Väike Paljassaar

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Paljassaare lahe asukoht

Väike Paljassaar (ka Väike-Karli saar; vene keeles Малый Карлос) oli saar tänapäevase Paljassaare poolsaare idaosas.

Saar hakkas kerkima 700 eKr väikese laiuna ning moodustas aastaks 1200 pKr pika kitsa loodeosaga ja ümara kaguosaga Väikese Paljassaare tänapäevase rannajoone lähedal.

Väike Paljassaar liideti mandriga aastail 1912–1917, mil Peeter Suure Sadama rajamise käigus täideti uue sõjasadama süvendamisel väljakaevatud ainesega esmalt Tükipealse poolsaare ja Väikese Paljassaare vaheline väin. 1921. aastal ehitati Väikese ja Suure Paljassaare vahele kitsarööpmelise raudtee tamm. Hiljemalt 1983. aastal rajati saarte vahele sõjaväe autotee tamm, mis ka tänapäeval on põhiline maa-ühendustee kahe saare vahel.

Kaitseehitised saarel[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Väike-Paljassaare tähtfort

Aastatel 1726–1727 ehitati Tallinna lähedale Vene keisririigi võimude poolt Tallinna kindluse ettenihutatud kindlustis (Väike-Paljassaare tähtfort), mille eesmärk oli eelkõige Tallinna sõjasadama ning selle läänepoolse sissesõidu kaitsmine.

Next.svg Pikemalt artiklis Valge torn

Aastatel 1821–1823 rajati Vene keisririigi võimude poolt Tallinna lähedale Väike-Paljassaarele Tallinna kindluse ettenihutatud kindlustis (suurtükitorn), mille eesmärk oli eelkõige Tallinna sõjasadama ning selle läänepoolse sissesõidu kaitsmine.

Paljassaare poolsaar[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Peeter Suure merekindluse rannakaitsepatarei nr. 12 helgiheitja, jõujaamaga.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]