Kristus

Allikas: Vikipeedia
Disambig gray.svg  See artikkel räägib judaismi ning kristluse mõistest, Jeesus Kristuse kohta vaata artiklist Jeesus, teiste tähenduste kohta vaata lehelt Kristus (täpsustus).

Kristus (kreeka keeles Χριστός 'võitu, võitud isik') on judaismis oodatava Messia kreekapärane nimetus, mida kasutasid messia tähistamiseks 1. sajandil kõik kreeka keelt kõnelevad juudid.

Kristluses on "Kristus" sõna, mis käib Jeesuse kohta, rõhutades tema jumalikku missiooni. Kristlus saigi alguse Jeesuse samastamisest messiaga. Sageli tajutakse sõna "Kristus" Jeesuse nime osana või rööpnimena.

Messia ootus Tanahis[muuda | muuda lähteteksti]

Juudid hakkasid ootama Päästjat, kelles oleks ühendatud preester, kuningas ja prohvet. Nad hakkasid teda hüüdma Messiaks, mis oli tiitel. Psalmides mainitakse sageli "Tema Võitut". Kristlased tõlgendavad paljusid selliseid kohti prohvetlike ettekuulutustena.

Kristus Uues Testamendis[muuda | muuda lähteteksti]

Uus Testament kuulutab, et kauaoodatud Päästja (Lunastaja) on tulnud. Teda ei võitud õliga, vaid Tema Taevane Isa kutsus ta Messia-ametisse: "Sina oled mu armas Poeg, sinust on mul hea meel!" (Luuka evangeelium 3:22).

Kui Jeesuse jüngritele sai ajapikku selgeks, et tema on Päästja, hakkasid nad teda kutsuma Messiaks ehk Kristuseks, mis oli jällegi tiitel. Pärast Kristuse Ülestõusmist muutus "Kristus" suurelt jaolt Jeesuse pärisnimeks.

Eristus "Jeesuse" ja "Kristuse" vahel kristluses[muuda | muuda lähteteksti]

Selle alajaotuse sisu on vaidlustatud

Kristus on tiitel (vt Jeesus), eesti keeles 'võitu' või 'salvitu' (vt võidmine). Jeesus on ajaloolise isiku nimi. Vahel on tiitlit "Kristus" ekslikult kasutatud "Jeesuse" sünonüümina. Peale Jeesuse surma on talle omistatud erinevaid tiitleid (vt kirikukogud ja dogmaatika).

Kristus gnostitsismis[muuda | muuda lähteteksti]

Gnostikud ei usu üldiselt Jeesusesse kui isikusse, kelles on ühendatud jumalik ja inimlik loomus, vaid vaimulikku Kristusesse, kes elas Jeesuses ja lahkus temast korduvalt ning kes ei surnud. Gnostikud uskusid, et neil on võimalik omandada samasugune gnoosis (tunnetus, teadmine). Gnostikute õpetuse järgi saadab Jumal aeg-ajalt inimeste juurde päästjaid, tänu kellele valitud pääsevad.

Krišna ja Kristus[muuda | muuda lähteteksti]

Krišnaiitlikud autorid oletavad seost Krišna ja Kristuse nime vahel.[viide?]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]