Saksimaa hertsogiriik

Allikas: Vikipeedia
Saksimaa hertsogkond
8041296
Coat of arms of Lower Saxony.svg
Krimmi khaaniriik 16. sajandil

Keskaegne Saksimaa hertsogkond oli varakeskaja lõpul "Karolingide hõimuhertsogkond", mis hõlmas suure osa Põhja-Saksamaast.

Hertsogkond hõlmas tänapäeva Saksamaa liidumaade aladest Bremeni, Hamburgi, Alam-Saksi, Nordrhein-Westfaleni ja Saksi-Anhalti ning suurema osa Schleswig-Holsteinist. Hertsog Heinrich Lõvi vallutas Mecklenburg-Vorpommerni.

Saksid olid üks kõige sõjakamaid hõime selle aja hõimude hulgas ja on pärandanud oma hõimu nime mitmetele tänapäevastele geopoliitilistele territooriumidele alates Vana-Saksimaast Elbe jõe suudmealal kuni Elbet pidi ülesvoolu minnes Saksimaa kuningriigini ja kolme Saksamaa liidumaani (Alam-Saksi, Saksi-Anhalt ja Saksimaa), mis seda nime täna kannavad (vaata kaarti allpool).

Ajalugu[muuda | redigeeri lähteteksti]

Kaart näitab kolme liidumaa, Alam-Saksi loodes, Saksi-Anhalt keskel ja Saksimaa kagus, paiknemist tänapäeva Saksamaal
Kesk-Euroopa kaart aastatel 919 - 1125, William Robert Shepherdi järgi. Hõimuhertsogkonnad on: Saksimaa (kollane), Frankimaa (sinine), Baieri (roheline), Švaabimaa (heleoranž), Alam-Lotring (tumeroosa), Ülem-Lotring (heleroosa) ja Tüüringi (tumeoranž).
Saksimaa hertsogkond

Sakside varasema ajaloo kohta enne ühendamist Saksa-Rooma riiki vaata Vana-Saksimaa.

Vana Saksimaa hertsogkond[muuda | redigeeri lähteteksti]

Friedrich I Barbarossa jaotas Saksimaa mitmeks tosinaks otse keisrile alluvaks territooriumiks, andes territooriumi sellele oma liitlasele, kes oli selle varem Heinrich Lõvilt või tema allesjäänud toetajailt vallutanud.

Noorem Saksimaa hertsogkond[muuda | redigeeri lähteteksti]

Kuigi aastal 1168 ei õnnestunud Askaania suguvõsal, Friedrich I Barbarossa liitlastel, seada oma pereliiget Siegfriedi Bremeni peapiiskopiks, võidutsesid nad aastal 1180 kahekordselt. Askaania suguvõsa pea Brandenburgi markkrahv Otto I, Albrecht Karu poeg, Heinrich Lõvi emapoolne nõbu, seadis oma kuuenda venna Anhalti krahvi Bernhardi Saksimaa hertsogiks Bernhard III nime all.

Hertsogkonda kutsuti nooremaks Saksimaa hertsogkonnaks (1180–1296), ja see oli tugevalt vähendatud territooriumiga, mis koosnes kolmest eraldiasuvast territooriumist piki Elbe jõge, loodest kagusse, (1) Hadeln ümber Otterndorfi, (2) Elbe äärse Lauenburgi ümbrus ja (3) Wittenbergi ümbrus. Kuigi selle noorema Saksimaa hertsogkonna valitsejad kandsid tiitlit Saksimaa, Engerni ja Vestfaali hertsog, oli selle territooriumil (eriti pärast dünastilist jagunemist aastal 1296), mis koosnes vaid vana Saksimaa hertsogkonna (enne 1180) äärealadest, viimasega vähe ühist.

Saksimaast eraldatud territooriumid pärast selle lagunemist aastal 1180[muuda | redigeeri lähteteksti]

Mitmed eraldatud territooriumid läksid vahetult Saksa-Rooma keisrile, samas teised vahetasid võimalusel vaid lääniisandat. Järgnev loend sisaldab riike, mis tekkisid kohe pärast aastat 1180 endise hõimuhertsogkonna territooriumil lisaks kahele legaalsele hõimuhertsogkonna järglasele, Askaania suguvõsa Saksimaa hertsogkond keskusega Wittenbergis ja Vestfaali hertsogkond, mida valitsesid Kölni peapiiskopid.

