Sitsi

Allikas: Vikipeedia
Sitsi Tallinna ja Põhja-Tallinna raamis

Sitsi on asum Tallinnas, Põhja-Tallinna linnaosas.

Kopli, Sitsi ja Tööstuse tänavate ristmik ja Sitsi trammipeatus

Asum piirneb kirdes Paljassaare, idas Karjamaa, lõunas Pelgulinna ja loodes Pelguranna asumiga.

Asumi elanikkond ja territoorium[muuda | muuda lähteteksti]

1. juunil 2011 oli Rahvastikuregistri andmetel Sitsi asumis 3937 elanikku.[1] 1. juunil 2012 oli Sitsi asumis 3905 elanikku.[2]

Asum piirneb Sõle, Kopli ja Sitsi tänavaga.

Sitsi asumi tänavad[muuda | muuda lähteteksti]

Sitsi asumis asuvad Sitsi tänav, Lina, Puuvilla tänav, Kanepi, Niidi tänava ja Niidi põik ning osa Lõime tänavast.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Asumi algust loetakse 1898. aastast, kui Kopli piirkonnas loodi Balti Puuvilla Ketramise ja Kudumise Vabrik, mida rahvasuus nimetati Sitsi vabrikuks, ning samal ajal asuti Sitsi mäele, tänase Sitsi tänava ja vabrikuhoonete vahele välja ehitama ka töölisasulat.

Balti puuvillavabrik ehitas 8 hoonet: direktori elamu[3] (Kopli 35A), meistrite läbi kahe korruse ulatuvatest korteritest koosnev ridaelamumaja (Sitsi 3)[4], kus oli projekti järgi kuus läbi kahe korruse ulatuvat viietoalist korterit. Igal korteril oli kaks sissepääsu – esinduslik peasissepääs hoovi pool ning tagavara- või teenijate sissepääs tänava pool. Lisaks direktori ja meistrite elamule ehitati ka ametnike maja (Sitsi 5), kus olid kahetoalised korterid[5].

Töölistele ehitati neli kahekorruselistest kööktubadest koosnevat plekk-katusega koridorisüsteemis kasarmulaadset tööliskasarmut (Sitsi 5B-11), mis valmisid aastatel 1901–1905, ehitamine algas Kopli tänava poolsest otsast ja liikus siit Pelguranna poole. Kõige tagumised, MPEÕK Jumalaema Kõikide Kurbade Rõõmu pühakuju kiriku ümbruses asunud barakid on tänaseks hävinud. Töölisbarakid asetsevad piki Sitsi tänavat ühtse katkematu frondina Sõle tänavani välja, lisaks tänava-äärsetele paikneb üks barakk (Sitsi 5B) hoovis.

Lisaks elamutele ehitati ka ühiskondlikke hooneid: saun (Sitsi 15b)[6], kirik (Sitsi 15a)[7], tarvitajate ühistu hoone[8]

1920. aastate keskel rajati Niidi, Lina ja Puuvilla tänava piirkonda Sitsi aedlinn.

Sitsi tänava lõpuosasse (Sitsi 5A[9], 13[10] ja 15) ehitati hooned aga 1940. aastatel.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]