Pseudovene stiil

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Vene-bütsantsi stiilis Kremli Relvapalat on mahtudelt ja üldkavatiselt klassitsistlik, kuid ehitise detailid on inspireeritud vanavene arhitektuurist
Kristuse Ülestõusmise katedraal ehk Valatud Vere Päästja kirik Peterburis on nn Romanovite stiilis
Saun-tareke Abramtsevos, inspireeritud taluarhitektuurist ja vene rahvakunstist, valminud 1877–1878
Kaupmees Igumnovi maja Moskvas, Suur-Jakimanka 43
Pseudovene historitsismi ja juugendstiili ühendava Moskva Jaroslavi vaksali peafassaad

Uusvene stiil ehk pseudovene stiil (vene keeles псевдорусский стиль, неорусский стиль, русско-византийский стиль) on katustermin reale stiilidele, mis tekkisid Venemaa historitsismis 19. sajandi teisel veerandil. Uusvene stiili iseloomustab lähtumine Venemaa ajaloolisest arhitektuurist ja Peetri-eelse Venemaa arhitektuuri ja Bütsantsi arhitektuuri elementide eklektiline kombineerimine ja segamine.[1]

Uusvene arhitektuuristiili tõus langeb kokku ajaga, mil 19. sajandi Euroopas taastekkis huvi rahvusliku arhitektuuri vastu. Selles stiilis ehitised kujutavad endast Venemaa ajaloolise arhitektuuripärandi interpretatsioone ja stilisatsioone. Pole õige nimetada seda vanavene või vene stiiliks, sest enamik uusvene stiilis töötanud arhitekte ei rekonstrueerinud ega kasutanud mineviku arhitektuuritraditsioone, vaid ühendasid ajaloolise arhitektuuri üksikuid elemente muude rahvusvaheliste neostiilidega, 19.–20. sajandi vahetusel ka juugendstiili vormikeelega.

Stiilisuunad[muuda | muuda lähteteksti]

  • vene-bütsantsi stiil (1825–1850, kohati kuni 1870. aastateni)
  • Romanovite stiil (1870–1891)
  • 19. sajandi lõpuaastate historitsism (1891–1900)
  • nn uusvene modern (1900–1920)[2]

Vene-bütsantsi stiil[muuda | muuda lähteteksti]

Esimene selgejoonelisem stiilisuund pseudovene stiilis, mida nimetatakse vene-bütsantsi stiiliks (1825–1850, kohati kuni 1870. aastateni), on täheldatav 1830. aastate kirikuehitistes, eriti linnades ja muudes suuremates asulates. Esimeseks selles stiilis ehitiseks peetakse Aleksander Nevski mälestuskirikut Potsdamis, mis pühitseti 1828. aastal ja mille arhitekt oli Vassili Stassov. Sellele suunale oli valitsuse lai toetus, sest stiil kehastas ideed Bütsantsi ja Venemaa vahelisest järjepidevusest.

Vene-bütsantsi suunale kirikuehituses pani süstemaatilise aluse Konstantin Thon, kelle muidu klassitsistliku aluspõhjaga projektidesse olid lisatud vanavene ehituskunstist pärit vormid. Aastail 1838 ja 1844 ilmus temalt kaks albumitäit kirikute ideaalprojekte. Seda kirikuarhitektuuri iseloomustab Bütsantsi kompositsioonitehnikate ja arhitektuurimotiivide laenamine. Iseloomulikke näiteid: Päästja Kristuse katedraal, Relvapalat, Sveaborgi katedraal, Jeletsi Taevaminemise kirik, katedraalid Tomskis, Doni-äärses Rostovis ja Krasnojarskis. Järgmise põlvkonna arhitektid arendasid vene-bütsantsi stiili edasi eklektilise historitsismi suunas.

Eesti kirikutest on vene-bütsantsi stiilis näidisprojektide järgi püstitatud Haapsalu Maria-Magdaleena kirik, Mustvee Nikolai kirik ja Tallinna Aleksander Nevski kalmistu kirik (hävinud).

Romanovite stiil[muuda | muuda lähteteksti]

Aastail 1870–1891

Akadeemiline historitsism[muuda | muuda lähteteksti]

1891–1900

Uusvene modern[muuda | muuda lähteteksti]

1900–1920

Näiteid Eestis[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Russian Revival architecture. – HiSoUR
  2. A. Pantelejev. Vene õigeusu kirikuarhitektuur. – Eesti kunsti ajalugu 4