Vabadusraadio

Allikas: Vikipeedia

Vabadusraadio (inglise keeles "Radio Liberty/Liberation", lühend RL) oli USA Kongressi rahastatud rahvusvaheline eraraadio, tegutses aastast 1953, andes saateid Nõukogude Liitu ja 1975. aastast lisaks Balti riikidesse. NSV Liit üritas summutada RL-i saateid segajatega kuni sügiseni 1988.

Raadio Vaba Euroopa ja Vabadusraadio ühendati 1970. aastail kummagi struktuuri ja nimesid säilitades RFE–RL-iks. Kuni 1995. aasta suveni paiknes raadio Münchenis, hiljem Prahas.

Hiljem jätkas eesti toimetus oma tegevust Raadio Vaba Euroopa (RFE) nime all ja struktuuris.

RL-i eesti toimetust on juhtinud Karin Saarsen-Karlstedt, Jaan Pennar ja Aleksander Terras.

Aastal 2005 edastas RL saateid vene, ukraina, valgevene, kasahhi, gruusia, armeenia, aserbaidžaani, türkmeeni, usbeki, tadžiki, tatari, baškiiri, Põhja-Kaukaasia keeltes; Vabadusraadio–Iraani nime all ka pärsia keeles.

Vabadusraadio kutsungid[muuda | redigeeri lähteteksti]

  • "Siin Vabaduse Raadio!" (1975–1976)
  • "Siin Vabadusraadio!" (1976–1983)
  • "Siin Vabadusraadio–Baltikum!" (1983–1984)

Muusikaliseks avasignaaliks oli 1975–1989 Tuudur Vettiku "Su Põhjamaa päikese kullas..." Raivo Tammiku arranžeeringus.

Vabadusraadio staatus[muuda | redigeeri lähteteksti]

Osutamaks kooskõlale rahvusvahelise õiguse ja tunnustatud tavadega, samuti vastumeetmete kohatusele, kasutas RL oma saateis tavaliselt vahemärkust:

"Vabadusraadio on sõltumatu raadiojaam, mida finantseerib Ameerika Ühendriikide Kongress. Ta pühendub informatsiooni vabale levikule veendumuses, et see tugevdab rahu ja vastastikust mõistmist maailma rahvaste vahel. Vabadusraadio saadab Rahvusvahelises Elektersideliidus registreeritud lainepikkustel."

Vabadusraadio Eesti toimetuse liikmeid[muuda | redigeeri lähteteksti]

Vabadusraadio eestikeelsete saadete kaastöölisi[muuda | redigeeri lähteteksti]