Eduard Rüga: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lisatud 500 baiti ,  8 aasta eest
resümee puudub
Resümee puudub
Resümee puudub
 
==Elukäik==
Sündis Sangaste vallas Tiidu karjamõisas ning käis koolis [[Vagula|Vagulas]], [[Urvaste|Urvastes]] ja Võru gümnaasiumis. Eduard Rüga lõpetas [[Võru]]sPärast gümnaasiumi jalõpetamist [[1928]]. aastal, sai temast kunstikooli "[[Pallas (kunstikool)|Pallas]] õpilane [[Jaan Vahtra]] ettevalmistusklassis. Majanduslikel põhjustel katkes õpingud mõne aasta pärast. Noor kunstnik jätkas iseseisvalt tööd ning osales [[1934]]. aastal Võru noorte kunstnike näitusel. Samal aastal naasis ta ka "Pallasesse", seekord [[Nikolai Triik|Nikolai Triigi]] maaliateljeesse. Samaaegselt õppis ta graafikat [[Arkadio Laigo]] juures. Kunstniku käekiri oli nii märgatavalt erinev eelkäijate omast, et graafikaateljee juhataja Laigo keeldus alla kirjutamast tema lõputunnitusele, väites, et Rüga pole lõpetamiseks küps. Konflikt lahenes ja Rüga lõpetas kooli ühes "Pallase" arvukaimas lennus koos [[Lepo Mikko]], [[Elmar Kits]]e, [[Erich Pehap]]i jt (kokku üheksa kunstnikku). Lõpetamisel anti Rügale kultuurkapitali aastane kodumaine stipendium<ref>Enn Lillemets, Eduard Rüga näitus tulekul, Võrumaa Teataja, 13.05.2004</ref>.
 
Kunstnik elas Pärnumaal Viira koolimajas, kus tema abikaasa oli õpetajannaks. [[1944]] emigreerus Rügaperekond [[Saksamaa]]le ja sealt [[1949]] [[USA]]-sse. Eduard Rüga oli aktiivne ka väliseesti kultuurielu organiseerimisel. Ta oli [[Eesti Kujutavkunstnike Keskus]]e laekur ning esimees. Tema eestvedamisel korraldati näitusi [[New Yorgi Eesti Maja|New Yorgi Eesti Majas]] ning mitmetes muuseumides ja galeriides.
 
Eduard Rüga oli [[Üliõpilasselts Liivika]] liige.
 
Kunstnik suri Elmwood Parkis New Jersey osariigis, tema tuhastatud põrm sängitati 8.augustil 2000 Tartu Raadi [[Vana-Jaani kalmistu|Vana-Jaani kalmistule]].
 
==Looming==
Rüga osalesoli edukaltainus Pallase õpilane, kelle teoseid valiti 1939. aastal toimunud, [[EestiKujutava Kunsti Sihtkapitali Valitsus|Kujutava Kunsti Sihtkapitali Valitsuse]]e korraldatud eesti kunsti rändnäitusel [[Itaalia]]s, [[Ungari]]s, [[Poola]]s, ja [[Belgia]]s. [[Antverpeni Kuninglik Muuseum]] ning [[Rooma Moodsa Kunsti Rahvusgalerii]] ostsidomandasid kakstõmmised kunstniku töödtöödest "Altja neem" (1938) ja "Vana Irboska" (1938). Tema esimene isiknäitus leidis aset alles 1988. aastal [[Võrumaa muuseum|Võrumaa muuseumis]].
 
Eduard Rüga põhialaks kujunes [[puugravüür]], mis oli tollal üks populaarseim graafikatehnika. Kodumaa-aastate loomingu tipphetkeks saabki lugeda mappi "Lõuna-Eesti inimene ja loodus" (1942–1943), mille kavand pälvis Haridusministeeriumi preemia. Eduard Rüga viljeles mapi koostamisel tollal eestis ainulaadset mitmevärvilist kõrgtrükigraafikat. Lemmikaineseks oli Võrumaa maastikud ning inimesed.
 
Ameerikas sattus kunstnik täiesti uude keskkonda nii ühiskondlikus kui kunstilises mõttes. ningAmeerika seeperioodi tõialul 50-ndateharrastas algusesRüga kaasa[[Monotüüpia|monotüüpiat]]. pöörde1952. Rügaaastal loomingusalustas katsetusi [[Linoollõige|linoollõikes]]. Korduvaiks motiivideks olid kalad ja linnud. 1960ndail sai valdavaks abstraktne kujutusviis. Ta teostas rea peaaegu abstraktseid figuraalkompositsioone. Puugravüür asendus [[linoollõige|linoollõikega]]. 601960-ndatel asus Rüga viljelema puulõiget ning maalismaalima. RügaTa oli kunstnik, kes aastatel vältel ei kinnistunud kord leitud laadi juurde, vaid otsis vaheldusrikkust. Tema loomingupärandi hulka kuuluvad maalide ja graafika kõrval [[illustratsioon]]id ning [[eksliibris]]ed. Eestis teada olevate teoste arv ei ole kuigi suur, enamus neist kannab sõjaeelset daatumit.
 
==Viited==

Navigeerimismenüü