, siis võiks ehk artiklis hoida, kuid praegusel kujul see ei sobi. Võtsin välja. Cumbril 2. juuni 2018, kell 22:51 (EEST)

"õigus läbi viia pühendamist kõigisse kolme Kriya Jooga astmesse" vajaks konteksti panemist. Kuna me elame vabal maal, siis igaühel on õigus läbi viia pühendamist kõigisse kolme Kriya Jooga astmesse, isegi kui ta kriya-joogast mitte vähimatki ei tea. See õigus tähendab siin ilmselt seda, et too rahvusvaheline kriya-jooga ühing tunnistab Villido õigust pühendada õpilasi kõigisse kolme Kriya Jooga astmesse. Cumbril 2. juuni 2018, kell 23:09 (EEST)

Tühistasin viimase muudatuse, sest varasemast versioonist oli üle sõidetud, viidatud infot oli välja jäetud, uus tekst ei ole entsüklopeedilise sõnastusega, sisaldab kirjavigu ja muutis artikli tervikuna vähemneutraalsemaks. Peatüki "ELUKÄIK" all oli peamiselt koolitamistegevusega seotud info. Sealt tekstist saab võtta ja integreerida praegusse versiooni infot aga üle sõitmine ei ole OK. Cumbril 6. juuni 2018, kell 12:24 (EEST)

Minu arutelulehelt üle toodud:

Olete tühistanud kõik muudatused, mis ma viisin sisse artiklis Ingvar Villido.

Informatsioon ei olnud ülistav, vaid reaalsete viidete põhine (mis olid kõik ka tekstis märgitud).Kas võiksite väljatuua, mis teie jaoks on ülistav? Olin teinud ülevaatliku uurimuse, kus ka teie lisatud punktid olid välja toodud veel edasises osas. Ma ei kustutanud midagi "lihtsalt" ära, vaid arendasin sisu ning sõnastust edasi erinevate viidete põhiselt.

Ka te palun ennistaksite teksi, et saaksin lõpetada korralikult tehtud ülevaatliku artikli? Loomulikult ka teie poolt algselt loodud punktid on ka välja toodud.

Kuidas ei kustutanud ära? Minu lisatud info Human OÜ kasumlikkuse ja kursuste hindade kohta läks kaduma. Info selle kohta, kuidas Villido 2007. aastal kriya-jooga acharya'ks pühitseti, läks kaduma. Ma saan aru, et lisasite palju uut infot (see on hea), aga selle käigus kaotasite osa ära ja tegite artikli põhjalikult ümber. Peatükk "ELUKÄIK" (miks suurtähed?) koosnes enamikus kõigest muust kui Villido elukäigust.
Mis puutub reklaami või ülistamisse.
"Villido loodud Human 2.0 meetod ühendab kaasaegse materialistliku vaate iidsete joogalike teadmistega" on reklaam.
"on Ingvar Villido tuntud ka teadlikkuse ja isikliku jätkusuutlikkuse uurimise pioneerina" on ülistamine.
Niisugust sõnastust Vikipeedias ei kasutata, isegi kui kuskil keegi nii öelnud on, millele viidata saab. Ja antud juhul, nagu näha, on nende fraaside allikaks Villido enda avaldatud tekstid või esinemised.
"Eesti ühe edukaima koolitusettevõtte Human asutaja ja omanik" on reklaam. See, et Äripäev Human OÜ 2016. aastal edukaimaks koolitusettevõtteks nimetas, ei tähenda, et see ongi läbi aegade Eesti üks edukaim koolitusettevõte.
Iseloomustused ("teaduskogumikus", "teaduslik"), kuuluvad vastavatesse artiklitesse. Seega siis selle raamatu artiklisse või Routledge'i kirjastuse artiklisse. Selliste iseloomustuste kasutamine siin artiklis on ka reklaam.
Artikli definitsioonis (esimeses lauses) antakse väga üldine kirjeldus. "Eesti koolitaja ja ettevõtja" (mida saaks parandada) on parem kui "on Teadliku Muutuse Kunsti kursuste looja, teadlikkuse ja kriya jooga meister-õpetaja, empiiriline uurija, Lilleoru õppekeskuse asutaja ning Eesti ühe edukaima koolitusettevõtte Human asutaja ja omanik." Kõike viimast tuleks öelda järgnevas tekstis.
Sõnu ja väljendeid tuleb kasutada nii nagu need üldkeeles on. Sellist tegevusala nagu "empiiriline uurija" pole olemas.
Tundub, et suurem osa artikli materjalist keskendub Teadliku Muutuse Kunsti õpetuse ja kursuste tutvustamisele, mitte Villido persoonile. Selle põhjal võiks teha vastava uue artikli ja siit see info sinna tõsta.
Cumbril 6. juuni 2018, kell 15:40 (EEST)
Soovitan teha artikli täiendused väikeste osade kaupa, mitte kogu artiklit ühe muudatusega ümber kirjutada. Siis on lihtsam vaidlusaluseid täiendusi isoleerida. Cumbril 6. juuni 2018, kell 15:53 (EEST)

