Siddhārtha Gautama

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Siddhartha Gautama)
Buddha pea

Siddhārtha Gautama (paali k. Siddhattha Gotama) (traditsioonilise dateeringu järgi 563483 eKr) oli budismi rajaja Buddha Šākjamuni nimi enne virgumist.

Siddhattha Gotama sündis Põhja-Indias, tänapäeva lõuna Nepalis, šaakjate hõimus, valitseja perekonnas. Ta isa nimi oli Suddhodana ja ema Mahā Mājā.

Šākjamuni oli ajalooline isik, kuid tema täpsed eludaatumid ei ole selged. Tänapäeva theravaada traditsiooni järgi on tema eluaastad 623-543 e.m.a[1]. Palju aastaid peeti suuresti tänu theravaada koolkonna mõjukusele lääne õpetlaste seas Buddha sünniajaks vanade Sri Lanka kroonikate põhjal aastat 563 e.m.a.; teine, Indiast pärit traditsioon, paigutab selle aga rohkem kui sajandi võrra hilisemaks, aastasse 450 e.m.a. Uuemad uurimused, mis põhinevad Dīpavaṃsa'l peavad kõige tõenäolisemaks aastat 485 e.m.a.[2]

Šākajmuni elulugu on tugevasti mütologiseeritud. Legendi järgi sündis ta Lumbinī metsasalus ja tema ema suri varsti peale sünnitust. Isa kasvatas teda maailmast eraldatuna, kuna soovis, et ta ei näeks maailma viletsust. Ennustuse kohaselt pidi saama Siddhārthast suurmees, kas valitseja või õpetaja. Isa soovis esimest. Siddhārtha abiellus oma nõo Jašodharāga ja neil sündis poeg Rāhula. Kuid Siddhārthal õnnestus siiski näha maailma pahupoolt – haigust, vanadust ja surma – ning ta otsustas naudinguterikkast elust loobuda ja ühines 29 aastaselt rändaskeetidega. Nähes liigse enesepiinamise mõttetust, hülgas ta ka selle. Seejärel jõudis ta 35 aastaselt Gayā linna lähedal bodhipuu all istudes virgumiseni (skr bodhi).

Esimese jutluse pidas Šākjamuni Sārnāthi hirvepargis (Vārānasī lähedal) oma viiele endisele kaaslasele. Šākjamuni esimest jutlust nimetatakse Seadmuseratta käimapanemine. Seejärel õpetas ta kuni surmani umbes nelikümmend aastat, rännates ringi Gangese orus, põhiliselt tänapäeva Bihari osariigi aladel.

Šākjamuni suri ehk vaibus parinirvaanasse Kušinagaris 80 aastaselt. Endale järeltulijat ta ei valinud, vaid soovitas juhinduda oma õpetusest ehk Seadmusest ( paali k. dhamma, skr dharma,).

Tema järgijatest kujunes kogudus (skr, paali sangha), mille liikmed talletasid tema õpetuse.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Narada 1988, The Buddha and His Teaching, BMS, Malaysia, lk. 1.
  2. Skilton A 2012, Budismi lühiajalugu, Koolibri, Tallinn.


Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]