Otto ja Bernhard aitasid oma teisel vennal Siegfriedil, kes alates 1168. aastast kutsus ennast valitud Bremeni piiskopiks, omandada Bremeni piiskopkond koos osaga piiskopkonna territooriumist, mis nüüd ülendati Bremeni peapiiskopkonnaks (saksa keeles Erzstift Bremen). Seega sai Bremeni peapiiskopkond - paljude teiste seas - üheks vana Saksimaa hertsogkonna järglasriigiks, hallates vaid väikest osa oma endisest territooriumist.

Võimult kõrvaldatud Welfid säilitasid oma pärusvaldused, mis ei jäänud tugevalt kahanenud noorema Saksimaa hertsogkonna osaks pärast Askaania suguvõsale läänistamist. Welfide valdused ülendati aastal 1235 Braunschweig-Lüneburgi hertsogkonnaks. See hertsogkond jätkas vana Saksimaa vapi elementide (Saksi ratsu) kasutamist, samas Askaania suguvõsa andis nooremale Saksimaa hertsogkonnale oma perekonna värvid.

Aastatel 1269, 1272 ja 1282 jagasid vendadest kaasvalitsejad Johann I ja Albrecht II järk-järgult oma valitsusalasid kolmel territoriaalselt eraldi asuval Saksimaa alal (Hadeln, Lauenburg ja Wittenberg), valmistades seega jagamist ette.

Pärast Johann I tagasiastumist aastal 1282 oma kolme poja Erich I, Johann II ja Albrecht III kasuks, millele järgnes kolm aastat hiljem tema surm, jätkasid kolm venda ja nende onu Albrecht II ühisvalitsemist Saksimaal.

Aastal 1288 sai Albrecht II kuningas Rudolf I-lt oma pojale ja pärijale hertsog Rudolf I-le lääniks Saksimaa pfaltskrahvkonna, millele järgnesid pikaajalised vaidlused Wettinitega. Kui Brehna krahvkond läks pärast krahvisuguvõsa väljasuremist tagasi keisrile, läänistas kuningas selle hertsog Rudolfile. Aastal 1290 sai Albrecht II Brehna krahvkonna ja aastal 1295 Gommerni krahvkonna Saksimaale. Kuningas Václav II õnnestus tuua Albrecht II Adolfi uueks keisriks valijate hulka: Albrecht II sõlmis valimislepingu 29. novembril 1291, kus lubas hääletada Václaviga sarnaselt. 27. aprillil 1292 andis Albrecht II Saksimaa eest hääle, valides Adolfi.

Viimane dokument, mis viitab Albert II ja tema vennapoegade ühisvalitsemisele Saksimaa kaashertsogitena, pärineb aastast 1295. Saksimaa hertsogkonna kindel jagunemine Saksi-Lauenburgiks (saksa keeles Herzogtum Sachsen-Lauenburg), mida ühiselt valitsesid vennad Albrecht III, Erich I ja Johann II ning Saksi-Wittenbergiks (saksa keeles Herzogtum Sachsen-Wittenberg), mida valitses Albrecht II, leidis aset enne 20. septembrit 1296. Vierlande, Sadelbande (Land Lauenburg), Land Ratzeburg, Land Darzing ja Land Hadeln on märgitud kui vendade territoorium. Albrecht II sai Saksi-Wittenbergi ümber samanimelise linna ja Belzigi. Albrecht II oli seega Saksi-Wittenbergi Askaania liini asutaja.

Next.svg Pikemalt artiklis Saksi-Lauenburg, Saksi-Wittenberg

Welfide suguvõsa liikmed Hannoveri harust said hiljem Braunschweig-Lüneburgi kuurvürstideks (1692/1708), Suurbritannia, Iirimaa (mõlemad 1714), Ühendkuningriigi (1801) ja Hannoveri (1814) kuningateks.

Vaata ka[muuda | redigeeri lähteteksti]