Ruhja

Allikas: Vikipeedia
Ruhja

läti Rūjiena
eesti Ruhja
Skulptuur "Külvaja" Ruhjas

Pindala 7,8 km² (2023)[1] Muuda Vikiandmetes
Elanikke 2684 (1.01.2023)[2] Muuda Vikiandmetes

Koordinaadid 57° 54′ N, 25° 20′ E
Ruhja (Läti)
Ruhja

Ruhja (Helifaili info läti ) (läti keeles Rūjiena, saksa keeles Rujen) on linn Põhja-Lätis Valmiera piirkonnas. Ruhja on Läti kõige põhjapoolsem linn. See asub Ruhja jõe ääres.

Kaitsealused objektid[muuda | muuda lähteteksti]

Linnas kasvab kaks looduskaitsealust põlispuud – Ruhja pärn ümbermõõduga 4,1 meetrit ja Ruhja mõisa haab ümbermõõduga 5,89 meetrit.[3]

Ruhja ordulinnuse varemed on riikliku kaitse all.[4] Samuti on kaitse all Ruhja kirik ja selle piirdemüür, mälestusmärk Ruhja vabastamisele, mälestusmärk "Sējējs" Arturs Alberingsile, Jānis Skujiņši mälestussammas "Madona Orans" ja kunstnik A. Alkšņise elupaik aadressil Rīgas iela 11a.[5] Kohaliku kaitse all on Ruhja linnavalitsuse maja aadressil Raiņa iela 3 ja elamu (endine haigla) aadressil Valdemāra iela 26.[6]

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Ruhja linna tänapäevases piirides asus Liivi ordu Ruhja ordulinnus. Liivi sõja eel sai sellest üürikeseks ajaks Ruhja komtuurkonna keskus.

Ruhja oli Riia kubermangu ja Volmari kreisi Rūjiena ehk Ruhja kihelkonna keskus Lätimaal. Pärisorjuse likvideerimisel kujunes asula aleviks. Aastal 1800 hakkas Ruhjat läbima Tallinna–Pärnu–Riia postimaantee uus trass, seal oli ka hobupostijaam.

Asulat läbis varem kitsarööpmeline Valga–Ruhja–Pärnu raudtee. Raudtee ümberehitamisel laiarööpmeliseks (Tallinna–Pärnu–Mõisaküla–Riia liin) viidi Ruhja raudteejaam linnast tunduvalt eemale. Ruhjani liiklesid reisirongid 1990. aastate keskpaigani, amortiseerunud raudtee likvideeriti 2005. aastal.

Linnaõigused sai aastal 1920. 19491959 oli Ruhja rajooni keskus. 2009. aastani kuulus linn Valmiera rajooni. Aastatel 2009–2021 oli see Ruhja piirkonna keskus.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]