Satipatthana

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Satipatthana on budistlik meeleharjutus, vaimne praktika või meditatsioonitehnika tähelepanu ja teadlikkuse arendamiseks ning virgumiseks.

Satipatthana aluseks on Satipaṭṭhāna-sutta („Meelespidamise suutra“)[1] ja Buddhaghosa Visuddhimagga ("Puhastumise tee"),[2] mis sisaldavad kokkuvõtlikul kujul budismi vabanemisõpetuse aluseid ning juhatusi nende omandamiseks ja teostamiseks ehk kujustamiseks.

Satipatthana meditatsioon on tänapäeval theravaadast lähtuva vipassana ehk läbinägelikkuse praktiseerimise oluline osa.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Anapanasati

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Majjhima-nikāya 10 ja Dīgha-nikāya 22, leitavad veebilehel Sutta Central. Early Buddhist texts, translations, and parallels[1]. Samas on ka lingid teksti tõlgetele kolmekümnes erinevas tänapäeva keeles. Kõige põhjalikumad Satipaṭṭhāna käsitlused leiduvad raamatutes: Anālayo. Satipaṭṭhāna: The Direct Path to Realization. Birmingham: Windhorse Publications, 2003 ja Anālayo. Perspectives on Satipaṭṭhāna. Cambridge: Windhorse Publications, 2013.
  2. See oluline raamat on kättesaadav mitmeti: Mahasi Sayadaw, The Progress of Insight (Visuddhiñana-katha); The entire Visuddhimagga: The Path of Purification by Bhadantacariya Buddhaghosa tr. by Ñānamoli Thera; The Path of Purification (Visuddhimagga) by Bhadantacariya Buddhaghosa

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]