Jehoova tunnistajad

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Jehoova tunnistajad on 19. sajandil Ameerika Ühendriikidest alguse saanud ülemaailmne uususund, millel 2020. aasta seisuga oli maailmas üle 8,6 miljoni aktiivse liikme.

Jehoova tunnistajatel on millenaristlikud (usk tänase ühiskonna rikutusse ja selle jumalikku asendamisse uue rikkumatu ühiskonnaga), primitivistlikud (veendumus, et liikumine kujutab endast tagasipöördumist puhta algkristluse juurde) ja antitrinitaarsed (kolmainsuse doktriini eitamine) seisukohad. Õpetuste alustekstiks peavad Jehoova tunnistajad piiblit. Kasutatakse nii enam levinud piiblitõlkeid kui ka oma tehtud tõlget (Piibel. Uue maailma tõlge).

Nimi "Jehoova tunnistajad" põhineb kirjakohal "Teie olete minu tunnistajad, ütleb Jehoova" (Jesaja 43:10) ja võeti kasutusele 1931. aastal.

Jehoova tunnistajad on rangelt tsentraliseeritud juhtimisega hierarhiline organisatsioon, mida juhib tänapäeval seitsmest liikmest koosnev, New Yorgis paiknev vanemate kogu, millel on ainuõigus sõnastada ja muuta Jehoova tunnistajate õpetusi. Jehoova tunnistajatel on üle 8,5 miljoni[1] liikme, kes tegelevad aktiivselt kuulutustööga.[2] Lisaks on palju neid, kes käivad nende kogunemistel. Iga-aastasi mälestusteenistustel, kus mälestatakse Jeesuse surma on kohal kuni 20 miljonit inimest.[3][4]

Jehoova tunnistajad annavad välja ajakirju Vahitorn (Watchtower, ilmub enam kui 414 keeles) ja Ärgake! (Awake!, ilmub rohkem kui 224 keeles), mõlemad ilmuvad ka eesti keeles.

Jehoova tunnistajate koosolekukohti nimetatakse kuningriigisaalideks.[5]

Piiblit peetakse kõige aluseks. Jehoova tunnistajad usuvad Kõikväelisse Jumalasse Jehoovasse, taeva ja maa Loojasse, ning tunnistavad tema loodud poega Jeesust Kristust. Nad eitavad kolmainsust, põrgutuld ja surematut hinge, pidades neid õpetusi algkristlikule õpetusele hiljem lisandunuks ja seda moonutavaks. Algse kristluse taastamise põhjendusel tarvitavad Jehoova tunnistajad omaenda piiblitõlget, milles on olulisi erinevusi teiste kristlike konfessioonide tõlgetest.

Jehoova tunnistajad ei suitseta ega luba teha endale vereülekandeid. Igal Jehoova tunnistajal on kaasas verekaart, mis keelab vereülekande. Arusaam tugineb piibli käsul hoiduda verest (Apostlite teod 15:20, 15:29).[6][7]

Publikatsioonides juhendatakse Jehoova tunnistajaid keelduma doonoritelt kogutud ja töödeldud täisvere ja/või selle nelja põhikoostisaine punaliblede, valgeliblede, vereliistakute või vereplasma ülekandest.

Vereülekandest keeldumise tõttu on Jehoova tunnistajatel olnud konflikte arstidega. Eestis ei lubanud 1997. aastal Jehoova tunnistajast ema usulistel põhjustel arstidel teha oma reesuskonfliktiga sündinud tütrele vereülekannet, kolm päeva hiljem vastsündinu suri. Puhkes skandaal ja algatati kriminaalasi. Kohus aga vanemate ja arstide käitumises süüd ei leidnud ja nad mõisteti õigeks. 2010. aastal muudeti Eesti õigusakte nii, et kui lapsele on vaja elu päästmiseks teha vereülekanne, aga vanemad seda mingil põhjusel teha ei luba, on nüüd arstidel võimalik vanemate keeldumist eirata.[8]

Kuna Jehoova tunnistajad keelduvad sõjaväeteenistusest ja riigilippudele auandmisest, on see tekitanud mitmes riigis konflikte ametnikega. Neid on taga kiusatud, nende tegevust on piiratud ja keelustatud. Samas on tänu neile mitmes riigis muudetud inimõiguste alaseid seadusi.

