Jacques Offenbach

Allikas: Vikipeedia
Jacques Offenbachi büst tema haual Pariisis

Jacques Offenbach (sünninimi Jakob Offenbach; 20. juuni 1819 Köln5. oktoober 1880 Pariis) oli romantiline helilooja ja tšellist. Ta oli Saksamaal sündinud juut, kes sai Prantsusmaa kodakondsuse.

Tema isa Isaac Juda Eberst oli 1802 veidi enne abiellumist võtnud perekonnanimeks Offenbach, sest ta oli pärit Offenbachist ja esines Offenbachi nime all. Isa töötas paljudel aladel: oli raamatuköitja, tõlkija, kirjastaja, muusikaõpetaja, helilooja ja kantor. Ema oli Marianne, sündinud Rindskopf. 1816 kolis perekond Kölni. Jakob oli nende teine poeg.

Offenbach oli üks 19. sajandi mõjukamaid populaarmuusika autoreid. Ta kirjutas peaaegu sada operetti, millest mõned olid tema eluajal ülipopulaarsed ja mõningaid mängitakse tänapäevani. Tema teostes on segunenud poliitiline satiir ja tuntud ooperite paroodia. Kuulsaimad neist on "Orpheus allmaailmas" (1858) ja "Ilus Helena" (1864).

Pärast Teise keisririigi langust huvi tema teoste vastu vähenes. Prantsuse ajakirjandus nimetas teda Bismarcki agendiks, mistõttu Offenbach lahkus Prantsusmaalt, kuid ka Saksamaal peeti teda reeturiks, mistõttu ta elas algul Hispaanias ning hiljem rändas Itaalias ja Austrias. Elu lõpus tuli sinna tagasi. Tema ainus ooper "Hoffmanni lood" jäi lõpetamata, kuid tema sõber Ernest Guiraud lõpetas selle ja ooper esietendus juba 1881.