Nõukogude okupatsioon Eestis, Lätis ja Leedus: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
resümee puudub
Resümee puudub
Resümee puudub
 
=== Leedus: ===
Sõjategevus Leedus jätkus alates operatsioonist Ostra Brama 7. juulil 1944 ja lõppes Leedu täieliku annekteerimisega augustis 1944.
 
=== Vilniuse operatsioon ===
12. juunil käskis Tadeusz BurBór-KomorovskyKomorowski koostada plaani [[Vilnius|Vilniuse]] vabastamiseks enne [[Punaarmee]] sisenemist. Vilniuse maakonna armee komandör Krajowa ehk kononel Alexander Kyzhanovsky (Wolf) koondas enamiku kõikidest partisanidest kagupoole ning oli valmis ründama väljastpoolt.
 
2.juulil käivitati operatsioon Buzau Vilniuse ja Novogrudoki linnaosades. Wolf otsustas alustada oma plaani üks päev varem [[Punaarmee]] kiire lähenemise tõttu. Otsustati koondada operatsioonikavasse vaid kaks viiest allüksusest. 7.juuli hommikul ei olnud veel umbes 4000 Craiova sõdurit ,keda toetasid mitmed granaadi kanderaketid, oli rünnatud Saksa kaguosa eest, mida valvasid mitu tuhat Saksa sõdurit, kellel oli tugev suurtükivägi ja lennundus. Hoolimata asjaolust, et esimene Saksa liin oli tulistanud ja aidanud lennunduse poolt, suutsid mõned [[Poola]] mässulised linna sisse tungida.
2.juulil käivitati operatsioon Buzau Vilniuse ja Novogrudoki linnaosades. .
Wolf otsustas alustada oma plaani üks päev varem Punaarmee kiire lähenemise tõttu. Otsustati koondada operatsioonikavasse vaid kaks viiest allüksusest. 7.juuli hommikul ei olnud veel umbes 4000 Craiova sõdurit ,keda toetasid mitmed granaadi kanderaketid, oli rünnatud Saksa kaguosa eest, mida valvasid mitu tuhat Saksa sõdurit, kellel oli tugev suurtükivägi ja lennundus. Hoolimata asjaolust, et esimene Saksa liin oli tulistanud ja aidanud lennunduse poolt, suutsid mõned [[Poola]] mässulised linna sisse tungida.
 
Linnas oli võitlus, kuid elanikkonna evakueerimise tõttu ei suutnud nad mobiliseerida konspiraiivseid üksuseid ja korraldasid lahingu.
 
Umbes kell 12 kolisid Punaarmee regulaarsed osadväeosad (3. kaitseväe mehhaniseeritud korpus, komandör Obuchov) lahinguväljale, mis toimus kell 20.00. Käivitati üldine ralli, kuidning kohalikud muutused algasid õhtul, kui 5. armee (kindralleitnant Krylov) ründas ja sai peamiseks võitlejaks Vilniuse eest. 8.juulil tugevndasid Nõukogude üksusi 2. tankikorpus, mis koosnes viiest [[Punaarmee]] üksusest. Võitluses osales ligikaudu umbes 100 000 Nõukogude sõdurit, keda toetasid mitmed sajad tankid ja massiline pommilennundus.ning Saksa garnisoni tugevtati 10. juulijuulil. lahingud.Võitlused Saksa armee, Punaarmee ja Craiova üksuste vahel linnas kestsid mitu päeva.
 
13. juulil osalesid Vilniuses Nõukogude üksused koostöös armee Craiovaga. Osa Saksa vägedest - ligi 3 tuhat sõjaväelast, keda juhtis Vilniuse ülemjuhataja Rainer Stahel - suutis Vilniuse kahjumiga välja tuua. Craiova armee kahjumid Dawni värava toimimise ajal olid mitmed sajad surnud ja haavatud.
 
Kogu Vilniuse operatsioonis osales umbes 9000 sõjaväe Craiova sõdurit. Naugarduki naabrusesjuures võitles aga umbes 6 tuhat sõdurit ning kolm päeva hiljem käivitas [[NKVD]] Poola ametnike massilise integratsiooni.
 
Vilniuses kampaania "Buža" kaudu interneeriti kokku umbes 5000 mitteametlikku ohvitseri ja regulaarlast, kes majutasid nadmajutati ajutiselt Medininkai laagrisse, kus veerand neist põgenes Ryazani. Mõned otsustasid liituda Poola armeega, kuid enamik olid sunnitud liituma Punaarmeega. Need, kes keeldusid liituma, suunati Kaluga laagritesse. Nad kõik vabanesid järk-järgult 1946-1947. aastal.
Kolm päeva hiljem käivitas [[NKVD]] Poola ametnike massilise integratsiooni. 16. juulil palus Nõukogude juhtkoht kohtuda ja arestida Craiova armee.
 
eised, kes olid kaotanud oma ülemused ja olid naabruses orienteerunud, lahkusid Vilniuse lähedal asuvatesse metsadesse. Hinnanguliselt 18. juuliks oli seal
 
umbes 6000 sõdurit ja vabatahtlikku. Enamik neist oli NKVD-st püütud ja interneeritud või häiritud.
 
Vilniuses kampaania "Buža" kaudu interneeriti kokku umbes 5000 mitteametlikku ohvitseri ja regulaarlast, kes majutasid nad ajutiselt Medininkai laagrisse, kus veerand neist põgenes Ryazani. Mõned otsustasid liituda Poola armeega, kuid enamik olid sunnitud liituma Punaarmeega. Need, kes keeldusid liituma, suunati Kaluga laagritesse. Nad kõik vabanesid järk-järgult 1946-1947. aastal.
 
=== Kaunase rünnakoperatsioonid ===
20

muudatust

Navigeerimismenüü