Historitsism

Allikas: Vikipeedia
Disambig gray.svg  See artikkel räägib kunstisuunast; filosoofia mõiste kohta vaata artiklit Historitsism (filosoofia)

Historitsistlik villa Bitterfeldis

Historitsism ehk neo- või uusstiilide aegkond on peamiselt arhitektuuris ja maalikunstis esinenud möödunud ajastute kunstistiilide taasteket matkinud kunstisuund. Erinevaid uusstiile kasutati paralleelselt samaaegselt ja üksteisest eraldiseisvalt.

Historitsism tekkis romantismi mõjul aastatel 18401900 industriaalselt tärkavas Euroopas. Historitsismile eelnenud klassitsism ja romantism lähtusid samuti eelnenud ajastute stiilidest – klassitsism antiigist ja romantism keskaja eeskujudest. Uus kunstisuund seevastu ei olnud seotud kindla ajalooperioodiga. Sakraalehitistes kasutati romaani ja gooti vorme, profaanehitistes võeti eeskujuks antiiki, renessanssi ja barokki.

Tollases Suurbritannia ja Iirimaa Ühendkuningriigis levisid 19. sajandil Georgian ehk georgiaanlikust perioodist (1714–1830) alguse saanud ajastustiilid: Regency style ehk regendistiil (1811–1837) ning põhiliselt Victorian ehk viktoriaanliku ajastu stiil (1837–1901); seda jätkas omakorda Edwardian ehk edvardiaanlik periood (1901–1914). Prantsusmaal võttis ilmet Teisele keisririigile omane klassitsistlikult barokne arhitektuuristiil. Endiste Venemaa keisririigi kui ka Jugoslaavia ja Bulgaaria aladel Balkanimaades taaselustus niisamuti ehitiste bütsantslik ilmestamine.

Kuigi historitsistlik kunst võib lähtuda peaaegu mis tahes mineviku kunstivoolust, ei tohi sama kunstiteose piires kasutada mitme kunstivoolu detaile ja eeskujusid. Vastasel juhul on tegemist eklektitsismiga.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]


19. sajandi kunst
Nuvola apps package graphics.png
Romantism · Orientalism · Eklektitsism · Akademism · Realism · Impressionism · Japonism · Postimpressionism · Naturalism · Naivism · Neoimpressionism · Sümbolism · Nabiid · Juugend