Ventspils

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Ventspils

läti Ventspils

Ventspilsi vapp
Ventspilsi vapp
Ventspilsi lipp
Ventspilsi lipp

Pindala: 55,4 km²
Elanikke: 35 362 (1.01.2017)[1] Muuda Vikiandmetes

Koordinaadid: 57° 23′ N, 21° 34′ E

Koduleht: http://www.ventspils.lv/
Venstpilsi turuplats

Ventspils (Helifaili info läti ) (saksa Windau, eesti Vindavi, liivi Vǟnta) on linn (aastast 1378) Lätis Kurzemes Venta jõe suudmes.

See on 1. järgu haldusüksus – keskalluvusega linn (republikas pilsēta), Lätis elanike arvult kuues linn Riia, Daugavpilsi, Liepāja, Jelgava ja Jūrmala järel. Linn on Ventspilsi piirkonna halduskeskuseks, kuigi ise selle koosseisu ei kuulu.

Arvestuslikel andmetel oli Ventspilsi elanikest 1. jaanuaril 2011 lätlasi 55,0%, venelasi 28,8%, ukrainlasi 4,7%, valgevenelasi 4,5%, mustlasi 2,7%, poolakaid 1,1% ja teistest rahvustest inimesi 3,2%.

Ventspils kuulus Hansa liitu. Linna keskel asub Ventspilsi ordulinnus.

Ventspilsi sadam on spetsialiseerunud nafta väljaveole (sadamasse raudteed ja naftajuhet pidi). See on kaubakäibelt suurim sadam Lätis ja üks suuremaid Läänemerel.

Kaitstavad objektid[muuda | muuda lähteteksti]

Muinsusmälestistest on linnas riikliku kaitse all Ventspilsi raudteejaama peahoone ja veetorn, Lootsitorn, mereäärse vabaõhumuuseumi ajalooliste hoonete kompleks, laoga elumaja aadressil Tirgus iela 5, elumajad aadressidel Kuldīgas iela 2, Kuldīgas iela 13, Tirgus iela 11, Tirgus iela 7, Tirgus laukums 1, Lielā iela 9, raekoda, Ventspilsi babtistide kirik, Venstpilsi luteri kirik ja Ventspilsi ordulinnus.[2] Kohaliku kaitse all on Ventspilsi kaubanduskooli hoone, Ventspilsi põhikooli hoone, Ventspilsi gümnaasiumi hoone, õigeusu kirik, Ventspilsi muinaskalmed ja laohoone aadressil Jāņa iela 17.[3]

Looduskaitse all on Dampeļi paljand, Staldzene järsakkallas, linna põhjaserva metsas kasvavad mänd ja pärn, hõberemmelgad aadressidel Aizupes iela 5 ja Dīķu iela 34, põldvaher aadressil Dārzu iela 2, harilikud hobukastanid aadressidel Dārzu iela 2 ja K.Valdemāra iela 6, pärn aadressil Rūpniecības iela 33, värdlepad aadressil Kuldīgas iela 138, Reņķu dārzsi nime kandvas pargis kasvavad kaks vahtrapuud, kolm pärna, kolm hobukastanit, neli saart ja künnapuu. Linna jääb ka 51 hektari suurune Būšnieki järvekalda hoiuala.[4]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Galerii[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Läti statistika keskamet, vaadatud 11.09.2017.
  2. Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija, vaadatud 15.02 2018
  3. Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija, vaadatud 15.02 2018
  4. Latvijas īpaši aizsargājamām dabas teritorijām dabas datu pārvaldības sistēmā OZOLS

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]