Pärnu maakond

Allikas: Vikipeedia
Disambig gray.svg  See artikkel räägib tänapäeva Eesti haldusüksusest; ajaloolisest Pärnu maakonnast vaata artiklit Pärnumaa.

Pärnu maakond

Et-Pärnu maakond-coa.svg
Pärnumaa vapp
Pärnumaa lipp.svg
Pärnumaa lipp

Pindala: 5406 km²
Elanikke: 86 163 (2017)
Maakonnalinn: Pärnu
Pärnu maakonna asendikaart

Pärnu maakond ehk Pärnumaa on Eesti 1. järgu haldusüksus. Pärnu maakond hõlmab enamiku ajaloolise Pärnumaa alasid ning osa vanast Läänemaast.

Pärnu maakond asub Edela-Eestis. Pärnumaa naabermaakondadeks on loodes Lääne maakond, põhjas Rapla maakond, kirdes Järva maakond, idas Viljandi maakond, läänes Saare maakond. Lõunas piirneb Pärnu maakond Lätiga.

Kohalikud omavalitsused[muuda | muuda lähteteksti]

Pärnu maakonna omavalitsused 2009. aasta oktoobrini

Pärnu maakonnas on 7 omavalitsusüksust:

Linnad
Pärnu

Pärnu linnasisesed osavallad

Audru osavald

Paikuse osavald

Tõstamaa osavald

Vallad
Häädemeeste valdKihnu valdSaarde valdTori valdPõhja-Pärnumaa valdLääneranna vald

Rahvastik[muuda | muuda lähteteksti]

Demograafilised näitajad[muuda | muuda lähteteksti]

Arvestuslikult seisuga 1. jaanuar 2009 oli Pärnu maakonnas 88 466 elanikku. Neist 46,33% olid mehed ning 53,67% olid naised. Sündimuse üldkordaja oli 11,56‰, suremuse üldkordaja 12,12‰ ja loomulik iive −0,55‰. 87,63% elanikest olid eestlased ja 9,11% venelased. Alaealisi (vanuses 0–14) oli 14,79%, tööealisi (vanuses 15–64) 66,69% ja pensioniealisi (65 ja vanemad) 18,52%. Töötuse määr[1] oli 6,2%. Elanike tihedus oli 18,4 in/km².[2]

Asustusüksused[muuda | muuda lähteteksti]

Pärnu maakonnas on 1 linn, 5 alevit, 9 alevikku ja 324 küla.

Linnad
Pärnu
Alevid
LavassaarePaikusePärnu-JaagupiTootsiVändra
Alevikud
AreAudruHäädemeestePaikuseSaugaTihemetsaToriTõstamaaVõiste
Külad
AasaAesooAhasteAllikaAllikõnnuAltkülaAluAlusteAnelemaAraseArukülaArumetsaAruväljaEametsa (Halinga)Eametsa (Sauga)EassaluEavereEenseEermaElbiElbuEmmuEngeErmistuErtsmaHaapsiHalingaHelenurmeHelmkülaHõbedaHõbesaluIklaIlveseIrtaIskaJaagupiJaamakülaJoonuseJõesuuJõõpreJänistvereJärveJäärjaKaansooKabliKablimaKabristeKadakaKadjasteKaelaseKaismaKaldaKalitaKalliKalmaruKamaliKanakülaKanamardiKangruKarinõmmeKarubaKastnaKavaruKerguKiburaKidiseKihlepaKiisaKiisamaaKikeperaKildemaaKilgiKilksamaKirasteKirikumõisaKobraKodesmaaKoeriKoongaKorjuKose (Vändra)KrundikülaKuhuKuiaruKulliKullimaaKuningaKurenaKureseKurgjaKõima (Audru)Kõima (Koonga)KõnnuKõpuKõrsaKõveriKärbuKärsuKäruLaadiLaiksaareLangermaLanksaareLaoLeetvaLehtmetsaLehuLeinaLeipsteLemmetsaLemsiLepakülaLepplaaneLeviLibatseLiivaLinakülaLindiLiuLodjaLoomseLuuriLõpeLõukaLähkmaLüüsteMaadeMaikseMaimaMajakaMaldaManijaMannareMaranaMarinaMarksaMassiaruMassuMatsiMereäärseMetsaküla (Kaisma)Metsaküla (Tahkuranna)MetsapooleMetsavereMetsaääreMihkliMurakaMuristeMurruMustaruMustlaMutiMõisakülaMõtsuMädaraMäekülaMälikülaMännikusteNaartseNaissooNedremaNepsteNiiduNurmeNõmmeNätsiOaraOeseOidremaOissaareOoreOrajõeOrikülaPaadremaPaatsaluPaimverePalatuPallikaPapisillaPapsaareParasmaaParisseljaPeantsePeerniPenuPerekülaPihaPihkePiirumiPiistaojaPiisuPikaverePitsaluPootsiPulgojaPulliPõharaPõldeotsaPõlendmaaPärakülaPäriverePärnjõePööravereRabakülaRabavereRaeRaespaRahesteRahkamaRahnojaRammukaRandiväljaRannakülaRannametsaRannikuRauksiReinuReinumurruReiuRidalepaRiisaRistikülaRoodiRootsikülaRukkikülaRõusaRädiRätsepa (Tori)Rätsepa (Vändra)RääguRütavereSaardeSaareSaariSalevereSaluSamlikuSaulepaSaulepiSaunametsaSelisteSelja (Tori)Selja (Varbla)SeljametsaSepakülaSigasteSikanaSillaSoevaSohluSookaldaSookatseSookülaSoometsaSoomraSoosaluSuiguSurjuSuurejõeSõõrikeSääreSäästlaTaaliTabriaTagassaareTahkurannaTaliTambaTammeTammisteTammuruTarva (Halinga)Tarva (Koonga)TiilimaToheraTreimaniTuulikuTuurasteTõhelaTõitseTõllaTõlliTõrduTõusiTäpsiTühjasmaUraUrgeUrissaareUritaUrumarjaUuemaaUuluVahenurmeVainuVaisteVakalepaVakiValgerannaValistreVarblaVaskräämaVastabaVeeVeelikseVeltsaVenekuusikuVeskisooVihtraViisireiuViluvereVõiduVõidulaVõieraVõitraVõllaVõlliVõrungiVäljakülaVäratiÕepaÕhuÄnnikseÜnnaste

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 2007.-2009. libisev keskmine
  2. Statistikaameti koduleht

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]