Neoimpressionism

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Georges Seurat - Un dimanche après-midi à l'Île de la Grande Jatte.jpg
Pühapäeva pärastlõuna Grande-Jatte'i saarel
Georges Seurat, 18841886
õli lõuendil
207,6 × 308 cm
Chicago kunstimuuseum

Neoimpressionism oli kunstivool 19. sajandi lõpul.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Uue maalitehnika alusepanijaks peetakse Georges-Pierre Seurat'd. Stiil hakkas teistesse maadesse levima 1887. aastal ning leidis publikut põhiliselt tänu Paul Signaci aktiivsele tegevusele ja tema 1899. aastal ilmunud raamatule "Eugéne Delacroix'st neoimpressionismini".

Neoimpressionistidele avaldasid mõju mitmed värvitaju käsitlevad teosed, näiteks keemik Michel-Eugène Chevreuli "Värvide simultaankontrasti seadus" (1839). Mõju avaldas ka Charles Blanci "Joonistuskunsti grammatika", milles uuriti, kuidas jooned sisendavad emotsioone.

Albert Dubois-Pillet, Georges-Pierre Seurat, Paul Signac ja Odilon Redon asutasid 1884. aastal Sõltumatute Kunstnike Seltsi, mis võimaldas ametlikust Salongist kõrvale jäädes vabalt oma teoseid eksponeerida.

Tunnused[muuda | muuda lähteteksti]

Georges-Pierre Seurat
"Tsirkus" (18901891)
õli lõuendil
185,5 × 152,5 cm
Orsay muuseum, Pariis

Lõuend (või puitalus) valmistati hoolikalt ette. Maaliti aegamööda, kiht kihi haaval. Maaliti ääris, mis sulges kompositsiooni. Ka raam kaeti värvipunktidega. Klaasiga kaetavat teost üldjuhul ei lakitud.

Ainestik tuli tavaliselt igapäevaelust. Palju kujutati populaarseid meelelahutusi, näiteks kohvikuid, tsirkuseetendusi ja kontserte, aga tehti ka maastikumaale.

Neoimpressionistide eesmärgiks oli valguse tõepärane kujutamine. Erinevalt impressionistidest huvitasid neid rohkem optilised efektid ja kompositsioon kui vahetu mulje edasiandmine.

Divisionism[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Divisionism

Divisionism (prantsuse keeles diviser 'jaotama') on üks kahest neoimpressionistide kasutatud maalitehnikast.

Segamata värvitoone kanti alusele väikeste korrapäraste punktide, laikude või joontena. Selle maalitehnika puhul säilib hästi värvide sära ja annab maalile kummalise väreluse.

Divisionistlikud neoimpressionistid olid näiteks Georges-Pierre Seurat, Henri-Edmond Cross ja Giuseppe Pelizza da Volpedo.

Parim divisionistliku maali näide on "Pühapäeva pärastlõuna Grande-Jatte'i saarel".

Puäntillism[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Puäntillism

Puäntillism on teine kahest neoimpressionistide kasutatud maalitehnikast, mida iseloomustab maalimine lühikeste pintslitõmmetega (punktitamisega). Maalimisviisist tuleneb ka voolu nimetus (prantsuse keeles point 'punkt').

Puäntillistlikud neoimpressionistid olid näiteks Albert Dubois-Pillet, Henri-Edmond Cross, Georges-Pierre Seurat ja Paul Signac.

Kunstnikud[muuda | muuda lähteteksti]

Paul Signac
Paavstide loss Avignonis (1900)
õli lõuendil
73,5 x 92,5 cm
Orsay muuseum, Pariis

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]