Merovingide kunst

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Merovingide kunsti tähtsaimaks pärandiks on käsikirjad, nendes leiduv kirjakunst ja illustratsioonid. Eriti hoolega illustreeriti lehekülje teksti algustäht ehk initsiaal. Käsikirjad olid usulise sisuga ning neid kirjutasid mungad. Ühe raamatu ümberkirjutamine võis olla ühe munga elutöö. Tüüpilisemad selle aja käsikirjad pärinevad Iirimaalt. Kujunes omapärane segu kristlikust ja vaimulikust kultuurist.

Varakeskajal sai tähtsaimaks riigiks Frangi riik, mida 5–7. sajandil valitses Merovingide dünastia. Nende järgi sai nime ka see ajastu.

Kirik oli ainus kindla ilmega institutsioon. Ristiusu levik võttis veel sajandeid aega ning see iseenesest lihtsustus ja muundus. Siiski oli just usk kultuuri ja kunsti kandjaks. Siis hakati palju kasutama rahvakunsti. Sellega hakati kaunistama tarbeesemeid ja levis loomastiil. See oli kujunenud juba pronksiajal paljude Kaukaasia rahvaste ühisloominguna. Säilinud on paljud metallist esemed, mida kaunistavad lamedaks stiliseeritud elukad, nende vahel oli lõpmatult väänlev paelornamentika. Sama stiili kasutati ka kivil ja puidul.