Advokaat

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Disambig gray.svg  See artikkel räägib ametist; filmi kohta vaata artiklit Advokaat (film 2013).

Advokaat Suurbritannias (XX sajand)

Advokaat tähendab ennekõike sellist juristi, kelle peamiseks ülesandeks on klientide kohtus esindamine. Mõiste kasutamisel on oluline mõista, et eri õigussüsteemides võib sõna "advokaat" või sarnase tüvega sõna tähendada oluliselt erinevaid õigusega seotud elukutseid, näiteks kohtujurist (advocate general) Euroopa Kohtus.

Eestis kasutatakse sõna advokaat advokatuuri liikmete kohta. Eestis võivad advokaadi nimetuse all õigusteenust osutada üksnes advokatuuri liikmed. Advokaadid jagunevad vandeadvokaadi abideks ja vandeadvokaatideks.

Vandeadvokaadi abi[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Vandeadvokaadi abi

Vandeadvokaadi abi on isik, kes on sooritanud vandeadvokaadi abi eksami ning on võetud advokatuuri liikmeks. Vandeadvokaadi abi tegutseb nn patrooni (vandeadvokaadi) juhtimisel.

Vandeadvokaadi vanemabi[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Vandeadvokaadi vanemabi

Vandeadvokaadi vanemabi on advokaat, kes on advokatuuri liige, töötanud vähemalt ühe aasta vandeadvokaadi abina või vähemalt kaks aastat väljaspool advokatuuri akadeemilist õiguskõrgharidust nõudval töö- või ametikohal ning sooritanud vandeadvokaadi vanemabi eksami. Töötab samuti vandeadvokaadi juhendamisel.

Vandeadvokaat[muuda | muuda lähteteksti]

Vandeadvokaat on advokatuuri liige, kes on sooritanud vandeadvokaadi eksami ning on varem töötanud vähemalt 3 aastat vandeadvokaadi abina või vähemalt 1 aasta vandeadvokaadi vanemabina. Samuti võib vandeadvokaadiks võtta õigusteaduste doktori, isiku, kes on tegutsenud vähemalt 3 aastat riigikohtunikuna, kes on olnud vandeadvokaat ning kelle advokatuurist väljaarvamisest ei ole möödunud rohkem kui 5 aastat. Vandeadvokaat peab olema vähemalt 24-aastane. Seadus näeb ette, et riigikohtus võib pooli esindada vaid vandeadvokaat.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]