Mine sisu juurde

Todi

Allikas: Vikipeedia
 See artikkel räägib linnast; taksonoomilise perekonna Todus kohta vaata artiklit Todi (perekond); joogi kohta vaata artiklit Todi (jook).

Todi

itaalia Todi

Pindala: 223 km² (2011)[1] Muuda Vikiandmetes
Elanikke: 15 682 (1.01.2023)[2] Muuda Vikiandmetes

Koordinaadid: 42° 47′ N, 12° 25′ E
Todi (Itaalia)
Todi
Todi toomkirik Piazza del Popolo'l

Todi on linn Itaalias Umbria maakonnas Perugia provintsis Tevere vasakul kaldal.

Legendi kohaselt rajas Todi Herakles umbes 1330 eKr, kes oli tapnud Cacuse. Cacus oli varastanud Herakleselt Geryoni karja (või osa sellest), mida Herakles läbi Itaalia Andaluusiast Mükeenesse viis. Geryoni karja äratoomine oli Heraklese 10. vägitöö. Herakles olevat andnud kohale nimeks Eclis.

Ajaloolise Todi asutasid umbrid 8. või 7. sajandil eKr. Plinius Vanema järgi oli linna algne nimi Tutere. See nimi tähendab piiri, sest asus umbrite ja etruskide maade piiril. Hiljem sattus linn arvatavasti etruskide mõju alla.

217 eKr vallutas linna Rooma riik. Linnal olid topeltmüürid, mis Silius Italicuse järgi olevat peatanud isegi Hannibali väed pärast võidukat Trasimeno lahingut. Enamikus rooma tekstides nimetatakse linna "Tuder".

6. sajandil kuulus Todi Spoleto hertsogiriiki.

12. sajandil hakkas linn taas arenema. Linna juhtisid algul konsulid, hiljem podestaa ja rahva valitud kapten. 1244 tuli linnamüüri laiendada, et kõik majad sisse mahuksid. 1290 oli linnas juba 40 tuhat elanikku. 1397 ühendati Todi Paavstiriigiga. Sel ajal langes linna elanike arv poole võrra.

Vaatamisväärsused

[muuda | muuda lähteteksti]

Todi toomkirik on 11. sajandi gooti stiilis ehitis, mis on väidetavalt ehitatud rooma Apollo templi asukohale. Ehitusel leiti antiikne pronkspea, mida praegu hoitakse Vatikani muuseumis. Kirik hävis tulekahjus täielikult ja praegune kirik rajati aastal 1190.

Todi panoraam

Välislingid

[muuda | muuda lähteteksti]