Paljassaare

Allikas: Vikipeedia
Paljassaare Tallinna ja Põhja-Tallinna raamis

Paljassaare on asum Tallinnas, Põhja-Tallinna linnaosas.

Paljassaare asum piirneb läänes Paljassaare lahe, põhjas ja idas Tallinna lahega, kagus Karjamaa, lõunas Sitsi asumi, edelas Pelguranna asumi ja läänes Kopli asumiga.

Asumi elanikkond ja territoorium[muuda | muuda lähteteksti]

1. juunil 2011 oli Rahvastikuregistri andmetel Paljassaare asumis 573 elanikku.[1] 1. juunil 2012 oli Paljassaare asumis 578 elanikku.[2]

Paljassaare asum Paljassaare poolsaarel, Paljassaare ja Tallinna lahe vahel

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Paljassaare poolsaar moodustati inimtegevuse tagajärjel, kui aastail 1912–1917 Väike- ja Suur-Paljassaare liideti mandriga. Miinisadama rajamise käigus täideti saarte ja mandri vaheline väin uue sõjasadama süvendamisel välja kaevatud ainesega, esmalt Kopli poolsaare ja Väike-Paljassaare vahel ja hiljem liideti saared omavahel ja lõpuks ühendati mandriga ka Suur-Paljassaare. Poolsaarele ehitati Peeter Suure merekindluse rannakaitsepatarei nr 12 koos helgiheitjate (prožektorite) ja tugihoonetega.

1950. aastail rajati Paljassaare lõunaossa väike linnaosa ja 1990. aastal AS Paljassaare Kalatööstuse tootmishooned. Paljassaarel asub 109 ha suurusel alal Tallinna reovee puhastusjaam.

Loodushoid[muuda | muuda lähteteksti]

Paljassaare poolsaare põhja- ja lääneosas paikneb Natura 2000 võrgustikku kuuluv Paljassaare hoiuala. See hoiuala on üleeuroopalise tähtsusega linnuala, kus on registreeritud 229 liiki linde (oktoober 2012). Paljassaare hoiuala moodustati 16. juuni 2005 Eesti Vabariigi valitsuse määrusega “Hoiualade kaitse alla võtmine Harju maakonnas” määruses nimetatud linnu- ja loomaliikide ning nende elupaikade kaitseks.

Galerii[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Tallinn arvudes 2011, Tallinna Linnavalitsus, Tallinn 2011
  2. Tallinn arvudes 2012, Tallinna Linnavalitsus, Tallinn 2012