Vabandada kui tundus, et ma lihtsalt kustutasin asjad ära. Kuna teksti on suht palju, siis ma ei jõudnud viia kõiki täiendusi korraga sisse. Jõudsin täiendada, vaid esimest kahte lõiku, aga tahaksin veel erinevaid osasid lisada (nagu kriya jooga ning tema pühitsemine). Teadliku Muutuse Kunst on kõige tuntum ja teatud teema Villidoga seoses, nii et pidasin vajalikuks ka selle seletamise. Arvatavasti just tänu sellele artikli lugeja üldse antud vikipeedia artiklile jõuab.

-Sõnastus "on Teadliku Muutuse Kunsti kursuste looja, teadlikkuse ja kriya jooga meister-õpetaja, empiiriline uurija, Lilleoru õppekeskuse asutaja ning Eesti ühe edukaima koolitusettevõtte Human asutaja ja omanik." on üles ehitatud võttes teised sarnased persoonid vikipeedia artiklites aluseks. Kas arvate, et "on Teadliku Muutuse Kunsti kursuste looja, teadlikkuse ja kriya jooga õpetaja, Lilleoru õppekeskuse asutaja ning Eesti 2017. aasta edukaima koolitusettevõtte Human asutaja ja omanik." oleks parem varjant, kuna nüüd jätsin alles ainult temaga seonduvad teemad faktipõhiselt?

- Tahaksin märkida ka ära, et peamiselt kõik allikad, mida kasutan on kirjutaud Villido kohta, mitte Villido poolt. Isegi viidates tema raamatele "Emotsioonid. Inimkonna suurim sõltuvus" või "Turning Point" kasutasin informatsiooni raamatute lõpus olevast kokkuvõttest, mille toimetajad on koostanud Villido kohta.

Ma hindan väga, et mõtlete kaasa ja suunate artiklit. Kas saaks teha nii, et kui arvate et midagi oleks vaja muuta, siis märgite selle ära või kirjutate oma märkuse siia? Muudatusi tühistades läheb lihtsalt mitu tundi minu tööd kaotsi, nii et pigem muudaksin osad, mis teie arvates on mõningal määral reeglitega vastuolus, kui et kustutaks kogu teksti.

Kas nüüd peale seda arutamist oleks võimalik tekst ennistada, et saaksin viia muudatused lõpuni ning ka seostada teie algse teksti?

---Smehh----

Midagi pole kaduma läinud, artikli ajaloos on kõik versioonid alles. Leiate eelmise versiooni siit: https://et.wikipedia.org/w/index.php?title=Ingvar_Villido&oldid=5019762. Cumbril 6. juuni 2018, kell 17:43 (EEST)
Soovitan teha nii, et kopeerida vanemast versioonist lauseid ja lõike ning lisada ükshaaval artiklisse. Arvestades seda, mida ma välja tõin. : Mis definitsiooni puutub, siis ütlesin, et "eesti koolitaja ja ettevõtja" on sobivam kui see pikk lause, mille panite. Vaadake võrdluseks artikleid kategoorias Kategooria:Eesti koolitajad, missugune on nende definitsioon. See on enamasti lühilause. Kas "koolitaja" ja "ettevõtja" on parimad sõnad Villido iseloomustamiseks? Ei pruugi olla. Kuskil varasemas versioonis oli "müstik". Mul tulevad veel pähe variandid "joogaõpetaja", "spirituaalne õpetaja". Tuleb leida variant, mis kõige sobivam tundub.
Hinnanguid isikule võib artiklis esitada, kuid siis peab sõnastus olema selline, et on selgelt aru saada, et tegu on kellegi hinnanguga. A la "Isik X on nimetanud Villidot teadlikkuse ja isikliku jätkusuutlikkuse uurimise pioneeriks". Ja anda viide sellelele hinnangule. Eraldi küsimus on hinnangute tähelepanuväärsusest. Kui oluline see on, et isik X Villido kohta nii arvab. Cumbril 6. juuni 2018, kell 18:23 (EEST)

