Hopa

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Disambig gray.svg  See artikkel on Läti linnast; Türgi linna kohta vaata artiklit Hopa (Türgi).

Hopa

läti Ape
eesti, võru Hopa

Vapp
Hopa vapp

Pindala: 1,7 km²
Elanikke: 808 (1.01.2021)[1] Muuda Vikiandmetes

Koordinaadid: 57° 32′ N, 26° 42′ E
Hopa (Läti)
Hopa
Hopa keskus
Hõberemmelgas Vaidava jõe kaldal

Hopa ehk Opa ehk Ape (läti keeles Ape, saksa keeles Hoppenhof) on linn Lätis, Hopa piirkonna ja Hopa valla keskus. 2009. aastani kuulus see Alūksne rajooni.

Hopast voolab läbi Vaidava jõgi, mis voolab kagu poolt loodesse ja suubub Eestis Mustjõkke.[2]

Hopa asub kõigest paari kilomeetri kaugusel Eesti piirist. Omakorda Hopast paar kilomeetrit kagus kulgeb Riia–Pihkva maantee. Hopat läbib AluksneMõniste maantee, mis Hopa lähedal ületab Eesti piiri.[3] Linnas on praegu puidu- ja toiduainetetööstuse ettevõtteid. Paljud linna majad on ehitatud kohalikust dolomiidist, mida kaevandatakse veel tänapäevalgi.

Muinsusmälestistest on kohaliku kaitse all Hopa muinaskalmed ehk Rootsi kalmistu ja Hopa mõisakompleks (tall, laut, härrastemaja, moonakamaja, elumaja).[4] Linnas kasvab Vaidava jõe ääres Läti ja ühtlasi ka Euroopa suurim hõberemmelgas (ümbermõõt 8,7 meetrit).[5] Looduskaitse all on veel Hopa Caura mänd, Vēdekļpriede mänd, Vilkači mänd ja Dvīņi mänd.[6]

1920. aastatel oli Hopa elanikest umbes 15% eestlasi.[7]

Nimi[muuda | muuda lähteteksti]

Hopa nimi pärineb arvatavasti perekonnanimest Hoppe, mis on alamsaksakeelne sõna tähendusega 'humal'. Läti nimi Ape võib olla mugandus samast perekonnanimest, mille eeskujuks on läti sõna apinis 'humal'.[8]

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Aastal 1420 andis Siegfried Lander von Sponheim sealsed maad Hoppede suguvõsale, pannes nii aluse Ape mõisale. Hoppede järgi on piirkond ka omale nime saanud. Hopat on esimest korda mainitud 1449. aastal, aga arenema hakkas asula alles XIX sajandi lõpus.

Arengule aitas kaasa kitsarööpmelise raudtee Valga–Pļaviņase raudtee Hopa raudteejaama rajamine 1903. aastal. Reisijatevedu lõpetati raudteel 1970. aastal ja igasugune rongiliiklus 1973. aastal. Hopa sai aleviks 1921. aastal. Linnaõigused saadi 1928. aastal. Elanike arv linnas väheneb, 2010. aastal oli 1083 ja 2011. aastal oli 1067 elanikku.

Aastal 2009 ehitati linna luteri kirik.[9]

Hopas on sündinud Andris Šķēle.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]