Pärnu maakond

Allikas: Vikipeedia
Disambig gray.svg  See artikkel räägib tänapäeva Eesti haldusüksusest; ajaloolisest Pärnu maakonnast vaata artiklit Pärnumaa.

Pärnu maakond

Et-Pärnu maakond-coa.svg
Pärnumaa vapp
Pärnumaa lipp.svg
Pärnumaa lipp

Pindala: 5406 km²
Elanikke: 86 163 (2017)
Maakonnalinn: Pärnu
Pärnu maakonna asendikaart

Pärnu maakond ehk Pärnumaa on Eesti 1. järgu haldusüksus. Pärnu maakond hõlmab enamiku ajaloolise Pärnumaa alasid ning osa vanast Läänemaast.

Pärnu maakond asub Edela-Eestis. Pärnumaa naabermaakondadeks on loodes Lääne maakond, põhjas Rapla maakond, kirdes Järva maakond, idas Viljandi maakond, läänes Saare maakond. Lõunas piirneb Pärnu maakond Lätiga. Kõrgeim koht on Rehemaa mägi (80,8 m).

Kohalikud omavalitsused[muuda | muuda lähteteksti]

Pärnu maakonna omavalitsused 2009. aasta oktoobrini

Pärnu maakonnas on 7 omavalitsusüksust:

Linnad
Pärnu

Pärnu linnasisesed osavallad

Audru osavald

Paikuse osavald

Tõstamaa osavald

Vallad
Häädemeeste valdKihnu valdSaarde valdTori valdPõhja-Pärnumaa valdLääneranna vald

Rahvastik[muuda | muuda lähteteksti]

Demograafilised näitajad[muuda | muuda lähteteksti]

Arvestuslikult seisuga 1. jaanuar 2009 oli Pärnu maakonnas 88 466 elanikku. Neist 46,33% olid mehed ning 53,67% olid naised. Sündimuse üldkordaja oli 11,56‰, suremuse üldkordaja 12,12‰ ja loomulik iive −0,55‰. 87,63% elanikest olid eestlased ja 9,11% venelased. Alaealisi (vanuses 0–14) oli 14,79%, tööealisi (vanuses 15–64) 66,69% ja pensioniealisi (65 ja vanemad) 18,52%. Töötuse määr[1] oli 6,2%. Elanike tihedus oli 18,4 in/km².[2]

Asustusüksused[muuda | muuda lähteteksti]

Pärnu maakonnas on 1 linn, 5 alevit, 9 alevikku ja 324 küla.

Linnad
Pärnu
Alevid
LavassaarePaikusePärnu-JaagupiTootsiVändra
Alevikud
AreAudruHäädemeestePaikuseSaugaTihemetsaToriTõstamaaVõiste
Külad
AasaAesooAhasteAllikaAllikõnnuAltkülaAluAlusteAnelemaAraseArukülaArumetsaAruväljaEametsa (Halinga)Eametsa (Sauga)EassaluEavereEenseEermaElbiElbuEmmuEngeErmistuErtsmaHaapsiHalingaHelenurmeHelmkülaHõbedaHõbesaluIklaIlveseIrtaIskaJaagupiJaamakülaJoonuseJõesuuJõõpreJänistvereJärveJäärjaKaansooKabliKablimaKabristeKadakaKadjasteKaelaseKaismaKaldaKalitaKalliKalmaruKamaliKanakülaKanamardiKangruKarinõmmeKarubaKastnaKavaruKerguKiburaKidiseKihlepaKiisaKiisamaaKikeperaKildemaaKilgiKilksamaKirasteKirikumõisaKobraKodesmaaKoeriKoongaKorjuKose (Vändra)KrundikülaKuhuKuiaruKulliKullimaaKuningaKurenaKureseKurgjaKõima (Audru)Kõima (Koonga)KõnnuKõpuKõrsaKõveriKärbuKärsuKäruLaadiLaiksaareLangermaLanksaareLaoLeetvaLehtmetsaLehuLeinaLeipsteLemmetsaLemsiLepakülaLepplaaneLeviLibatseLiivaLinakülaLindiLiuLodjaLoomseLuuriLõpeLõukaLähkmaLüüsteMaadeMaikseMaimaMajakaMaldaManijaMannareMaranaMarinaMarksaMassiaruMassuMatsiMereäärseMetsaküla (Kaisma)Metsaküla (Tahkuranna)MetsapooleMetsavereMetsaääreMihkliMurakaMuristeMurruMustaruMustlaMutiMõisakülaMõtsuMädaraMäekülaMälikülaMännikusteNaartseNaissooNedremaNepsteNiiduNurmeNõmmeNätsiOaraOeseOidremaOissaareOoreOrajõeOrikülaPaadremaPaatsaluPaimverePalatuPallikaPapisillaPapsaareParasmaaParisseljaPeantsePeerniPenuPerekülaPihaPihkePiirumiPiistaojaPiisuPikaverePitsaluPootsiPulgojaPulliPõharaPõldeotsaPõlendmaaPärakülaPäriverePärnjõePööravereRabakülaRabavereRaeRaespaRahesteRahkamaRahnojaRammukaRandiväljaRannakülaRannametsaRannikuRauksiReinuReinumurruReiuRidalepaRiisaRistikülaRoodiRootsikülaRukkikülaRõusaRädiRätsepa (Tori)Rätsepa (Vändra)RääguRütavereSaardeSaareSaariSalevereSaluSamlikuSaulepaSaulepiSaunametsaSelisteSelja (Tori)Selja (Varbla)SeljametsaSepakülaSigasteSikanaSillaSoevaSohluSookaldaSookatseSookülaSoometsaSoomraSoosaluSuiguSurjuSuurejõeSõõrikeSääreSäästlaTaaliTabriaTagassaareTahkurannaTaliTambaTammeTammisteTammuruTarva (Halinga)Tarva (Koonga)TiilimaToheraTreimaniTuulikuTuurasteTõhelaTõitseTõllaTõlliTõrduTõusiTäpsiTühjasmaUraUrgeUrissaareUritaUrumarjaUuemaaUuluVahenurmeVainuVaisteVakalepaVakiValgerannaValistreVarblaVaskräämaVastabaVeeVeelikseVeltsaVenekuusikuVeskisooVihtraViisireiuViluvereVõiduVõidulaVõieraVõitraVõllaVõlliVõrungiVäljakülaVäratiÕepaÕhuÄnnikseÜnnaste

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 2007.-2009. libisev keskmine
  2. Statistikaameti koduleht

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]