2021. aasta Eesti presidendivalimised

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

2021. aasta Eesti presidendivalimised toimuvad 2021. aasta augustis ja septembris. Need on 8. presidendivalimised Eesti ajaloos ja esimesed, mis toimuvad 2017. aasta Eesti omavalitsuste haldusreformi järel. Valimised algavad 10. augustil, kui Riigikogu esimees kutsub kokku Riigikogu erakorralise istungjärgu või täiendava istungi. Kui Riigikogus ei saa ükski kandidaat 2/3 liikmete toetust, jätkuvad valimised valimiskogus.

Taust[muuda | muuda lähteteksti]

2021 on senisel Eesti presidendil Kersti Kaljulaidil võimalus kandideerida teiseks ametiajaks. 2020 otsustas Kaljulaid kandideerida Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsiooni (OECD) peasekretäri ametikohale.

Valimiste protseduur[muuda | muuda lähteteksti]

Eesti president valitakse Eesti Vabariigi Põhiseaduse ja Vabariigi Presidendi valimise seaduse alusel. Põhiseaduse alusel saab presidendi kandidaadiks seada isiku, kes on sünnilt Eesti Vabariigi kodanik ja vähemalt 40-aastane. Presidendivalimised toimuvad esmalt Riigikogus salajasel hääletusel ja kui seal kolme hääletusvooru vältel võitjat ei selgu, peetakse kaks vooru valimiskogus, mis koosneb Riigikogu liikmetest ja kohaliku omavalitsuse volikogude esindajatest. Riigikogus võib kandidaadi esitada vähemalt viiendik Riigikogu koosseisust, valimiskogus on kandidaadi ülesseadmise õigus vähemalt 21 valimiskogu liikmel.

Kandidaadid[muuda | muuda lähteteksti]

Valimiste käik[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]