Blobism

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Blobism (tuleneb ingliskeelsest väljendist blob-architecture, mis kujutab endast plekki või tilka) on 20. sajandi lõpul tekkinud arhitektuuristiil, kus ehitiste väline kuju kipub olema orgaaniline ja väljapunnitav. Blobistliku hoonet defineeritakse siiski üldiselt kui väga veidrat ja vormikat hoonet. Sellega üritatakse jäljendada amööbi liikumist, mida peetakse üsna tavatuks taotluseks.

Blobism hakkas levima 1990. aastate keskpaiku, kuid esimest korda defineeriti see alles 2002. aastal. Sageli kiputakse seda mõistet kasutama ka lihtsalt mõne muu stiili, kuid siiski ülivormika hoone kohta.

Arvutitehnoloogia mängib blobismi juures väga suurt rolli, kuna ilma selleta on taoliste majade projekteerimine peaaegu võimatu.

Blobism on tegelikult ka väga vastandlik stiil, sest kui osad hooned on väga loperdavad, siis teised võivad olla geomeetriliselt piinlikult korrapärased. Blobism on väga levinud ka tööstusdisainis, olles VW Beetle ja Maci kuvarite koondnimetus. Tuntumad blobistlikud ehitised on Frank Gehry Bilbao Guggenheimi muuseum, Allianz Arena Münchenis (mis on ülikorrapärane hoone), Selfridgesi kaubamaja Birminghamis (mille projekteeris arhitektuuribüroo Future Systems) ja Disney Hall New Yorgis (arhitekt Frank Gehry).

Pilte[muuda | muuda lähteteksti]