Pāvilosta

Allikas: Vikipeedia
Pāvilosta

[ P'aavil'uosta ]
läti Pāvilosta

Pāvilosta vapp
Pāvilosta vapp
Pindala: 6,4 km²
Elanikke: 1035 (1.01.2016)[1]

Koordinaadid: 56° 53′ N, 21° 11′ Ekoordinaadid: 56° 53′ N, 21° 11′ E
Pāvilosta
Pāvilosta Läti kaardil

Kodulehekülg: http://www.pavilosta.lv/

Pāvilosta (Helifaili info läti ) (saksa keeles Paulshafen) on linn Lätis Kurzemes, 2009. aastast Pāvilosta piirkonna keskus. Kuulus aastani 2009 Liepāja rajooni.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Linna kohal asus kuralaste Piemare maakonna Saka sadamakoht. Seda mainiti kirjalikult esimest korda aastal 1253. Sellest ajast peale kuulus see Kuramaa piiskopkonda, aastast 1795 aga Kuramaa kubermangu.

Sadam ehitati välja aastal 1879, mil piirkonna omanikuks oli Otto von Lilienfeld. Ta nimetas selle oma venna, toonase Kuramaa kuberneri Paul von Lilienfeld-Toali auks Paulshafeniks. Tema lasi ka linna aladele esimesed majad ehitada. Lisaks kohalikele kaluritele kasutasid sadamat veel kolm Upesmuiža mõisale kuulunud purjekat, mis viisid mõisa toodangut Liepāja turule. Sadam hakkas arenema aastal 1893, mil seoses Karosta sõjasadama rajamisega hakati ehitusele kive vedama. Toona hakati Pāvilostas laevu ehitama ja sadama ümber tekkis kaubitsemiskoht.

Esimese maailmasõja ajaks oli asulas kolm väikest laevaehitustöökoda, sealne sadam oli kodusadamaks 52 laevale.. Sõja ajal konfiskeeriti kõik seal peatuvad ja ehitatavad laevad. Sõja järel oli Pāvilostas vaid kaks mootorlaeva ja neli purjekat, sadamat kasutati taas vaid kalasadamana.

Nüukogude ajal ühendati sealsed kalurid "Dzintarjūra" nime kandvasse artelli. Aastal 1951 muudeti artell kolhoosiks, mis aastal 1975 ühendati Liepāja kalurikolhoosiga.

Pāvilosta oli alev alates 1961. aastast ja on linn aastast 1991. Sealne sadam on üks Läti seitsmest väiksemast sadamast.

Galerii[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]