Artikli struktuur[muuda lähteteksti]

Materjali põhjal tundub, et artiklis võiks olla peatükk "Elulugu", kuhu läheks tüüpiline info: lapsepõlv, kooliharidus, töökohad jne. Teiseks võiks olla peatükk "Tegevus koolitajana" ja sinna alla paneks kõik, mis puutub Villido tegevusse koolitajana. "Tegevus koolitajana" all oleks alajaotus "Teadliku Muutuse Kunst", mis räägib ainult TMK-ga seotud koolitustegevusest. Selle jaotuse põhjal saaks edaspidi omaette artikli teha. Saan aru, et on natuke keeruline ja meelevaldne neid asju lahutada, kuid see on parem kui variant, kus kõik on segi nagu Kört-Pärtli särk. Probleem on ka "Eluloo" alajaotusse andmete leidmisega, kuna kõik allikad, kus midagi Villido elu kohta leidub (mida olen näinud), kirjutavad tema kui koolitaja või vaimse õpetaja perspektiivist. Selles perspektiivis pole oluline, mida ta täpselt enne vaimseks õpetajaks hakkamist tegi. Aga mingeid killukesi leiab, nt siin on öeldud, et ta teenis kaks aastat Nõukogude armees. Vikipeedia artiklisse tuleks sõeluda välja faktid ja jätta muu sõnavaht kõrvale. Cumbril 6. juuni 2018, kell 22:52 (EEST)

-- Teen eraldi lühikese artikli TMK-ga seotud teemadele, et sisu oleks lihtsamini hallatav. Proovisin teha sõnavahtu vähemaks ja jääda faktide juurde, mis inimesele vajaliku info annavad.

Oleks hea, kui kuskil (siin või teises artiklis) saaks kirja panna, kuidas suhestuvad üksteisega TMK, Human 2.0 ja kriya jooga. Näiteks Human 2.0 kohta öeldakse siinses artiklis, et see on haridusprogramm. Järelikult sama, mis TMK? Või mis vahe neil on?Siin artiklis ütleb Villido, et Human 2.0 on tase. Ja siin artiklis ütleb Villido, et Human 2.0 on meetod. Cumbril 7. juuni 2018, kell 11:11 (EEST)

-- Proovin asja selgeks täpsemalt teha ja siis teha lehekülje TMKle, kus seletab paremini jooga, Human 2.0 ja TMK suhet. [1] Annab justkui arusaama, et Human 2.0 on platform/firma, mille alt TMK kursuseid antakse. Kirjutan selle paremini lahti TMK artiklis.

Mina saan sellest lingist aru, et Human 2.0 on Human OÜ kaubamärk. Veel üks tähendus. Cumbril 7. juuni 2018, kell 15:40 (EEST)

Pildid[muuda lähteteksti]

Pildid Villidost, mille Commonsisse lisasite, kustutatakse 99% tõenäosusega ära. Selleks, et seda ei juhtuks, tuleb küsida fotode autoril(te)lt kirjalik nõusolek nende avaldamiseks Creative Commonsi litsentsi all ja saata see edasi meiliaadressile permissions-et@wikimedia.org. Kirja koostamise abilehe leiate siin: Vikipeedia:Kuidas küsida luba pildi üleslaadimiseks. Cumbril 7. juuni 2018, kell 15:51 (EEST)


