Ameerika Ühendriikide Kongress

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Ameerika Ühendriikide Kongress (inglise United States Congress) on Ameerika Ühendriikide parlament. See koosneb kahest kojast: ülemkojast ehk senatist ja alamkojast ehk esindajatekojast (House of Representatives, lühendatult House). Mõlemad kojad peavad istungeid pealinnas Washingtonis asuvas Kapitooliumis (Capitol Building).

Kongressivalimised toimuvad iga kahe aasta tagant paarisaastatel novembri esimesel teisipäeval (kui 1. november on teisipäev, siis 8. novembril), kui valitakse kõik esindajatekoja liikmed ja kolmandik senaatoritest. Igal liigaastal toimuvad kongressivalimised koos presidendivalimistega.

Esimene kongress kogunes 4. märtsil 1789. Praegune kongress on 117., mis kogunes 3. jaanuaril 2021. Iga kongress alustab tegevust valimistejärgsel aastal 3. jaanuaril ja kestab 2 aastat.

Igal kongressil on 2 sessiooni, mis kestavad maksimaalselt aasta (erandiks 75. kongress (1937–1939) ja 76. kongress (1939–1941), millel oli 3 sessiooni. Esimene sessioon algab paaritu aasta jaanuaris, teine sessioon algab paarisaasta jaanuaris. Algselt kogunes Kongress (ja ka president astus ametisse) valimistejärgse aasta 4. märtsil, kuid 1933. aastal vastuvõetud konstitutsiooni 20. paranduse kohaselt koguneb iga Kongress 3. jaanuaril.

Kapitoolium[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Kapitoolium (Washington)

Kapitoolium ehk Capitol Building on eraldi hoone, kus käivad koos istungitel nii USA senat kui ka esindajatekoda. Selles hoones on töökabinet USA asepresidendil, kes juhib senati ja ka kongressi (mõlema koja ühisistungit) tööd. Samuti on seal kabinet enamuse liidril (Majority Leader) ehk isikul, kelle partei saab enamuse esindajatekojas ning kelle partei valib või määrab Esindajatekoja esimeheks. Hoone on ajaloolise väärtusega ja asub kaitse all ajaloomälestiste kaitse seaduse alusel. Hoones asus kunagi kongressi raamatukogu, mis tänapäeval asub kolmes eraldi hoones Kapitooliumi idaosas. Kapitooliumi hoone on avatud külastajatele, kes võivad jälgida avatud istungeid ning tutvuda hoones olevate kunstiväärtustega.

Senat[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Ameerika Ühendriikide Senat

Senat valitakse osariigiti avalikel valimistel, 2 senaatorit igast osariigist. Praegu on USAs sada senaatorit, kelle ametiruumid asuvad Kapitooliumi hoone naabruses, selle põhjaküljes, kolmes hoones: Russell Senate Office Building, Dirksen Senat Office Building ja kõige uuem Hart Senat Office Building.

Senaatorid on jagatud kolme klassi, iga kahe aasta tagant valitakse ühe klassi senaatorid. Viimane 1. klassi senaatorite valimine toimus 2012. aastal, järgmine toimub 2018. aastal. Viimane 2. klassi senaatorite valimine toimus 2014. aastal, järgmine toimub 2020. aastal. Viimane 3. klassi senaatorite valimine toimus 2016. aastal, järgmine toimub 2022. aastal.

Algselt ei valitud senaatoreid otse, nad nimetati ametisse osariikide seadusandlike kogude poolt. 1913. aastal võeti vastu konstitutsiooni 17. parandus, mille kohaselt valitakse senaatorid otsevalimistel. Alates 1918. aastast on kõik senaatorid valitud otsevalimiste kaudu.

Esindajatekoda[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Ameerika Ühendriikide Esindajatekoda

Esindajatekoda valitakse valimisringkondades, mis on moodustatud elanike arvu järgi: iga teatud arv elanikke peab olema esindatud ühe saadikuga. Ajalooliselt on kujunenud valimispiirkonnad, mis tänapäeval enam eriti rangelt seda nõuet ei järgi. Valimisringkondi muudetakse vastavalt rahvaarvule pärast üleriigilisi rahvaloendusi. Praegu on Esindajatekojas 435 liiget. Esindajatekoda asub Kapitooliumi lõunaküljel kolmes hoones: Cannon House Office Building, Longworth House Office Building ja kõige uuemas Russell House Office Building.

Kongressi Raamatukogu[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Ameerika Ühendriikide Kongressi Raamatukogu

Kongressi raamatukogu asub 3 hoones Kapitooliumi idaservas. Algselt oli raamatukogu mõeldud vaid kongressi otsuste ja dokumentide säilitamiseks. Üks ametist lahkunud presidentidest kinkis oma isikliku raamatukogu ja pärast seda muudeti statuuti ning Kongressi Raamatukogust on saanud tänaseks enamiku Ameerika Ühendriikides väljaantava kirjanduse, meedia ja ka digitaalmeedia kogumise ja säilitamise koht. Raamatukogu lugemisaalid on avatud kõigile soovijatele, kuid Kongressi liikmetele ja nende abilistele on eraldi ruumid ning üldjuhul ka prioriteet teenindamisel.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]