Historitsism

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Disambig gray.svg  See artikkel kirjeldab modernismieelset kunstisuunda; historitsismi kohta muusikas vaata artiklit Historitsism (muusika); filosoofia mõiste kohta vaata artiklit Historitsism (filosoofia).

Thomas Cole'i maal “Arhitekti unelmate maailm” (1840)
Historitsistlik villa, mis asub Bitterfeldis.
Château Frontenac Kanada linnas Québecis, mis valmis aastal 1893.
Eleuterio Pagliano kujutab oma 1880. aasta neorokokoolikul maalil 18. sajandi vaatepilti, kus geograafiat õpetatakse gloobuse abil.

Historitsism (tuletub kreekakeelsest sõnast ιστορία ehk latiniseeritult istoría, mis tähendab 'ajalugu') on peamiselt arhitektuuris ja maalikunstis esinenud möödunud ajastute kunstistiilide ajaloolist taasteket kujutanud ja matkinud kunstisuund 19. sajandil ja 20. sajandi algusel.

Keiserlikku miljööd loovaid historitsistlikke uus- ehk neostiile (uusbütsants, uusromaanika, uusgootika, uusrenessanss, uusbarokk, uusrokokoo ja uusklassitsism) kasutati ja rakendati peamiselt arhitektuuris paralleelselt, nii samaaegselt kui üksteisest eraldiseisvalt. Kuigi nii-öelda ajaloostav kunst võib lähtuda peaaegu mis tahes mineviku kunstivoolust, ei tohi sama kunstiteose piires kasutada mitme kunstivoolu detaile ja eeskujusid. Vastasel juhul on tegemist eklektitsismiga.

Historitsism tekkis romantismi mõjul aastatel 18401900 industriaalselt ja majanduslikult tärkavas Euroopas ning seejärel tsiviliseeruvas Põhja-Ameerikas. Historitsismile eelnenud klassitsism ja romantism lähtusid samuti eelnenud ajastute stiilidest – klassitsism antiigist ja romantism keskaja eeskujudest. Uus kunstisuund seevastu ei olnud seotud kindla ajalooperioodiga. Sakraalehitistes kasutati romaani ja gooti vorme, profaanehitistes võeti eeskujuks antiiki, renessanssi ja barokki.

Ajaloostav ehituskunst[muuda | muuda lähteteksti]

Historitsistlikult on kujundatud rohkearvuliselt mõisaid ja villasid, mis ehitati XIX sajandil ning XX sajandi algusel aadlike või uusrikaste tarbeks, nii Euroopas kui ka Uues Maailmas. Põhja-Ameerikas mängis tähtsat rolli niinimetatud Keisriosariik, mis peegeldas Briti monarhia ja Euroopa keisririikide mõjusid üle terve mandri.

Britilik historitsism[muuda | muuda lähteteksti]

Tollases Suurbritannia ja Iirimaa Ühendkuningriigis ja Ameerika Ühendriikides levisid:

Prantsuslik historitsism[muuda | muuda lähteteksti]

Prantsusmaal võttis ilmet Teisele keisririigile omane klassitsistlikult barokne arhitektuuristiil ning beaux-arts.

Slaavilik historitsism[muuda | muuda lähteteksti]

Venemaa keisririigis, kui ka Serbia ja Bulgaaria aladel Balkani maades, taaselustus niisamuti ehitiste bütsantslik ilmestamine.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Historitsistlik mööbel