Limbaži

Allikas: Vikipeedia
Limbaži

[ l'imbaži ]
läti Limbaži

Limbazi gerb.png
Limbaži vapp
Pindala: 9 km²
Elanikke: 7805 (1.01.2016)[1]

Koordinaadid: 57° 31′ N, 24° 43′ Ekoordinaadid: 57° 31′ N, 24° 43′ E
Limbaži
Limbaži Läti kaardil

Limbaži (Helifaili info läti ) (eesti Lemsalu, liivi Lämmist nīn) on linn Lätis Vidzemes, Limbaži piirkonna keskus.

Nimeteke[muuda | muuda lähteteksti]

Liivikeelne nimetus viitab soojale (lämmi, lämbe), mis võib olla ka negatiivses tähenduses (hingemattev), sõna niin tähenduseks on 'linn'.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

1223. aastal ehitati baltisaksa ajaloolaste väitel[2] Lemsallu liivlaste endise põlenud puitlinnuse asemele peapiiskop Alberti käsul Lemsalu piiskopilinnus, millest kujunes Riia peapiiskopkonna liivlaste alade halduskeskus. Ümber Lemsalu moodustasid kaitseliine 11 abi- ja vasallilinnust nii põhja (Salatsi piiskopilinnus, Ungurpilsi vasallilinnus), ida (Augstroze, Mujāni, Vainsalu, Rozbeķi, Suur- ja Väike-Roopa), kui ka lõuna (Nabe vasallilinnus, Krimulda, Turaida piiskopilinnus) pool. Lemsalut peetakse ka liivlaste Metsepole maakonna keskuseks.

Limbaži (saksa keeles Lemsal) sai linnaõigused aastal 1385, Limbaži kuulus Hansa Liitu. Keskajal oli Limbaži, Limbaži kihelkonna keskus, ja uusajal keskuseks kihelkonnakirikuga Volmari kreisis Liivimaa kubermangus.

Limbaži all peeti 19. juuni20. juuni 1919 Eesti Vabadussõja Lemsalu ja Roopa lahing. Lahingus langenute auks avati 1. juulil 1923 mälestussammas (Limbaži Vabadussõja mälestussammas)[3].

Linna läbis varem laiarööpmeline Tallinn–Pärnu–Mõisaküla–Riia raudteeliin. Limbažini liiklesid reisirongid 1990. aastate keskpaigani, amortiseerunud raudtee likvideeriti 2005. aastal. 2009. aastani oli linn Limbaži rajooni keskus.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]