Villido, I. (2018). "Turning Point. The Teaching that Radically Changes Everything You Know About Human Nature and Potentiality". Tallinn, Human. ISBN 978-9949-88-523-7
Ma ei leia selle allika kohta Google'i otsinguga midagi. ISBN-i järgi otsing ei anna ka ühtegi tulemust. Kas see on olemas ja kui on, siis kust selle kohta infot leida? Cumbril 7. juuni 2018, kell 17:05 (EEST)

Viitamine[muuda lähteteksti]

Viited peavad olema täpsed. Viidatavas allikas peab leidma sama info kui lauses, mille kinnituseks viide on pandud. Selle muudatusega asendati üks allikas teisega, kusjuures allikast ei leia sama infot, mis lauses on.

Raamatule viitamise korral peab panema lehekülje, kust info on võetud. Audiosalvestuse puhul peab panema ajavahemiku (minutid:sekundid).

Lihtsalt konverentsi kodulehe peale lingi panemine pole viitamine. Allikast peab saama kontrollida artiklis olevat infot. Cumbril 8. juuni 2018, kell 11:30 (EEST)

„Äri“[muuda lähteteksti]

Kui olen 2× täiendanud viidet, et hoiatada võimalikke huvilisi, et sisu kontrollimine on "monetaarne" tegevus (|subscription=yes |registration=yes) ja jälle on see kadunud, siis, no comments...
üks siiski: antud kujul on see viide (...nimetas Human OÜ 2016. aasta Eesti edukaimaks koolitusettevõtteks.[viide]) turunduse kategooria alla / valdkonda kuuluv...—Pietadè 8. juuni 2018, kell 13:50 (EEST)


"et Villido jätkaks õpetajana, lubades omalt poolt materiaalset tuge. See vastastikune sõltuvus jäi edaspidiseks kestma."

See on viidatud allikast pärit ja allikaga sarnases sõnastuses edasi antud. Minu meelest oluline teave. Cumbril 10. juuli 2018, kell 12:56 (EEST)

Oluline selles mõttes, et aitab aru saada Villido ja tema õpilaste omavahelisest õpetaja-õpilane suhtest. Kui suhe on vahepealsete aastate jooksul muutunud, siis tuleks see muutus ka kuidagi ära sõnastada. Ma pole lihtsalt leidnud lisaallikaid, kus sellest juttu oleks. Cumbril 10. juuli 2018, kell 14:09 (EEST)

Hinnangud isikule ja tegevusele[muuda lähteteksti]

Minu meelest sellisel kujul puhas PR ja entsüklopeediasse sobimatu. - Neptuunium ❯❯❯ arutelu 10. august 2018, kell 13:48 (EEST)

Minu meelest need võivad olla. Andres (arutelu) 10. august 2018, kell 13:56 (EEST)
Artiklis on muidugi siiani reklaami ja upitamist. Sellest asjaliku, faktilise osa välja sõelumine, nii et last pesuveega välja ei viska, pole just kerge töö. Ma ei tea palju tunde olen sellele artiklile juba kulutanud. Otsinud materjale, lugenud, kuulanud raadiosaateid, püüdnud allikates olevast ebamäärasest ja vastuolulisest andmestikust sujuvat üldpilti kokku panna. Antud alajaotuse olen juba läbi töötanud ja ma ei näe, et seal oleks mingit PR-i. Hinnangud ongi esitatud hinnangutena, koos allikatega. Kui kuskil leiduks Villidole negatiivseid hinnanguid, siis oleksin need ka lisanud. Kulutasin isegi aega, et neid leida. Näiteks kunagi külastas kunstnik Sandra Jõgeva Lilleoru keskust ja kirjutas sellest hiljem üsna kriitilise arvamusloo. Paraku ma ei suuda seda lugu kuskilt internetist leida. Eks tulevikus saab seda osa täiendada.
Kõige lihtsam on lahmida ilma sisusse süvenemata. Cumbril (arutelu) 10. august 2018, kell 14:24 (EEST)


Sain nüüd kogu artikli läbi töötatud ja eemaldasin toimetusmallid. Cumbril (arutelu) 30. september 2018, kell 19:50 (EEST)