Kollane

Allikas: Vikipeedia
Kollaseid värvitoone

Kollane

Värvi koordinaadid
Lainepikkus ~570–580 nm
Hex kood #FFFF00
sRGB[1] (r, g, b) (255, 255, 0)
HSV (h, s, v) (60°, 100%, 100%)
[1] Normaalolukorras [0–255] (bitti)

Kollane on värvus, mille lainepikkus on ~570–580 nm.

Mida kollane sümboliseerib[muuda | redigeeri lähteteksti]

Kollane on energia, kulla, rõõmu, õnne [viide?], optimismi [viide?], Päikese, suve, nooruse [viide?], idealismi [viide?], kujutlusvõime [viide?], inspiratsiooni [viide?] ja lootuse [viide?] värv. Kollane sümboliseerib vaimsust ja filosoofiat ning kollasega märgitakse riski. Näiteks tähendab kollane lipp rannas, et ujumine on ohutu vaid kogenutele.

Kollane on ka arguse [viide?], saamahimu [viide?], pettuse [viide?], armukadeduse [viide?] ja haiguse värv [viide?]. Näiteks tähendab kollase lipu heiskamine laeval, et seal on puhkenud epideemia. Kollase lindiga eraldatakse ala, kus on toimunud avarii [viide?].

Bioloogia[muuda | redigeeri lähteteksti]

Kollane võhumõõk (Iris pseudacorus) on üheiduleheline õistaim võhumõõgaliste sugukonnast

Geograafia[muuda | redigeeri lähteteksti]

Kollane meri on Vaikse ookeani ääremeri, mis piirneb idast Korea poolsaarega, läänest Aasiaga ja lõunas on ühenduses Ida-Hiina merega.

Keemia[muuda | redigeeri lähteteksti]

Väävel on kollane.

Sport[muuda | redigeeri lähteteksti]

Esimest kollast kaarti näidati jalgpallis IX maailmameistrivõistluste esimeses mängus 1970. aastal 31. mail NSVL ja Mehhiko mängu ajal. [1]

Kollane kultuuris[muuda | redigeeri lähteteksti]

Ameerika Ühendriikides on kollane üks armee värve ja kollasest on seal kujunenud ka sõduri kojusaabumise tunnus. Ühe traditsiooni kohaselt tervitatakse sõdureid kollaste lintide sidumisega puude külge.

Hiinas on kollane tähendanud või tähistanud maad, keskpunkti, Jangtse jõge ning yangi. Kollane on olnud Mandžude dünastia ja ainult keisri värv (16441911).

Kollane lippudel ja vappidel[muuda | redigeeri lähteteksti]

Kollane esineb 43% riigilippudest.

Lippudel ja vappidel sümboliseerib kollane tavaliselt päikest, tuld, soojust, kõrbe ja õnne. Sama allegooria on kollasel tähel.

Kollane ja etümoloogia[muuda | redigeeri lähteteksti]

Sõnad "kollane" ja "kuld" on mõlemad pärit indoeuroopa algkeele tüvest ghel- või ghol- [viide?], nii et etümoloogiliselt võttes on sõna "kuldkollane" tautoloogiline nagu väljend "vana rauk".

Teise hüpoteesi järgi tuleneb sõna "kollane" sõnast "kold", sest koldadest toodeti minevikus kollast värvi. [viide?]

Kollane ajakirjanduses[muuda | redigeeri lähteteksti]

"The Yellow Kid"

Richard Felton Outcaulti loodud "The Yellow Kid" ('Kollane põngerjas') oli esimene tõeline koomiks. See oli värviline ja ilmus suure trükiarvuga väljaannetes. Nimetus tulenes peategelase kollasest öösärgist.

Väga levinud väljend on "kollane ajakirjandus". See käib ajalehtede kohta, mis kasutavad oma trükiarvu suurendamiseks kõmu ja uudiste väänamisr. Sõnapaar on pärit eelmisest sajandivahetusest, kui pressimagnaatide Joseph Pulitzeri ja William Randolph Hearsti ajalehed "New York World" ja "New York Journal American" teineteist vahel väljamõeldud sensatsioonidega üle trumpasid, eriti Hispaania-USA sõja ajal. Mõlemas võistlevas lehes ilmus koomiks "The Yellow Kid", misstõttu said ajalehed rahva seas hüüdnimeks "kollase põngerja ajalehed" ehk "kollased lehed".

Väljendina on kasutusel ka kollane kirjandus, mis sai oma nime 19. sajandi teisel poolel Inglismaal trükitud läikivate kollaste kaantega odavatest raamatutest, mida müüdi valdavalt raudteejaamades.

Religioon ja kollane[muuda | redigeeri lähteteksti]

Hindudele sümboliseerib kollane päikest ja Šiva põhjapoolset nägu.

Budistidele on kollane alandlikkuse ja loobumise värv, kuna algselt kandsid kõik budistlikud mungad safrankollaseid rüüsid.

Kristluses sümboliseerib kollane Juudast, juute ja ketsereid. Kollast ei kasutata liturgilise värvina [viide?].

Islamisusulistele on kollane päikese värv, mis sümboliseerib algatust ja algust üldisemalt ning võitlust.

Kollase mõju inimpsühholoogiale[muuda | redigeeri lähteteksti]

Kõige paremini jääb meelde kollasele paberile trükitud must tekst [viide?].

Kuna kollane äratab kõige rohkem tähelepanu [viide?] ning seostub kasu [viide?] ja kvaliteediga [viide?], siis arvatakse, et kollased lilled maja ees aitavad seda edukamalt müüa [viide?].

Vaata ka[muuda | redigeeri lähteteksti]

valge kollane oranž roosa punane roheline sinine lilla hall must Värvused