Kambodža kodusõda

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Kambodža kodusõda
Osa Vietmani sõjast
Toimumisaeg 1967–1975
Toimumiskoht Kambodža/Khmeeri Vabariik
Tulemus Khmeeri Vabariigi vallutamine punaste khmeeride poolt; tekkis Demokraatlik Kambodža
Osalised
Flag of the Khmer Republic.svg Khmeeri Vabariik
Flag of the United States.svg USA
Flag of South Vietnam.svg Vietnami Vabariik
Flag of Democratic Kampuchea.svg Punased khmeerid
Flag of Vietnam.svg Vietnami Demokraatlik Vabariik
FNL Flag.svg Lõuna-Vietnami Vabastamise Rahvuslik Rinne (NLF)
Väejuhid või liidrid
Flag of the Khmer Republic.svg Lon Nol Flag of Democratic Kampuchea.svg Pol Pot
Jõudude suurus
~250 000 sõjaväelast ~100 000 (60 000) Punased khmeerid
Kaotused

Kambodža kodusõda oli konflikt Kambodža Kommunistliku Partei (tuntud kui Punased khmeerid) ja nende liitlase Vietnami Demokraatliku Vabariigi (Põhja-Vietnam) ja Rahvuslik Lõuna-Vietnami Vabastamise Frondi (NLF), mis oli suunatud Kambodža valitsuse jõudude vastu (pärast 1970 oktoobrit Khmeeri Vabariik), mida toetasid Ameerika Ühendriigid ja Vietnami Vabariik (Lõuna-Vietnam) aastatel 19671975. Seda kodusõda peetakse üheks osaks Teisest Indohiina sõjast (1960–1975), mis vallutas ka naaberriigi Laose Kuningriigi, Lõuna-Vietnami ja Põhja-Vietnami. Sõjas osales punaste khmeeride poolel umbes 100 000 sõdurit ja Vabariigi poolel umbes 250 000 sõdurit. Hukkus umbes 600 000 inimest ja vigastada sai umbes 1 000 000.

Põhja-Vietnami kaasalöömine oli kavandatud oma baaside kaitseks Ida-Kambodžas, USA soovis aega võita selleks, et võtta tagasi Kagu-Aasia ja kaitsta oma liitlast Lõuna-Vietnami, ning toetas sõda nii rahaliselt, aineliselt kui ka ulatuslike õhu-pommirünnakutega.

Pärast viit aastat võitlust, mis purustas majanduse ja põhjustas näljahäda rahva hulgas, sai vabariiklik valitsus lüüa 17. aprill 1975, kui Punased khmeerid kuulutasid välja Demokraatliku Kambodža.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Täpseid numbreid pole teada ja antud numbrid on Prince Sihanouki poolt antud. William Shawcross, Sideshow: Kissinger, Nixon, and the Destruction of Cambodia. New York: Washington Square Books, 1979, p. 379.