Varssavi Lepingu Organisatsioon

Allikas: Vikipeedia
Logo Varssavi Lepingu Organisatsioon.
Liidu rahu ja sotsialism

Varssavi Lepingu Organisatsioon (lühend VLO) ehk Varssavi pakt oli Ida-Euroopa kommunistlike riikide sõjalis-poliitiline organisatsioon 20. sajandil.

Liikmed[muuda | muuda lähteteksti]

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

osalevad riigid asutamislepingu järgselt

Liit asutati 1955. aastal Varssavis vastukaaluks NATO-le, mis oli 1954. aastal hakanud Lääne-Saksamaad uuesti relvastama. Leping, mis oli kirjutatud Nikita Hruštšovi poolt, kirjutati alla 31. märtsil 1955 Poolas. Asutajamaade hulka kuulus ka Albaania, kes aga peatas organisatsiooni toetamise 1962. ning lahkus lõplikult 1968. aastal. Allianss lõpetas ametlikult tegevuse 1991. aasta juulis, koos NSV Liidu ja teiste Ida-Euroopa režiimide lagunemisega.

Organisatsiooni sõjaline juhtimine[muuda | muuda lähteteksti]

Varssavi Lepingu Organisatsiooni vägede ülemjuhtaja oli NSV Liidu Relvajõududest ning oli ka NSV Liidu kaitseministri asetäitja.

Ajalugu peale organisatsiooni tegevuse lõpetamist[muuda | muuda lähteteksti]

12. märtsil 1999 liitusid endiste VLO liikmete järeltulijad Ungari, Poola ja Tšehhi NATO-ga. Bulgaaria, Rumeenia ja Slovakkia liitusid NATO-ga märtsis 2004.

2005. aasta novembris avas Poola uurijatele oma VLO-ga seotud sõjalised arhiivimaterjalid. Dokumentidest selgus, et VLO plaanis 1980. aastate alguses tuumalööki lääneriikidele. Plaan sisaldas peamiselt ründeplaane, kaitseplaane oli nende hulgas väga vähe.[viide?]