Ameerika Ühendriikide Kongress

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Ameerika Ühendriikide Kongress (inglise United States Congress) on Ameerika Ühendriikide parlament. See koosneb kahest kojast: ülemkoda ehk Senat ja alamkoda ehk Esindajatekoda (House of Representatives, lühendatult House). Mõlemad kojad peavad istungeid pealinnas Washingtonis asuvas Kapitooliumis (Capitol Building).

Kapitooliumi hoone[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Kapitoolium (Washington).

Kapitooliumi hoone ehk Capitol Building on eraldi hoone, kus käivad koos istungitel nii USA Senat kui ka Esindajatekoda. Selles hoones on töökabinet USA asepresidendil, kes juhib Senati ja ka Kongressi (mõlema koja ühisistungit) tööd. Samuti on seal kabinet enamuse liidril (Majority Leader) ehk isikul, kelle partei saab enamuse Esindajatekojas ning kelle partei valib või määrab Esindajatekoja esimeheks. Hoone on ajaloolise väärtusega ja asub kaitse all ajaloomälestiste kaitse seaduse alusel. Hoones asus kunagi kongressi raamatukogu, mis tänapäeval asub kolmes eraldi hoones Kapitooliumi idaosas. Kapitooliumi hoone on avatud külalistele, kes võivad jälgida avatud istungeid ning tutvuda hoones olevate kunstiväärtustega.

Senat[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Ameerika Ühendriikide Senat.

Senat valitakse osariigiti avalikel valimistel, 2 senaatorit igast osariigist. Praegu on USAs 100 senaatorit, kelle ametiruumid asuvad Kapitooliumi hoone naabruses, selle põhjaküljes, kolmes hoones: Russell Senate Office Building, Dirksen Senat Office Building ja kõige uuem Hart Senat Office Building.

Esindajatekoda[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Ameerika Ühendriikide Esindajatekoda.

Esindajatekoda valitakse valimisringkondades, mis on moodustatud elanike arvu järgi: iga teatud arv elanikke peab olema esindatud ühe saadikuga. Ajalooliselt on kujunenud valimispiirkonnad, mis tänapäeval enam eriti rangelt seda nõuet ei järgi. Valimisringkondi muudetakse vastavalt rahvaarvule pärast üleriigilisi rahvaloendusi. Praegu on Esindajatekojas 435 liiget. Esindajatekoda asub Kapitooliumi lõunaküljel kolmes hoones: Cannon House Office Building, Longworth House Office Building ja kõige uuemas Russell House Office Building.

Kongressi Raamatukogu[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Ameerika Ühendriikide Kongressi Raamatukogu.

Kongressi raamatukogu asub 3 hoones Kapitooliumi idaservas. Algselt oli raamatukogu mõeldud vaid kongressi otsuste ja dokumentide säilitamiseks. Üks ametist lahkunud presidentidest kinkis oma isikliku raamatukogu ja pärast seda muudeti statuuti ning Kongressi Raamatukogust on saanud tänaseks enamiku Ühendriikides väljaantava kirjanduse, meedia ja ka digitaalmeedia kogumise ja säilitamise koht. Raamatukogu lugemisaalid on avatud kõigile soovijatele, kuid Kongressi liikmetele ja nende abilistele on eraldi ruumid ning üldjuhul ka prioriteet teenindamisel.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]