Sõjakuritegu

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Sõjakuritegu määratletakse tavaliselt kui sõja seaduste ja tavade rasket rikkumist. Sõjakuriteod toovad vastavalt rahvusvahelisele õigusele kaasa individuaalse kriminaalvastutuse.

Ennekõike on "sõja seaduste ja tavade" all silmas peetud rahvusvahelist humanitaarõigust, eriti Genfi 1949. aasta konventsioone ja nende 1977. aasta lisaprotokolle. I lisaprotokolli artikli 85 lõige 5 sätestab, et konventsioonide ja lisaprotokollide rasked rikkumised on sõjakuriteod, kusjuures rasked rikkumised on eelnevalt loetletud.

Genfi 1949. aasta konventsioonile eelnesid 1907. aastal vastuvõetud Haagi konventsioon ja 27. juulil 1929 Genfis vastuvõetud "tegutseva armee haigete, haavatute ja sõjavangide olukorda" määratlev konventsioon, mis kehtisid ka Teise maailmasõja ajal.

1990. aastate kohtupraktika, mis puudutas Jugoslaavia ja Ruanda sündmusi, hägustas sõjakuriteo mõistet. Genfi konventsioon kasutab terminit "rasked rikkumised" üksnes riikidevaheliste relvakonfliktide puhul, nendes sündmustes selline konflikt aga puudus. Seetõttu laienes sõjakuriteo mõiste ka mõningatele tegudele, mis ei ole rasked rikkumised.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]