Lauenburg

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Lauenburg/Elbe)
Jump to navigation Jump to search
Lauenburg

saksa Lauenburg/Elbe

Lauenburgi vapp

Pindala: 9,54 km²
Elanikke: 11 272 (2010)

Koordinaadid: 53° 23′ N, 10° 34′ E
Lauenburg (Saksamaa)
Lauenburg

www.lauenburg.de

Lauenburg on linn Saksamaal Schleswig-Holsteini liidumaal. See paikneb Elbe põhjakaldal, Hamburgist idas. See on Schleswig-Holsteini lõunapoolseim linn. Lauenburg kuulub Herzogtum Lauenburgi kreisi. Saksa keeles on linna nimi ka Lauenburg an der Elbe.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Linn asutati aastal 1182 Askaania dünastiast hertsog Bernhardi poolt, kes oli Lauenburgi hertsogite esivanem. Aastatel 1181 ja 1182 püstitas ta Lowenborchi, mis sai nime Elbe jõe polaabikeelse nime Lave järgi (võrdluseks tšehhi keeles Labe). Lowenborch sai kohanimeks.

Lauenburgi loss 16. sajandi lõpul.

Saksi-Lauenburg oli hertsogkond kuni 1. juulini 1876, kui see inkorporeeriti Preisimaa Schleswig-Holsteini provintsi. Lauenburg oli hertsogkonna pealinn aastani 1616, kui loss maha põletati. Aastal 1619 viidi pealinn Ratzeburgi. Hertsogkonna territoorium oli üldjoontes sama mis tänapäeval kreisil. Keskajal jäi Lauenburg vanale soolateele, samas tänapäeval on see Elbe-Lübecki kanali lõunapoolne ots.

1945. ja 1982. aasta vahel oli Lauenburg kui Lääne-Saksamaa sisepiir, mille ületasid autod, mis liikusid piki maanteed Bundesstraße 5 Nõukogude okupatsioonitsooni (aastani 1949, pärast seda Saksa Demokraatlik Vabariik) või Lääne-Berliini ja Briti okupatsioonitsooni (aastani 1949, pärast seda Lääne-Saksamaa) vahel. Liiklus oli tsoonidevahelise liikluse reguleerimise subjekt, mis Lääne-Saksamaa ja Lääne-Berliini vahel järgis 1972. aasta transiidilepingu eriregulatsioone.

Kultuur ja vaatamisväärsused[muuda | muuda lähteteksti]

Lauenburgil on märkimisväärne vanalinn arvukate ajalooliste hoonetega 17. sajandist ja varem. Minevikus olid need hooned enamasti meremeeste kodud. Tänapäeval meelitab piirkond kunstnikke turiste. Pealegi on 13. sajandil ehitatud Maarja-Magdaleena kirik Lauenburgi vanalinnas veel üheks atraktsiooniks. Vanalinn paikneb umbes 50 meetri kõrguse panga jalamil. Maalilised kitsad tänavad viivad üles niinimetatud "ülalinna", kus asub Lauenburgi loss. Vana Lauenburgi lossi kasutati Lauenburgi hertsogite residentsina ja hertsogkonna poliitilise keskusena. Üle sajandi on enamus osi lammutatud ja asendatud uute hoonetega. Kuigi vana lossitorn on siiani alles. Tänapäeval toimib loss linna- ja kreisivalitsusena. Jalutuskäik üles lossi juurde on vaate tõttu pingutust väärt. Peale Elbe jõe ja Lauenburgi vanalinna võib näha ka Alam-Saksimaa tasast soomaad Elbe lõunakaldal, mis kuulus hertsogkonnale kuni Hannoveri kuningriigile loovutamiseni aastal 1814. Selge ilmaga on võimalik näha isegi Lüneburgi, umbes 25 km Lauenburgist edelas. Veel üks ajalooline Lauenburgi vaatamisväärsus on Palmschleuse, ajalooline lüüs, mis ehitati aastal 1398 ja uuendati 17. sajandil. See on vanim lüüs Euroopas.

Märkimisväärsed elanikud[muuda | muuda lähteteksti]

Rahvusvahelised suhted[muuda | muuda lähteteksti]

Lauenburgi sõpruslinnad:

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]