Friedrich I Barbarossa

Allikas: Vikipeedia
Friedrich Barbarossa poegadega

Friedrich Barbarossa (1122 või 112410. juuni 1190) oli Saksa kuningas alates 1152, Rooma keiser alates 1155 kuni surmani. Ta oli ka Švaabimaa hertsog Friedrich III nime all 1147–1152 (tegelikult jäi Švaabimaa hertsogiriigi valitsejaks kuni surmani). Teda peetakse üheks võimekaimaks ja edukaimaks Saksa-Rooma keisriks. Ta suutis oma valdustes kehtestada korra ning stabiilsuse. Ta hukkus teel Kolmandasse ristisõtta, kui läks ujuma kiirevoolulisse Salephi jõkke Väike-Aasias.

Elu[muuda | muuda lähteteksti]

Perekond[muuda | muuda lähteteksti]

Friedrich Barbarossa oli Švaabimaa hertsogi Friedrich II poeg. Tollel oli 1125. aastal ebaõnnestunud Saksa kuningaks saada ning ta oli edasisest üritamisest loobunud. Kuid tema vend ja Barbarossa onu, Frankimaa hertsog Konrad jätkas võitlust Lothar von Supplinburgi vastu ning valiti viimaks 1138. aastal ka Saksa kuningaks.

Ilmumine ajaloo areenile[muuda | muuda lähteteksti]

Noort Friedrich von Hohenstaufenit mainiti esimest korda 1147. aastal Švaabimaa hertsogiks saamise tõttu. Samal aastal läks ta kuningas Konradi kaaskondlasena Teise ristisõtta. Ristisõjast tagasi jõudes sai ta kuninga üheks tähtsaimaks lähikondlaseks. Kui viletsa tervisega Konrad suri, olid Friedrich ja piiskop Eberhard ainsad tunnistajad ning kuningas nimetas nende kuuldes noore Friedrichi oma järglaseks.

Valimine ja esimesed valitsusaastad[muuda | muuda lähteteksti]

Friedrich valiti üpris libedalt Saksa kuningaks, veidi tekitasid vaid pingeid Saksi hertsogi Heinrich Lõvi ambitsioonid, kuid need õnnestus maandada. Kuningas Konradi 6-aastane poeg nimetati aga uueks Švaabi hertsogiks (Friedrich IV nime all) ning tulevaseks troonipärijaks.

Järglased[muuda | muuda lähteteksti]

Friedrich I-l oli kuus poega, kellest kõigist said olulised aukandjad Saksa-Rooma riigis:

Eelnev:
Konrad III
Saksa-Rooma keiser
11521190
Järgnev:
Heinrich VI
Eelnev:
Friedrich II
Švaabimaa hertsog
11471152
Järgnev:
Friedrich IV