Pärnu maakond

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Disambig gray.svg  See artikkel räägib tänapäeva Eesti haldusüksusest; ajaloolisest Pärnu maakonnast vaata artiklit Pärnumaa.

Pärnu maakond


Pindala: 5419 km² (2017)[1] Muuda Vikiandmetes
Elanikke: 85 756 (1.01.2018)[2] Muuda Vikiandmetes
Rahvastikutihedus: 15,8 in/km²
Maakonnalinn: Pärnu
Pärnu County in Estonia.svg
Pärnu maakonna asendikaart

Pärnu maakond ehk Pärnumaa on Eesti 1. järgu haldusüksus. Pärnu maakond hõlmab enamiku ajaloolise Pärnumaa alasid ning osa vanast Läänemaast.

Pärnu maakond asub Edela-Eestis. Pärnumaa naabermaakondadeks on loodes Lääne maakond, põhjas Rapla maakond, kirdes Järva maakond, idas Viljandi maakond, läänes Saare maakond. Lõunas piirneb Pärnu maakond Lätiga. Kõrgeim koht on Rehemaa mägi (80,8 m).

Kohalikud omavalitsused[muuda | muuda lähteteksti]

Pärnu maakonna omavalitsused

Eesti omavalitsuste haldusreformi tulemusel kuulub Pärnu maakonna koosseisu alates 21. oktoobrist 2017 Saarde vald ja Põhja-Pärnumaa vald, alates 24. oktoobrist 2017 Lääneranna vald ja Häädemeeste vald, alates 1. novembrist 2017 Pärnu linn ning alates 11. novembrist Tori vald. Oma haldusterritoriaalse piiri säilitas Kihnu vald[3]. Pärnu maakonnas on 7 omavalitsusüksust: Häädemeeste vald, Kihnu vald, Lääneranna vald, Põhja-Pärnumaa vald, Pärnu linn, Saarde vald ja Tori vald.

Rahvastik[muuda | muuda lähteteksti]

Demograafilised näitajad[muuda | muuda lähteteksti]

Arvestuslikult seisuga 1. jaanuar 2009 oli Pärnu maakonnas 88 466 elanikku. Neist 46,33% olid mehed ning 53,67% olid naised. Sündimuse üldkordaja oli 11,56‰, suremuse üldkordaja 12,12‰ ja loomulik iive −0,55‰. 87,63% elanikest olid eestlased ja 9,11% venelased. Alaealisi (vanuses 0–14) oli 14,79%, tööealisi (vanuses 15–64) 66,69% ja pensioniealisi (65 ja vanemad) 18,52%. Töötuse määr[4] oli 6,2%. Elanike tihedus oli 18,4 in/km².[5]

Asustusüksused[muuda | muuda lähteteksti]

Pärnu maakonnas on 4 linna, 5 alevit, 9 alevikku ja 324 küla.

