Kristus

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Disambig gray.svg  See artikkel räägib judaismi ja kristluse mõistest, Jeesus Kristuse kohta vaata artiklist Jeesus, muid tähendusi vaata lehelt Kristus (täpsustus).

Kristus (kreeka keeles Χριστός 'võitu, võitud isik') on judaismis oodatava Messia kreekapärane nimetus, mida kasutasid messia tähistamiseks 1. sajandil kõik kreeka keelt kõnelevad juudid.

Kristluses on Kristus sõna, mis käib Jeesuse kohta, rõhutades tema jumalikku missiooni. Kristlus saigi alguse Jeesuse samastamisest messiaga. Sageli tajutakse sõna "Kristus" Jeesuse nime osana või rööpnimena.

Kristuse tähendus kristlikus müstitsismis[muuda | muuda lähteteksti]

Laiemas tähenduses viitab see baasteadvusele, millest kõik vormimaailmas on tehtud. Eesmärgiks on säilitada ühtsus(tunne) Looja ja loodu vahel. See on eriti oluline vaba tahet omavate olendite puhul, kellel on valikuvõimalus langeda eraldatuse illusiooni, luues läbi selle illusiooni, et nad on eraldatud oma allikast. Kristus-teadvus kindlustab, et kuitahes sügavale eraldatusteadvusse keegi ka ei laskuks, on tal alati võimalus tagasi pöörduda ühtsusse Loojaga. Sest Kristus-teadvus on kogu loodu sees. Ei ole võimalik leida kohta, kust Kristus(-teadvus) sind ei võiks leida.

Kitsamas mõttes tähistab see olendit, kes on saanud üle eraldatuse illusioonist ning on saavutanud Kristus-teadvuse. Kristus-teadvusel on olemas erinevad tasandid. [1]

Kui olend omandab Kristus-teadvuse, siis võib öelda, et ta on Kristus. (When a being has attained the Christ consciousness, that being is said to have put on Christhood.)

Messia ootus Tanahis[muuda | muuda lähteteksti]

Juudid hakkasid ootama Päästjat, kelles oleks ühendatud preester, kuningas ja prohvet. Nad hakkasid teda hüüdma Messiaks, mis oli tiitel. Psalmides mainitakse sageli "Tema võitut". Kristlased tõlgendavad paljusid selliseid kohti prohvetlike ettekuulutustena.

Kristus Uues Testamendis[muuda | muuda lähteteksti]

Uus Testament kuulutab, et kauaoodatud Päästja (Lunastaja) on tulnud. Teda ei võitud õliga, vaid Tema Taevane Isa kutsus ta Messia-ametisse: "Sina oled mu armas Poeg, sinust on mul hea meel!" (Luuka evangeelium 3:22).

Kui Jeesuse jüngritele sai ajapikku selgeks, et tema on Päästja, hakkasid nad teda kutsuma Messiaks ehk Kristuseks, mis oli jällegi tiitel. Pärast Kristuse ülestõusmist muutus Kristus suurelt jaolt Jeesuse pärisnimeks.

Jeesuse ja Kristuse eristamine kristluses[muuda | muuda lähteteksti]

Selle alajaotuse sisu on vaidlustatud

Kristus on tiitel (vt Jeesus), eesti keeles 'võitu' või 'salvitu' (vt võidmine). Jeesus on ajaloolise isiku nimi. Vahel on tiitlit "Kristus" ekslikult kasutatud Jeesuse sünonüümina. Pärast Jeesuse surma on talle omistatud erinevaid tiitleid (vt kirikukogud ja dogmaatika).

Kristus gnostitsismis[muuda | muuda lähteteksti]

Gnostikud ei usu üldiselt Jeesusesse kui isikusse, kelles on ühendatud jumalik ja inimlik loomus, vaid vaimulikku Kristusesse, kes elas Jeesuses ja lahkus temast korduvalt ning kes ei surnud. Gnostikud uskusid, et neil on võimalik omandada samasugune gnoosis (tunnetus, teadmine). Gnostikute õpetuse järgi saadab Jumal aeg-ajalt inimeste juurde päästjaid, tänu kellele valitud pääsevad.

Krišna ja Kristus[muuda | muuda lähteteksti]

Mõned krišnaiitlikud autorid oletavad seost Krišna ja Kristuse nime vahel.[2]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]