Heinrich V (Saksa-Rooma keiser)

Allikas: Vikipeedia
Heinrich IV annab Heinrich V-le võimu üle

Heinrich V (11. august 108623. mai 1125 Utrecht) oli Saksa-Rooma riigi valitseja alates 1105 kuni surmani ja viimane Franki dünastia keiser.

Ta oli Saksa-Rooma keisri Heinrich IV ja tema esimese abikaasa Savoia Bertha noorim laps ja kolmas poeg. Tema üks vend ja üks õde olid surnud enne tema sündi ning järel olid üks vend ja üks õde, kellest mõlemaga oli tema vanusevahe üle 10 aasta. Ema suri 1087. aasta lõpus, kui Heinrich polnud veel 2-aastanegi.

Isa abiellus uuesti. Heinrichi kasuemaks sai Kiievi suurvürsti Vsevolod I 18-aastane tütar Jevpraksia Vsevolodovna. Abielu sõlmiti 1089 Kölnis ja Jevpraksia võttis endale uueks nimeks Adelheid. Sellest abielust lapsi ei sündinud.

1093 põgenesid Adelheid ja Heinrichi vanem vend Konrad paavsti kaitse alla Canossasse ning rääkisid, et Heinrich IV oli oma lossis korraldanud orgiaid ja musti missasid. Seetõttu ei tulnud Konrad keisritrooni pärijana kõne alla. 1099 kroonis Heinrich IV oma noorema poja Heinrichi Itaalia kuningaks, jättes sellest tiitlist ilma 1093 Itaalia kuningaks kroonitud Konradi.

Heinrich V vandus, et oma isa eluajal ei osale ta keisririigi poliitikas, aga isa vaenlased ärgitasid teda seda siiski tegema ja paavst Paschalis II vabastas ta sellest vandest. Nii kukutas Heinrich V oma isa 1105. aasta lõpus, kui viimane tahtis läbi viia suurvasallide õigusi piiravaid reforme. Järgmisel aastal isa suri. 1111 krooniti Heinrich V Roomas keisriks.

Heinrich kihlus 1109 Inglismaa kuninga Henry I 7-aastase tütre Inglismaa Matildaga, kes asus keisrikotta elama. Abielu sõlmiti 7. jaanuaril 1114. Sellest abielust lapsi ei sündinud, kuigi kroonik Hériman Tournaist kirjutab, et siiski üks pisikesena surnud poeg sündis. Heinrichil oli ka üks abieluväline tütar Bertha, kelle ta naitis Tusculumi krahvi Ptolemaios II-ga.

Heinrich suri 23. mail 1125 Utrechtis ja maeti Speyerisse. Tal polnud seaduslikke lapsi, lastetuna olid surnud ka tema vanem vend Konrad ja kasuema. Sellepärast päris trooni Heinrichi õe Saksamaa Agnese poeg.

Pärast Heinrich V surma algasid Saksa-Rooma riigis rahutused ja sisesõjad. Peamine oli konflikt kahe võimsa dünastia, Hohenstaufenite ja Welfide vahel.

Eelnev:
Konrad
Itaalia kuningas
10991106
Järgnev:
Lothar III
Eelnev:
Heinrich IV
Saksa kuningas
11051125
Järgnev:
Lothar III
Eelnev:
Heinrich IV
Saksa-Rooma keiser
11111125
Järgnev:
Lothar III