Pelgurand

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Disambig gray.svg  See artikkel räägib supelrannast; bussipeatuse kohta vaata artiklit Pelguranna bussipeatus

Pelgurand ehk Stroomi rand on supelrand Tallinnas. See asub Kopli lahe kagurannikul ning jaguneb Merimetsa ja Pelguranna asumi vahel.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Pelgurand on tuntud ka nimega Stroomi rand, mis on tulnud umbes praeguse Paldiski maantee ja Pirni tänava nurgal asunud oldermann Bengt Fromhold Strohmile kuulunud Strohmi kõrtsi (Strohmischer Krug) järgi.

Enne seda, kui Pelgurannast kujunes supelrand, käisid voorimehed seal oma hobuseid ujutamas ning seal liikus vabalt Kopli ja Pelgulinna karjapidajate kari. Rand tekkis Pelgulinna Kaunistamise Seltsi eestvedamisel. Ranna lähedal olnud liivaküngaste asemele rajati sirgete alleedega park. Algselt oli Pelgurannas ka 100 meetri pikkune supelsild, mis viis sügavamasse vette.[1]

1939 nimetati Stroomi rand ametlikult Pelgurannaks ümber, aga Pelguranna nime oli kasutatud juba varem. See nimi on lühenenud Pelgulinna ranna nimest.[2] 2012. lubati Pelguranna rööpnimena ametlikult kasutada "Stroomi randa".[3]

1936. aastal ehitati siia rannahoone (arhitekt Anton Soans). See põles maha 1950. aastatel. Randa ei korrastatud enam, ka Kopli lahe vesi reostus. 1950. aastate lõpul võeti kasutusele Klooga rand, jäeti Pelgurand üldse maha. Uuesti hakati Pelguranda kasutama 1980. aastate II poolel, ametlik kasutus lubati 1990. aastatel. 1998. aastal avati uus rannahoone.

Pildid[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Pelgurannast saab pealinna moodsaim supelrand". (lk 15). 5.06.1937. Waba Maa. Vaadatud 16.09.2018.
  2. Eesti kohanimeraamat, lk. 474
  3. Rööpnime määramine Põhja-Tallinnas Tallinna Linnavalitsuse määrus 28. juuni 2012 nr 30 (vaadatud 30.jaanuar 2017)

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]