Empire State

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Keisriosariik)
Jump to navigation Jump to search

Empire State ('impeeriumiosariik') on Ameerika Ühendriikide New Yorgi osariigi hüüdnimi, mida hakati kasutama 19. sajandil.

Etümoloogia[muuda | muuda lähteteksti]

Arvatav väljendile aluse panija George Washington

Arvatakse, et selle grandioosse väljendiga tuli esmalt lagedale George Washington, viidates ilukirjanduslikult osariigile kui "Ameerika tulevase impeeriumi aujärjele". Samuti on ta sellele viidanud kui "käigurajale impeeriumisse" (võimalik, et ta mõtles Põhja-Ameerikas võimu taotlenud ookeanitagusele Suurbritannia kuningriigile).

Väljend oli New Yorgile ka kohane, sest osariik võttis enda haardesse imperiaalse hiilguse Euroopast ning peegeldas selle otseseid mõjutusi oma seljatagusele mandrile. Uue Maailma nii-öelda eesrindlikku sõlmjaama kogunes Vana Maailma ehk Euroopa keiserlik luksus ning kapital. Osariigi linnasid ilmestab samas ka pompoosselt historitsistlik Euroopa-pärane arhitektuur, näiteks Šotimaalt lähtunud uusparunistiil või Kontinentaalse Euroopa beaux-arts'i stiilielementidega uusbarokk. Sisekujunduses andis stiilitooni jõukust ilmestav uusrokokoo.

Siiski on nimetuse täpse päritolu allikas jäänud selgusetuks. Kõigest hoolimata määrati riiki valitsevaks pealinnaks hoopis Washington, nii et New Yorgist sai kujuneda kõrgehinnalise kinnisvaraga üle külvatud ja turistirohke rahandus-, kultuuri- ja meelelahutuskeskus. See suurlinn on tänapäevalgi nii Euroopa värav Põhja-Ameerikasse kui ka viimase heidetud visiitkaart esimesele.

Asukoht[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis New Yorgi osariik

Osariik kuulub idaranniku kirdeosariikide hulka, mis moodustusid suuresti algsest Kolmteistkümnest kolooniast.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Osariigi majandus hoogustus jõudsalt alates Erie kanali valmimisest 1825. aastal. Kanal ühendas Suure järvistu, eeskätt Erie järve äärsed asulad Hudsoni jõe kaudu New Yorgiga ja selle meresadamaga.

Järelkajad[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]