Ebola viirushaigus

Allikas: Vikipeedia
Mõned 1976. aasta Zaire haiguspuhangu käigus hukkunute hauad
Ebola ravikeskus Sierra Leones

Ebola viirushaigus on koondnimetus peamiselt inimeste ja mitmete infraseltsi Anthropoidea liigitatud loomade väga nakkavate ja palavikuga kulgevate infektsioonhaiguste kohta, mida põhjustavad mitmed perekonda Ebolavirus liigitatud viiruseliigid.

Kuigi viirushaiguse esmaseks puhanguks on laialt peetud 1976. aastal Sairi epideemiat, siis on leitud, et juba 2400 aastat tagasi võis Ebola põhjustada suure haiguspuhangu Ateena linnas.[1][2] Tänapäeva suurimaks haiguspuhanguks on 2014. aastal alguse saanud Lääne-Aafrika epideemia.

Nakkusetekitajad[muuda | muuda lähteteksti]

 Pikemalt artiklis Ebolavirus

Hemorraagilise viiruspalaviku põhjustajateks võivad olla harilikult nelja ebolaviiruse perekonda liigitatud viiruseliiki: Ebola viirus, Taï Forest ebolavirus (TAFV), Sudan ebolavirus (SEBOV) ja Bundibugyo ebolavirus (BEBOV).

Nakkusekandjad ja nakkuse leviku uuringud[muuda | muuda lähteteksti]

Zoonootilised ohud[muuda | muuda lähteteksti]

Looduslikud Ebolavirus'e reservuaarid on seni tundmata. Uurijad on pakkunud välja mitmesuguseid nakkuse ülekandumise hüpoteese.

Arvatakse, et ebolaviirustega võivad Aafrikas nakatuda (erinevad nakatumisteed) ja levitada ka koerad ja sead. Loomade nakkuskandlust ja haigestumist esineb mitmetel infraseltsi Anthropoidea liigitatud loomadel[3] nagu rannikugorilladel, šimpansidel[4] ja mandrillidel.

Arvatakse, et metsloomad (näiteks antiloobid, mitmed esikloomalised ja närilised (nt okassealised) jt ning kodusead ja koerad võivad nakatuda taimtoiduliste nahkhiirte väljaheidetega kokku puutunud puuvilju, taimestikku või viirustega kokku puutunud liha süües ning mõnda liiki nahkhiired (vasartiibur, Epomops franqueti ja Myonycteris torquata)[5] võivad ebolaviiruste looduslikeks reservuaarideks olla (uuringu käigus tuvastati Ebola viiruse geenide fragmente).

2014. aasta detsembris avaldatud uurimuse kohaselt võis esimese Ebola viirushaiguse kahtlusega isik (nullpatsient) Meliandous (Guéckédou) 28. detsembril 2013 (WHO andmetel) (isa sõnul suri poiss 6. detsembril[6] surnud kaheaastane ebolahaige poisslaps Émile Ouamouno saada nakkuse mängides (või küttides – lapsed ja naised pidavat küttima) puuviljadest (teiste allikate kohaselt putukatest)[7] toituvatelt Angola nahkhiirtelt (Mops condylurus), kuid kuna Ebola viiruse jälgi nende kehast teadlastel tuvastada ei õnnestunud siis pole võimalik hüpoteesi üheselt kinnitada.[8]

Ebola viiruse geenide olemasolu[muuda | muuda lähteteksti]

Ebola viiruse nukleotiidisekventsi fragmente on tuvastatud ka mitmel Mus setulosus'el ja perekonna Praomys esindajatel ning Sylvisorex ollula'l, kuid kuna viirust ennast ei tuvastatud siis pole selge kas ka need loomad võivad Ebola viiruse looduslikeks reservuaarideks olla.[9]

Teisene nakatumine[muuda | muuda lähteteksti]

Inimeselt inimesele levivad looduslikud ebolaviirused lähikontaktide kaudu, nagu perekonnaliikmete ja sõprade omavahelised läbikäimised (sh kätlemine).

