Lääne-Viru maakond

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lääne-Viru maakond


Pindala: 3696 km² (2017)[1] Muuda Vikiandmetes
Elanikke: 58 402 (1.01.2021)[2] Muuda Vikiandmetes
Rahvastikutihedus: 15,8 in/km²
Maakonnalinn: Rakvere
Lääne-Viru County in Estonia.svg
Lääne-Viru maakonna asendikaart

Lääne-Viru maakond ehk Lääne-Virumaa on 1. järgu haldusüksus Eestis.

Lääne-Viru maakond asub Põhja-Eestis. Lääne-Virumaa piirneb idas Ida-Viru, lõunas Jõgeva, ning läänes Järva ja Harju maakonnaga.

Lääne-Virumaa kõrgeim tipp on Emumägi (166 m), pikim jõgi Kunda jõgi (69 km) ja suurim järv on Porkuni järv (41,5 ha). Rannajoone pikkus on 134 km. Maakonna haldusalasse kuulub ka Eesti põhjapoolseim saar Vaindloo.

Esimesed märgid inimasustusest pärinevad Kunda Lammasmäelt, kus Kunda kultuuri esindajad elasid 8700 aastat eKr.

Kohalikud omavalitsused[muuda | muuda lähteteksti]

Lääne-Virumaa omavalitsusüksused peale 2017. aasta haldusreformi
Lääne-Virumaa omavalitsusüksused enne 2017. aasta haldusreformi

Eesti omavalitsuste haldusreformi tulemusel kuulub Lääne maakonna koosseisu alates 21. oktoobrist 2017 Rakvere vald, Viru-Nigula vald ja Tapa vald, alates 25. oktoobrist 2017 Vinni vald ja Haljala vald ning alates 3. novembrist 2017 Väike-Maarja vald. Oma haldusterritoriaalsed piirid säilitasid Rakvere linn ja Kadrina vald.[3]. Lääne-Viru maakonnas on alates 2017. aasta oktoobrist 8 omavalitsusüksust (1 linn ja 7 valda):

Linn
Rakvere
Vallad
Haljala valdKadrina valdRakvere valdTapa valdVinni valdViru-Nigula valdVäike-Maarja vald

Loodus[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Lääne-Viru maakonna kaitstavate loodusobjektide ja -alade loetelu
Next.svg Pikemalt artiklis Lääne-Viru maakonna veekogude loetelu

Maastikuliselt jaotub Lääne-Virumaa territoorium Põhja-Eesti rannikumadaliku, Viru lavamaa ja Pandivere kõrgustiku vahel.Maakonna kõrgeim koht asub Emumäel.

Merealad[muuda | muuda lähteteksti]

Saared[muuda | muuda lähteteksti]

KuivakariLaiakariLiivasäärLoodusSaartneemSala saarTiirukariUhtju saarUlksaarVaindloo saarVäike UlkkariÄlvi saar

Rahvastik[muuda | muuda lähteteksti]

Demograafilised näitajad[muuda | muuda lähteteksti]

Arvestuslikult seisuga 1. jaanuar 2009 oli Lääne-Viru maakonnas 67 151 elanikku. Neist 46,25% oli mehed ning 53,75% naised. Sündimuse üldkordaja oli 10,25‰, suremuse üldkordaja 12,57‰ ja loomulik iive −2,32‰. 85,24% elanikest olid eestlased ja 10,38% venelased. Alaealisi (vanuses 0–14) oli 15,50%, tööealisi (vanuses 15–64) 67,28% ja pensioniealisi (65 ja vanemad) 17,22%. Töötuse määr[4] oli 9,1%. Elanike tihedus oli 18,5 in/km².[5] Rännet arvestav rahvaarv oli 1. jaanuaril 2012 60 905.

Asustusüksused[muuda | muuda lähteteksti]

Lääne-Viru maakonnas on 4 linna, 21 alevikku ja 379 küla.

