Mine sisu juurde

Tiaara

Allikas: Vikipeedia
Paavst Pius IX tiaara, valmistatud 1854
Paavstitiaara heraldiline kujutis

Tiaara on kroonilaadne kõrge peakate, sõna täpne tähendus oleneb kontekstist.

Ajalooliselt oli tiaara Pärsia ja Assüüria kuningate peakate[1], kujult kõrget kuhilat meenutav, sageli väärismetallist ja juveelidest dekooriga müts.

Religiooni kontekstis on tiaara traditsiooniline paavstide peakate, mille kolm krooni sümboliseerivad kolmainsust, samuti kannatavat, võitlevat ja võidukat kirikut ning paavsti võimu kuningate ja keisrite üle. Viimati kasutas tiaarat paavst Paulus VI.

Õigeusu patriarhi ja piiskopi mitra on kujult sarnasem tiaaraga kui katoliku piiskopi mitraga.

Pildid[muuda | muuda lähteteksti]

Sõnavara[muuda | muuda lähteteksti]

Uuemal ajal on, võib-olla inglise keele mõjul, nimetatud eesti keeles vahel tiaaraks ka kroonitaolist diadeemi, peaehet, mida seostatakse kuninglikust või aadlisoost naistega, kuid mida võib kanda kes tahes, sest see ei tähista mingit kindlat auastet ega staatust.[2][3] EKI keelenõu ega Eesti õigekeelsussõnaraamat seda tähendust ei kinnita[4][5].

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. https://www.eki.ee/dict/vsl/index.cgi?Q=tiaara&F=M&C06=et
  2. T. SEpp. KUNINGLIKUD PEAKATTED ⟩ Juveeliekspert selgitab, mis vahe on kroonil ning tiaaral. - Postimees, 12. juuni 2020
  3. "Juuksekaunistused, tiaarad. - Nora Butiik. norabutiik.ee". Originaali arhiivikoopia seisuga 10. august 2021. Vaadatud 10. augustil 2021.
  4. tiaara [e-keelenõu - Eesti Keele Instituut]
  5. https://www.eki.ee/dict/qs/index.cgi?Q=tiaara&F=M