Kinnitatud andmetel toimub ülekanne viirusega nakatunud kehavedelike (sh higi, pisarad, veri, rinnapiim, sülg, okse), väljaheidete, nakatunud elundite, ka süstalde ja haavade kaudu nahal.

Ebola viirus võib inimeselt inimesele levida, ka aevastamisel ja köhimisel õhku paiskuvate süljepiiskadega.[10][11][12]

Ebola viirushaigusse nakatumise kohta täpsed teooriad puuduvad – seni võidakse siia arvata ka nakkuse saamine ebolahaige ravi kohta koostatud haigusloo pabereid käideldes.[13]

WHO teatel levib Ebola Libeerias ühistranspordivahendeid kasutades, näiteks taksode, mootorrattataksode ja teiste transpordivahenditega, [14] arvatakse, et selle põhjuseks on sugulaste poolt Ebola karantiini kartuses tänavale jäetud ebolahaigete surnukehad.[15]

Ebolaviirushaigusi peetakse praegu siiski sarlakitest ja gripist vähem nakkavaks.[16]

Matusekombestiku läbiviimine[muuda | muuda lähteteksti]

Loodusliku viirusega nakatunu on nakkusohtlik ka pärast surma,[17] seega võidakse ebolasse nakatuda ka usukombeid järgivat matusekombestikku läbi viies, mil surnuid pestakse ja nendega hüvasti jätmisel musitatakse ja katsutakse.[18]

Monrovias surnutele diagnoosi kinnitamiseks teste valdavalt ei tehta, kuna nakkusriski peetakse liiga kõrgeks.[19]

Sugulisel teel nakatumine[muuda | muuda lähteteksti]

Nakatumine seemnevedeliku kaudu võib toimuda kuni 7 nädalat pärast haigusest tervenemist. Viiruseosakesi on tuvastatud reproduktiivelundite eritistes ka kuni 80 ja rohkem päeva (kuni 6 kuud) pärast haigusest tervenemist.[20][21]

Siiani soovitas Maailma Terviseorganisatsioon Ebola viirushaiguse läbipõdenutel kolme kuu jooksul alates nakatumisest seksist hoiduda või kasutada kondoomi. Nüüdseks aga, uute tõendusmaterjalide (viiruseosakesed seemnevedelikus ja naispartneri nakatumine) leidmise tõttu, püüavad nad oma ettekirjutusi muuta: 3 kuud pärast Ebola viirushaigusest tervenemist suguühtest hoidumine ei pruugi Ebolasse nakatumist takistada ning seega võidakse soovitusmäär tõsta 6 kuu peale.[22]

Haiglanakkus[muuda | muuda lähteteksti]

Nakatuda võivad ka meditsiinitöötajad, kes ei kasuta spetsiaalseid isikukaitsevahendeid. Haiglanakkuse võib saada ebolaviirusega nakatunud meditsiinitöötajatelt.

Epidemioloogilised uuringud inditseerivad, et käimasoleva ebolaepideemia võis Macentasse, Nzérékorésse ja Kissidougousse edastada Ebola kahtlusega tervishoiutöötaja (patsient S14) Guéckédoust (veebruaris 2014).[23]

Laborinakkus[muuda | muuda lähteteksti]

Harva võivad nakatuda laboritöötajad laboratoorsete katsetuste käigus: tuvastatud on juhtum USA laboris 2004. aastal (spekulatiivne), Venemaa (Novosibirsk) teadlase surm 2004. aastal,[24] Saksamaal (Hamburgis asuvas laboris, nõelal oli ZEBOV) (märts 2009)[25] jm.

