Ventspils

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Ventspils

läti Ventspils


Pindala: 55,4 km²
Elanikke: 34 377 (1.01.2019)[1] Muuda Vikiandmetes

Koordinaadid: 57° 23′ N, 21° 34′ E
Ventspils (Läti)
Ventspils
Venstpilsi turuplats

Ventspils (Helifaili info läti , [vääntspils]) (saksa Windau, eesti Vindavi, liivi Vǟnta) on linn (aastast 1378) Lätis Kurzemes Venta jõe suudmes.

See on 1. järgu haldusüksus – keskalluvusega linn (republikas pilsēta), Lätis elanike arvult kuues linn Riia, Daugavpilsi, Liepāja, Jelgava ja Jūrmala järel. Linn on Ventspilsi piirkonna halduskeskuseks, kuigi ise selle koosseisu ei kuulu.

Arvestuslikel andmetel oli Ventspilsi elanikest 1. jaanuaril 2011 lätlasi 55,0%, venelasi 28,8%, ukrainlasi 4,7%, valgevenelasi 4,5%, mustlasi 2,7%, poolakaid 1,1% ja teistest rahvustest inimesi 3,2%.

Ventspils kuulus Hansa liitu. Linna keskel asub Ventspilsi ordulinnus.

Ventspilsi sadam on spetsialiseerunud nafta väljaveole (sadamasse raudteed ja naftajuhet pidi). See on kaubakäibelt suurim sadam Lätis ja üks suuremaid Läänemerel.

Linna põhjaosas asub Būšnieki järv.

Kaitstavad objektid[muuda | muuda lähteteksti]

Muinsusmälestistest on linnas riikliku kaitse all Ventspilsi ajaloolise linnasüdame ala, vanalinn, Ventspilsi raudteejaama peahoone ja veetorn, Lootsitorn, mereäärse vabaõhumuuseumi ajalooliste hoonete kompleks, laoga elumaja aadressil Tirgus iela 5, elumajad aadressidel Pils iela 38, Kuģinieku iela 2, Kuldīgas iela 2, Kuldīgas iela 13, Tirgus iela 11 koos sealsete ustega, Tirgus iela 7, Tirgus laukums 1 koos sealse bareljeefiga, Lielā iela 9, Sofijas iela 8 maja aknad, raekoda, Ventspilsi babtistide kirik, Ventspilsi luteri kirik koos selle dekoratiivpiirete, altari, kantsli, oreli ja noodivihikuga, Ventspilsi ordulinnus, Sinagogas iela 6 maja uksed, uksehinged ja ahi, uksed aadressil Plosta iela 6, uksed ja laevalgustid aadressil Pils iela 60, ahjud, trepid, uksed ja uksehinged aadressil Liela iela 9, kahe lae dekoratiivribad, uksed ja ahi aadressil Kuldīgas iela 2, uksed aadressil Katrīnas iela 5, uksed aadressil Kārļa iela 5, ahi aadressil Kārļa iela 9, katoliku kiriku orel, kolme lae dekoratiivribad ja ahjud aadressil Dārzu iela 2 ning Annas iela 13 maja ahi ja uks.[2][3] Kohaliku kaitse all on Ventspilsi kaubanduskooli hoone, Ventspilsi põhikooli hoone, Ventspilsi gümnaasiumi hoone, õigeusu kirik, Ventspilsi muinaskalmed ja laohoone aadressil Jāņa iela 17.[4]

Looduskaitse all on Dampeļi paljand, Staldzene järsakkallas, linna põhjaserva metsas kasvavad mänd ja pärn, hõberemmelgad aadressidel Aizupes iela 5 ja Dīķu iela 34, põldvaher aadressil Dārzu iela 2, harilikud hobukastanid aadressidel Dārzu iela 2 ja K.Valdemāra iela 6, pärn aadressil Rūpniecības iela 33, värdlepad aadressil Kuldīgas iela 138, Reņķu dārzsi nime kandvas pargis kasvavad kaks vahtrapuud, kolm pärna, kolm hobukastanit, neli saart ja künnapuu. Linna jääb ka 51 hektari suurune Būšnieki järvekalda hoiuala.[5]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Galerii[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Läti statistika keskamet, vaadatud 2.06.2019.
  2. Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija, vaadatud 27.12 2018
  3. Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija, vaadatud 27.12 2018
  4. Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija, vaadatud 15.02 2018
  5. Latvijas īpaši aizsargājamām dabas teritorijām dabas datu pārvaldības sistēmā OZOLS

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]