2024. aasta Euroopa Parlamendi valimised Eestis

Allikas: Vikipeedia

2024. aasta Euroopa Parlamendi valimised Eestis toimuvad 9. juunil 2024, eelhääletamine 3.6. juunil ja elektrooniline hääletamine 3.–8. juunil. Need on viiendad Euroopa Parlamendi valimised Eestis.

Eesti president Alar Karis kuulutas Euroopa Parlamendi valimised välja 3. märtsil 2024. Valimiste kandidaatide registreerimiseks esitamine algab 10. aprillil.

Valimissüsteem[muuda | muuda lähteteksti]

Kogu Eesti on üks valimisringkond, kust valitakse Euroopa Parlamenti 7 saadikut.

Kandidaadid[muuda | muuda lähteteksti]

Euroopa Parlamendi valimiste kandidaate sai üles seada alates 10. aprillist 2024. Eelnevalt on Reformierakond teatanud, et esitab valimistele üheksa inimest ja oma nimekirja esinumbrina Urmas Paeti, kuid mitte eurosaadik Andrus Ansipi. [1] Tanel Talve teatas oma kandideerimisest üksikkandidaadina. [2]

Valimiskomisjon kinnitas 9 erakonna nimekirja ja 5 üksikkandidaati.

Erakondadest esitasid oma nimekirja Eesti Keskerakond, Eesti Reformierakond, Isamaa Erakond, Eesti Konservatiivne Rahvaerakond, Erakond Eesti 200, Erakond Parempoolsed, Sotsiaaldemokraatlik Erakond ja Erakond Eestimaa Rohelised ning Erakond KOOS organisatsioon osutab suveräänsusele.

Üksikkandidaadina registreeriti Vsevolod Jürgenson, Mike Calamus, Andres Inn, Arved Lillak, Tanel Talve ja Kalle Grünthal.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]