Eksperimentaalsed nakkusteed ja võimalikud peremeesorganismid[muuda | muuda lähteteksti]

1995. aastal laboris tehtud uurimusega kuue ahviga (Macaca mulatta), mille käigus nakatati enamik ahve eksperimentaalselt Ebola viiruse pihuspreparaadiga, tuvastati, et need ahvid haigestusid eksperimentaalsesse Ebola viirushaigusse.[26]

Gary P. Kobingeri jt (2011) eksperimendi käigus nakatati sigu ZEBOV tüve Kikwit 95-ga nasogastraalselt (nina-mao limaskest) ja sead haigestusid sigade Ebola viirushaigusse.[27]

Väljaspool organismi on viirus tavatemperatuuril nakkusohtlik mitu päeva, –70 °C juures on viiruseosakesed üsna stabiilsed.[28]

Ebola viirushaigus inimestel[muuda | muuda lähteteksti]

Ebola viirus

Ebola viirushaigus avastati hemorraagilise palaviku epideemia ajal Zaires 1976. aastal (1976. aasta Ebola viirushaiguse epideemia Zaires).[29]

Kuna Ebola viiruste täpset arengulugu ei teata, võib Ebola viirushaigusega seotud informatsioon sisaldada palju teaduslikult kinnitamata väiteid.

Uurijate arvates, toetudes ka Ebola viirushaiguse epideemiate ajal kogutud ebolahaigete vereanalüüsidele, et võib esineda nii

 • nakkavate sümptomiteta[30];
 • kerget;
 • kui ka rasket vormi.

Asümptomaatilise vormi korral on humoraalse immuunsuse vastusena veres tuvastatavad 15. päeval pärast kontakti ebolahaigega spetsiifilste IgM-ide tõusu. Rakulise immuunsusega seonduvaid immuunvastuseid – põletikutsütokiinide ja kemokiinide taseme tõus viiendal päeval pärast nakkuse saamist. Põletikunähud võivad taanduda ja palavikku või silmaga tuvastatavaid kudede ja elundite kahjusid märgata pole võimalik.

Mõnede uuringute kohaselt tuvastati kuni 30% uuritute veres ebolavastaseid antikehi (anti-Ebola IgG).

Sümptomid[muuda | muuda lähteteksti]

Ebolahaigete infektsioonnakkuse asümptomaatiline peiteaeg pärast ebolaviirustega kokkupuutumist võib olla 2−25 päeva.

Haiguse kulg on varieeruv, nakatunul võivad juba 24−48 tunni jooksul ilmneda vere hüübimismehhanismi häired (koagulopaatia) ja trombotsütopeenia (vereliistakute vähesus veres).

Ebola viirushaigus algab gripile omaste sümptomitega: väsimus, kõrge palavik (38,9 °C ja enam) koos külmavärinatega, liigesevalu, lihasevalu ja valu rinnus. Iiveldus koos kõhuvalu, kõhulahtisuse ja oksendamisega ning isutus.

Hingamisteede sümptomitena esinevad neelupõletik, köha, hingeldus ja luksumine.

Kesknärvisüsteemi sümptomitena avalduvad peavalu, rahutus ja ärevus, segaduses olek, väsimus, depressioon, epilepsiahood ja harva ka kooma. Kuid arvatakse, et viirus ei eelista närvirakkudega seonduda.

Rasedatel naistel esineb iseeneslikke aborte.

Lümfisõlmed on harilikult suurenenud.

Nahaga seotud sümptomitena võivad esineda lööve, täppverevalumid ehk petehhiad (3.−5. haigestumispäeval), purpur, ekhümoos, hematoomid. Nahaga seotud häirete avaldumisel peetakse prognoosi halvaks.

Vereringe töö häirumise sümptomitena esinevad vereoksendus, veriröga, veriroe (meleena) ja verejooksud ninast, igemetest, tupest ja sisemine verejooks seedeelundites.

Kliiniline pilt[muuda | muuda lähteteksti]

Ebola viirushaigust on kliiniliselt väga raske eristada Marburgi viirushaigusest.