Linnad
KundaRakvereTamsaluTapa
Alevikud
HaljalaHuljaKadrinaKiltsiLaekvereLehtseLepnaNäpiPajustiRakkeRoelaSimunaSõmeruSääseTuduUhtnaVinniViru-JaagupiViru-NigulaVõsuVäike-Maarja
Külad
AaspereAasuAasukaldaAasumetsaAasuväljaAavere (Tamsalu)Aavere (Väike-Maarja)AavikuAburiAdakaAlavereAlekvereAllikaAltjaAlupereAluvereAmaAndiAndjaAnguseAnnikvereAoAraskiAravuseArbavereAresiArknaArukseArukülaAruväljaAssamallaAukülaAvanduseAvispeaEbavereEdruEeskülaEipriEismaEmumäeEruEssuHailiHirlaHõbedaHärjadiIdavereIilaIlistvereIlumäeImastuImukvereInjuJoanduJootmeJõepereJõetaguseJänedaJärniJärsiJärvajõeJäätma (Rakke)Jäätma (Sõmeru)KaarliKaasiksaareKaavereKabeliKadapiku (Kadrina)Kadapiku (Tamsalu)KadikülaKadilaKaevaKakumäeKakuväljaKalikülaKallukseKamarikuKandleKanguristiKannastikuKantkülaKarepaKaritsaKariväravaKarkuse (Tapa)Karkuse (Vinni)KarulaKarungaKatelaKatkuKaukvereKavastuKehalaKellamäeKellavereKergutaKihlevereKikuKisuvereKitsemetsaKivaKivikülaKloodiKoeravereKohalaKohala-EeskülaKoidukülaKoila (Rakke)Koila (Viru-Nigula)KoljakuKoluvereKoolimäeKoonuKooväljaKoplitaguseKorjuseKostaKuieKulinaKullaaruKullengaKundaKurnaKursiKurtnaKuruKutsalaKuuraKõlduKõpstaKõrgemäeKõrmaKõrvekülaKõrvekülaKännukülaKärmuKärsaKäruKäsmuKütiLaheLahuLammaskülaLanteLasilaLasinurmeLauliLaviLeikudeLemmkülaLepikuLetipeaLevalaLihulõpeLiigusteLiigvallaLiivakülaLinnapeLinnuseLobiLoksaLoksuLokutaLoobuLuusikaLähtseLäpiLäsnaLästeMahuMallaMarinuMetsanurgaMetsaväljaMetsikuMetskaevuMiilaMoeMooraMuikeMuruMustojaMuugaMõdrikuMõedakaMõisamaaMõndavereMädapeaMäetaguseMäisteMännikväljaMäoMääriMüürikuNadalamaNaisteväljaNatturiNeerutiNoonuNugeriNurkseNurmeNurmetuNõmmeNõmmiseNõmmkülaNõmmkülaNäoOanduObjaOhepaluOjakülaOljuOrguseOrutagusePaasiPaaskülaPaasverePaatnaPadaPada-ArukülaPadakülaPaduPajuveskiPalasiPalmsePandiverePapiaruPariisiPatikaPedassaarePehkaPihlaspeaPiibePiiluPiiraPiisupiPikaristiPikeverePorkuniPruunaPudiverePukaPõdranguPõdrusePõimaPõlulaPäidePärnaRabasaareRaekülaRahkla (Laekvere)Rahkla (Sõmeru)RaiguRajakülaRasivereRastlaRaudlaRaudlepaRaudvereRidakülaRistikülaRohuRoodeväljaRutjaRõmedaRägavere (Sõmeru)Rägavere (Tapa)RäitsvereRäsnaRüngaSaaraSaeSagadiSaiakopliSaksiSakussaareSalatseSaldaSallaSalutaguseSammaSandimetsaSaukseSausteSauväljaSavaldumaSeljaSiberiSimunamäeSirevereSooaluseSoonukaSootaguse (Laekvere)Sootaguse (Rakke)SuiguSuure-RakkeSämiSämi-TagakülaTaaravainuTammiku (Rakke)Tammiku (Vinni)TatruseTepelväljaTidrikuTiigiTirbikuTobiaTokolopiToolseToomikaToomlaTriigiTõrmaTõrremäeTõuguTõõrakõrveTürjeTüükriUbjaUdrikuUkuUljasteUlviUndlaUnukseUssimäeUudekülaUuemõisaUuskülaVadikülaVaekülaVahakulmu VaiatuVainupeaVajanguVanamõisaVana-VinniVanduVaoVarangu (Väike-Maarja)Varangu (Haljala)VarudiVarudi-AltkülaVarudi-VanakülaVassivereVastaVatkuVeadlaVeltsiVenevereVergiVetikuVihulaViitnaVilaVillakvereVillandiVillavereViru-Kabala VistlaVohnjaVooreVorstiVõduvereVõhma (Sõmeru)Võhma (Vihula)VõhmetuVõhmutaVõhuVõipereVõivereVõleVõrklaVõsupereVäike-RakkeVäike-TammikuÄntuÄrina

Pildid[muuda | muuda lähteteksti]

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklites Virumaa, Viru kreis, Rakvere kreis ja Viru maakond
Next.svg Pikemalt artiklis Rakvere rajoon

Seoses maakondade taastamisega moodustati 1. jaanuaril 1990 Rakvere rajooni territooriumil Rakvere maakond, mis sama aasta 26. märtsil nimetati ümber Lääne-Viru maakonnaks.

2005. aasta lõpus, kui Tapa linn, Saksi vald ja Lehtse vald liitusid Tapa vallaks, suurenes maakonna territoorium endise Lehtse valla territooriumi võrra.

2011. aastal oli Lääne-Viru maakonnas: Rakvere linn, Kunda linn ja Haljala vald, Kadrina vald, Laekvere vald, Rakke vald, Rakvere vald, Rägavere vald, Sõmeru vald, Tamsalu vald, Tapa vald, Vihula vald, Vinni vald, Viru-Nigula vald, Väike-Maarja vald.

Eesti omavalitsuste haldusreformi tulemusel kuulub Viru-Nigula valla koosseisu nüüd ka endine Aseri vald Ida-Viru maakonnast.

Next.svg Pikemalt artiklites Lääne-Viru maavanem ja Lääne-Viru Maavalitsus

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Maa-amet, vaadatud 11.03.2018.
  2. Statistikaameti statistika andmebaas, vaadatud 19.06.2021.
  3. Lääne-Virumaa, maakonnaplaneering.ee, (vaadatud 31.12.2020)
  4. 2007.–2009. aasta libisev keskmine
  5. Statistikaameti koduleht

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]