Jehoova tunnistajaid on kritiseeritud piiblitõlgete, doktriini, seksuaalse kuritarvitamise ja liikmete sundimise tõttu. Kriitikute väitel on usu juhtkond autokraatlik ja totalitaarne.

Jehoova tunnistajate ametlik veebisait on www.jw.org.

Jehoova tunnistajad Eestis[muuda | muuda lähteteksti]

Jehoova tunnistajate kuningriigisaal Harju maakonnas Kosel
Next.svg Pikemalt artiklis Jehoova tunnistajad Eestis

15. juunil 1933 registreeriti Vahi-Torni Piibli ja Traktaatide Selts, mille tegevus lõpetati 18. juulil 1935. Seltsi süüdistati poliitilise propaganda levitamises (sh solvangud riigipea, kirikupeade ning Rahvaste Ühenduse aadressil) ja ärevuse tekitamises kuulutustega tulevasest sõjast. Seltsi juhtkonda süüdistati juhtnööride andmises keelatud kirjanduse peitmiseks, samuti selles, et seltsi välisriigi kodanikust töötaja oli solvanud riigipead, kaitseväe ülemjuhatajat ja luterliku kiriku piiskoppi, käskides muu hulgas põletada nende fotosid. Leiti, et selline tegevus on vastuolus rahvuslike ja rahvusvaheliste huvidega ja avaliku korraga ning et selts on kaldunud kõrvale oma põhikirjast.

Pühapäeviti toimusid raadios Jehoova tunnistajate jutlused eesti, vene, soome ja rootsi keeles. Tallinna Jaani koguduse õpetaja Aleksander Sternfeldt protesteeris selle vastu Riigikogu rahaasjanduse komisjonis, väites, et liikumine on kiriku- ja riigivastane. Teedeministri abi Karl Jürgenson ütles, et ta pole neis jutlustes leidnud muud, kui mõttetust ja absurdsust, kuid ringhääling saab nende eest 800 000 senti aastas. Ka teised komisjoni liikmed leidsid üksmeelselt, et need jutlused on tõesti mõttetud ja rumalad ja ringhäälingul ei sobiks neid edasi anda isegi raha eest.[9][10]

Endised Jehoova tunnistajad[muuda | muuda lähteteksti]

Endised jehoova tunnistajad on mitmel pool maailmas loonud sekulaarseid vabatahtlike ühendusi ja organisatsioone, mille eesmärk ei ole kuulutada mingit religioosset sõnumit ega toetada ühtegi usuliikumist, vaid esitada endiste liikmete arvamust Vahitorni Ühingu ja Jehoova tunnistajate kohta[11]. Eestis on alates 2013. aasta lõpust tegev endiste ja praeguste liikmete ühendus, mis kajastab Vahitorni Ühingu ning selle ajaloo varjukülge, pakub tuge ja abi lahkunutele ja lahkuda soovijatele ning tõlgib ja avaldab välismaiste endiste Jehoova tunnistajate ühenduste infomaterjale[12].

Pildid[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

 1. http://www.jw.org/et/jehoova-tunnistajad/
 2. "Lühiandmed — kogu maailm". Office of Public Information of Jehovah's Witnesses. "While other religious groups count their membership by occasional or annual attendance, this figure reflects only those who are actively involved in the public Bible educational work [of Jehovah's Witnesses]." 
 3. ""Jumala vaimu juhatus" Jehoova tunnistajate piirkonnakonvent". Ärgake!: 32. Juuni 2008. 
 4. "Statistics at Jehovah's Witnesses official website, 2014". 
 5. http://www.jw.org/et/jehoova-tunnistajad/kkk/jehoova-tunnistajad-kuningriigisaal/
 6. Mida ütleb Piibel vereülekannete kohta www.jw.org (vaadatud 13.04.2015)
 7. Miks Jehoova tunnistajad ei nõustu vereülekannetega? www.jw.org (vaadatud 13.04.2015)
 8. Arst võib lapse ravil vanema luba eirata, tervis.postimees.ee, 14. juuni 2010 (vaadatud 12.04.2015)
 9. Hääl Siioni vahitornist. Esmaspäev, 12. veebruar 1934, nr. 7, lk. 4
 10. Jehoova tunnistajate aastaraamat 2011 lk 162–255
 11. http://www.aawa.co
 12. Endised Jehoova tunnistajad eestis http://www.tunnistaja.ee

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]