Keisriosariik

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
New Yorgi osariik 1800. aasta Low's Encyclopaedia kaardil
Arvatav väljendile aluse panija George Washington

Keisriosariigina (inglise keeles Empire State) teatakse majanduslikult jõukat ja sotsiaalselt ressursirohket New Yorgi osariiki Ameerika Ühendriikides. Ajalooline ja nüüdne ametlik hüüdnimi kinnistus juba 19. sajandil.

Arvatakse, et grandioosse väljendiga tuli esmalt lagedale George Washington, viidates ilukirjanduslikult osariigile kui "USA tulevase impeeriumi aujärjele". Samuti on ta sellele viidanud kui "käigurajale impeeriumisse" (võimalik, et ta mõtles Põhja-Ameerikas võimu taotlenud ookeanitagusele Suurbritannia kuningriigile).

Väljend oli New Yorgile ka kohane, sest osariik võttis enda haardesse imperiaalse hiilguse Euroopast ning peegeldas selle otsesed mõjutused oma seljatagusele mandrile. Uue Maailma nii-öelda eesrindlikku sõlmjaama kogunes Vana Maailma ehk Euroopa keiserlik luksus ning kapital. Osariigi linnasid ilmestab samas ka pompoosselt historitsistlik Euroopa-pärane arhitektuur, näiteks Šotimaalt lähtunud uusparunistiil või Kontinentaalse Euroopa beaux-arts'i stiilielementidega uusbarokk. Sisekujunduses andis stiilitooni jõukust ilmestav uusrokokoo.

Siiski on nimetuse täpse päritolu allikas jäänud selgusetuks. Kõigest hoolimata määrati riiki valitsevaks pealinnaks kogunisti Washington, nii et New Yorgist sai kujuneda kõrgehinnalise kinnisvaraga üle külvatud ja turistirohke rahandus-, kultuuri- ja meelelahutuskeskus. Suurlinn on tänapäevalgi nii Euroopa värav Põhja-Ameerikasse kui ka viimase heidetud visiitkaart esimesele.

Asukoht[muuda | muuda lähteteksti]

Osariik kuulub idaranniku kirdeosariikide hulka.

Järelkajad[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]