Linnad Kilingi-Nõmme, Lihula, Pärnu, Sindi

Alevid: LavassaarePaikusePärnu-JaagupiTootsiVändra

Alevikud: AreAudruHäädemeestePaikuseSaugaTihemetsaToriTõstamaaVirtsuVõiste

Külad: AasaAesooAhasteAlaküla - AllikaAllikõnnuAltkülaAluAlusteAnelemaAraseArukülaArumetsaAruväljaEametsa (Põhja-Pärnumaa)Eametsa (Tori)EassaluEavereEenseEermaElbiElbuEmmuEngeErmistuErtsma - EsivereHaapsiHalingaHelenurmeHelmkülaHõbedaHõbesaluIklaIlveseIrtaIskaJaagupiJaamakülaJoonuseJõesuuJõeääre - JõõpreJänistvereJärise - JärveJäärjaKaansooKabliKablimaKabristeKadakaKadjasteKaelaseKaismaKaldaKalitaKalliKalmaruKamaliKanakülaKanamardiKangruKarinõmmeKarubaKaruse - Kaseküla - KastnaKavaruKerguKiburaKidiseKihlepaKiisaKiisamaaKikeperaKildemaaKilgiKilksamaKirasteKirikumõisaKobraKodesmaaKoeriKoongaKorjuKoseKrundikülaKuhuKuiaruKulliKullimaaKuningaKurenaKureseKurgjaKõima (Lääneranna)Kõima (Pärnu)KõnnuKõpuKõrsaKõveriKärbuKärsuKäruLaadiLaiksaareLangermaLanksaareLaoLeetvaLehtmetsaLehuLeinaLeipsteLemmetsaLemsiLepakülaLepplaaneLeviLibatseLiivaLinakülaLindiLiuLodjaLoomseLuuriLõpeLõukaLähkmaLüüsteMaadeMaikseMaimaMajakaMaldaManijaMannareMaranaMarinaMarksaMassiaruMassuMatsiMereäärseMetsaküla (Häädemeeste)Metsaküla (Põhja-Pärnumaa)MetsapooleMetsavereMetsaääreMihkliMurakaMuristeMurruMustaruMustlaMutiMõisakülaMõtsuMädaraMäekülaMälikülaMännikusteNaartseNaissooNedremaNepsteNiiduNurmeNõmmeNätsiOaraOeseOidremaOissaareOoreOrajõeOrikülaPaadremaPaatsaluPaimverePalatuPallikaPapisillaPapsaareParasmaaParisseljaPeantsePeerniPenuPerekülaPihaPihkePiirumiPiistaojaPiisuPikaverePitsaluPootsiPulgojaPulliPõharaPõldeotsaPõlendmaaPärakülaPäriverePärnjõePööravereRabakülaRabavereRaeRaespaRahesteRahkamaRahnojaRammukaRandiväljaRannakülaRannametsaRannikuRauksiReinuReinumurruReiuRidalepaRiisaRistikülaRoodiRootsikülaRukkikülaRõusaRädiRätsepa (Põhja-Pärnumaa)Rätsepa (Tori)RääguRütavereSaardeSaareSaariSalavereSaluSamlikuSaulepaSaulepiSaunametsaSelisteSelja (Lääneranna)Selja (Tori)SeljametsaSepakülaSigasteSikanaSillaSoevaSohluSookaldaSookatseSookülaSoometsaSoomraSoosaluSuiguSurjuSuurejõeSõõrikeSääreSäästlaTaaliTabriaTagassaareTahkurannaTaliTambaTammeTammisteTammuruTarva (Lääneranna)Tarva (Põhja-Pärnumaa)TiilimaToheraTreimaniTuulikuTuurasteTõhelaTõitseTõllaTõlliTõrduTõusiTäpsiTühjasmaUraUrgeUrissaareUritaUrumarjaUuemaaUuluVahenurmeVainuVaisteVakalepaVakiValgerannaValistreVarblaVaskräämaVastabaVeeVeelikseVeltsaVenekuusikuVeskisooVihtraViisireiuViluvereVõiduVõidulaVõieraVõitraVõllaVõlliVõrungiVäljakülaVäratiÕepaÕhuÄnnikseÜnnaste

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Pärnu maakonna omavalitsused 2009. aasta oktoobrini
Next.svg Pikemalt artiklites Pärnumaa ja Pärnu kreis
Next.svg Pikemalt artiklis Pärnu rajoon

Pärnu rajoon nimetati 1990. aastal, seoses maakondade taastamisega Pärnu maakonnaks.

2011. aastal oli Pärnu maakonnas: Pärnu linn, Sindi linn, Are vald, Audru vald, Halinga vald, Häädemeeste vald, Kihnu vald, Koonga vald, Paikuse vald, Saarde vald, Sauga vald, Surju vald, Tahkuranna vald, Tori vald, Tõstamaa vald, Varbla vald, Vändra vald, Vändra alev.

Next.svg Pikemalt artiklites Pärnu maavanem ja Pärnu Maavalitsus

Eesti omavalitsuste haldusreformi tulemusel kuulub Pärnu maakonna Lääneranna valla koosseisu nüüd ka endised Lihula ja Hanila vallad Lääne maakonnast.[6].

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Maa-amet, vaadatud 11.03.2018.
  2. Statistikaamet, vaadatud 17.05.2018.
  3. Pärnumaa, maakonnaplaneering.ee, (vaadatud 31.12.2020)
  4. 2007.-2009. libisev keskmine
  5. Statistikaameti koduleht
  6. Pärnumaa, maakonnaplaneering.ee, (vaadatud 31.12.2020)

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]