Lübeck

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Hansalinn Lübeck

saksa Hansestadt Lübeck

Lübecki vapp
Lübecki vapp
Lübecki lipp
Lübecki lipp

Pindala: 214,1 km²
Elanikke: 210 900 (2008)

Koordinaadid: 53° 52′ N, 10° 41′ E
Lübecki asend Saksamaal

Koduleht: http://www.luebeck.de

Lübeck (eesti keeles ka Lüübek) on linn Saksamaal Schleswig-Holsteini liidumaal. Asub Läänemere Lübecki lahe kaldal. Kesklinn asub 15 km kaugusel merest, Trave jõe kaldal.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Ala oli asustatud lääneslaavlaste hõimudega, kui 1143. aastal Saksi hertsog Heinrich Lõvi vasall Holsteini krahv Adolf II Lübecki linna asustas. Vahepeal linn hävines, kuid Heinrich Lõvi lasi selle 1159. aastal taastada.

Juba vanasse Lübeckisse oli tõmbunud üsna hoogsalt kaupmehi – friislasi, hollandlasi ja vestfaallasi. Uus Lübeck, algul võimsa Baieri ja Saksimaa hertsogi Heinrich Lõvi soodustusel ja kaitse all, kujunes oma arenemises märksa jõulisemaks. Sellest sai esimene saksa linn Läänemere rannikul, suure ajaloolise murrangu esimene rajamärk, mis tähistas uut suunda selle mere lõunaranniku kaubanduslikus ja poliitilises arengus. 1226. aastal andis keiser Friedrich II linnale omavalitsus- ja kaubandusõiguse (Lübecki õigus).

Vabalinn Lübeck oli Hansa Liidu pealinn 14. sajandist alates. Kuni 1. aprillini 1937 moodustas Lübeck koos Trave suudmes paikneva Travemündega eraldi liidumaa.

Vaade Lübecki vanalinnale

1937. aastal võeti aga vastu uus Suur-Hamburgi seadus (Groß-Hamburg-Gesetz), millega Hamburgi territooriumi suurendati Preisimaa arvelt. Kompensatsiooniks anti aga Lübeck Preisimaa Schleswig-Holsteini provintsi. Lisaks oli Hitleril personaalne viha Lübecki vastu – 1932. aastal ei olnud Lübeck lubanud tal linnas valimiskampaaniat teha, ka oli Lübecki lipp liiga sarnane Poola lipule.

Pärast teist maailmasõda kuulus Lübeck Suurbritannia okupatsioonitsooni, kogu ala linnast idas aga NSV Liidu okupatsioonitsooni. Kui pärast Preisimaa likvideerimist 1947. aastal Bremen ja Hamburg taastati vabade hansalinnadena, siis Lübeck inkorporeeriti uude Schleswig-Holsteini liidumaasse. Põhjuseks oli Lübecki asukoht täpselt Lääne- ja Ida-Saksamaa piiril. 1956. aastal plaaniti Lübeckis korraldada referendum linna taastamise küsimuses eraldi liidumaana, kuid Lääne-Saksamaa ülemkohus lükkas selle tagasi.

Lübeck on tuntud ka seal toodetava martsipani poolest. Lübeckis toimub ka Thomas Manni suurteose "Buddenbrookid" tegevus.

Lübecki vanalinn kuulub UNESCO maailmapärandi nimistusse.

Seosed Eestiga[muuda | muuda lähteteksti]

Lübeck toetas Saksa ordut, mille haru Liivi ordu oli juhtiv jõud Läti ja Eesti alade ristiusustamisel Maarjamaa ristisõjas. Kesk- ja varauusaegsesse Hansa Liitu kuulunud Lübecki ja Eesti linnade vahel toimus sajandeid elav kaubandus ja inimeste liikumine, millega kaasnesid ka kultuurilised mõjud. Näiteks oli praeguseks Niguliste kirikus eksponeeritava "Surmatantsu" autor Bernt Notke just Lübecki kunstnik, Lübecki ehitusmeistri Georg Teuffeli projekti alusel ehitati aga Narva raekoda. Lübecki linnaõiguse said Eesti linnadest teadaolevalt Tallinn, Rakvere ja Narva. Ka pikim Eestist alguse saanud jäätee oli 1323. aastal Saaremaa ja Lübecki vahel. Esimesed eestikeelsed trükised protestantlike jutlustega ilmusid 1525. aastal Lübeckis, kuid hävitati linna katoliikliku rae käsul. Tartu Jaani koguduse kaplani Franz Witte tõlgitud Lutheri katekismus trükiti Lübeckis kas 1553. või 1554. aastal.

Tallinnast veeti Lübeckisse ohtralt lina. 16. sajandil teravnes Tallinna ja Lübecki vaheline konkurents idakaubanduses, kui Tallinna kaupmehed püüdsid takistada lüübeklaste otsesidemeid Liivimaaga; selle tulemusel suundusid Lübecki laevad Tallinnast mööda, otse Narva ja Viiburisse. Rivaliteet ning Lübecki laevade arest Rootsi võimude poolt 1562. aastal viis Põhjamaade seitsmeaastase sõjani. Sõja käigus, kui Rootsi ja Lübeck olid eri leerides, oli Lübecki ja Eesti alade vahel ka otsene sõjaline kokkupõrge: 1569. aasta juulis saabus Tallinna lahte Taani ja Lübecki ühendatud laevastik, mis pommitas Tallinna reidilt linna 13 päeva jooksul ägedalt. Taanlased ja lüübeklased riisusid Tallinna sadama täiesti tühjaks ja said sõjasaagiks enam kui 30 kaubalaeva.

Kuna sakslased ja baltisakslased liikusid Baltimaade ja Saksamaa vahet tihedalt veel sajandeid, pärinevad Lübeckist ka mitmed Eestis tegutsenud kultuuri- ja ühiskonnategelased, näiteks Glehnide suguvõsa Eesti haru rajaja kaupmees Heinrich von Glehn ning Tartusse 1810. aastal kooli rajanud Johann Martin Asmuss Tartu kirjastaja Heinrich Laakmann. Tuntud raamatutegelastest on Lübeckis sündinud Indrek Hargla keskaegset Tallinna kujutavate kriminaalromaanide peategelane apteeker Melchior Wakenstede.

Tartu Jaani kiriku üks kabeleid kandis nime Lübecki kabel. 2004. aastal pandi Jaani kiriku kõrval asuva jalakäijate tänava nimeks Lüübeki tänav.

Lübecki Vorwerkeri kalmistul asub II maailmasõjas surnud eestlastele püstitatud mälestusmärk: Lübecki eestlaste mälestusmärk (saksa Estnische Kriegsgräberstätte Lübeck).

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]