Historitsism

Allikas: Vikipeedia
Disambig gray.svg  See artikkel räägib kunstisuunast; filosoofia mõiste kohta vaata artiklit Historitsism (filosoofia)

Historitsistlik villa Bitterfeldis

Historitsism ehk neostiilide aegkond on peamiselt arhitektuuris ja maalikunstis esinenud möödunud ajastute kunstistiilide taasteket matkinud kunstisuund. Erinevaid uusstiile kasutati paralleelselt samaaegselt ja üksteisest eraldiseisvalt.

Historitsism tekkis romantismi mõjul aastatel 18401900 Euroopas. Historitsismile eelnenud klassitsism ja romantism lähtusid samuti eelnenud ajastute stiilidest – klassitsism antiigist ja romantism keskaja eeskujudest. Uus kunstisuund seevastu ei olnud seotud kindla ajalooperioodiga. Sakraalehitistes kasutati romaani ja gooti vorme, profaanehitistes võeti eeskujuks antiiki, renessanssi ja barokki. Endiste Venemaa keisririigi ja Jugoslaavia kui ka Bulgaaria aladel taaselustus ka ehitiste bütsantslik ilmestamine. Suurbritannias oli üheks 19. sajandi alguse stiiliks regendistiil, Prantsusmaal Teise keisririigi stiil.

Kuigi historitsistlik kunst võib lähtuda peaaegu mis tahes mineviku kunstivoolust, ei tohi sama kunstiteose piires kasutada mitme kunstivoolu detaile ja eeskujusid. Vastasel juhul on tegemist eklektitsismiga.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]


19. sajandi kunst
Nuvola apps package graphics.png
Romantism · Orientalism · Eklektitsism · Akademism · Realism · Impressionism · Japonism · Postimpressionism · Naturalism · Naivism · Neoimpressionism · Sümbolism · Nabiid · Juugend