Ebola viirusnakkus põhjustab rasket immunosupressiooni ja võib lõppeda surmaga.[31]

Viirus nakatab mitmeid elundeid (parenhüümi): seedetrakti, südant, maksa, neerupealiseid, neere ja närvisüsteemi.

Immunopatoloogia[muuda | muuda lähteteksti]

Uurijad on tuvastanud, et Ebola viiruse valgud VP24 ja VP35 blokeerivad peremeesorganismi interferoon (IFN)-α/β sünteesi ja signaali edastamist IFN -α/β ja IFN-γ retseptoritele[32] ning takistavad bioloogiliste vahendajaainete signaalide saatmist rakutuuma[33] ja osalevad seeläbi kaasasündinud immuunsuse inhibeerimises.

Ebolaviiruste peamisteks märklaud-rakkudeks on veresoonte ja elundite sisepinna endoteelirakud (endoteel), parenhüüm, mononukleaarsed fagotsüüdid, maksarakud, dendriitrakud, ringlevad monotsüüdid.

Ebola viirus paljuneb edukalt dendriitrakkudes, ilma et vabastataks tsütokiine. Infitseerunud dendriitrakkude küpsemine ebaõnnestub ja ebaõnnestub ka immuunvastus, kuna ei esitleta antigeene NK-, T- ja B-rakkudele, aidates kaasa Ebola viirusnakkuse levikule organismis.

Arvatakse, et need rakud transpordivad viiruseosakesed lümfisoonte ja lümfiga edasi lümfisõlmedesse ja teistesse elunditesse. Haiguse progresseerudes, kui nakatuvad monotsüüdid ja makrofaagid, vabastatakse märkimisväärsetes kogustes tsütokiine, lämmastikoksiidi jpt aineid.

Tsütokiinide (nii peremeesorganismi kui viiruse poolt eritatavad virokiinid) vabanemist seostatakse palaviku ja põletikuliste protsessidega.

Surmlõppega seostatakse hüpertsütokineemiat – mida inditseerivad tsütokiinide IFN-γ, IFN-α, IL-2, IL-10 ja tuumornekroosifaktor alfa kõrgenenud tase[34] ja nimetatud seisund kahjustab maksa ning neere.[35]

Gabonis ja Kongo Vabariigis 1996 ja 2003 aset leidnud puhangute ajal kogutud vereproove in vitro uuringute alusel seostatakse surmlõppega põletikutsütokiinide (IL-1β, IL-1RA, IL-6, IL-8, IL-15 ja IL-16) ning kemokiinide ja kasvufaktorite (MIP-1α, MIP-1β, MCP-1, M-CSF, MIF, IP-10, GRO-α ja eotaxin) hüpersekretsiooni.[36]

Viirus põhjustab tõenäoliselt immuunsüsteemi ja soonte endoteeli düsregulatsiooni, mille täpseid mehhanisme praegu veel ei tunta.

Arvatakse, et Ebola viiruse levides 'kahjustuvad' kaasasündinud immuunsuse mehhanismid ja immuunvastused ning surevad massiliselt T-lümfotsüüdid (CD4- ja CD8-lümfotsüüdid)[36] (in vitro) ja väheneb organismi võimekus antikehi komplekteerida ja esitleda.[37]

Diagnoos[muuda | muuda lähteteksti]

Ebola viirushaigus
Klassifikatsioon ja välisallikad
RHK-10 A98.4
RHK-9 065.8
DiseasesDB 18043
MedlinePlus 001339
eMedicine med/626
MeSH D019142

Ebola viirushaiguse kliiniline hinnang on ebausaldatav.

Rahvusvahelise haiguste klassifikatsiooni 9. versioonis tähistatakse Ebola viirushaigust koodiga 065.8.[38]

RHK-10-s liigitatakse haigus hemorraagiliste viiruspalavike koosseisu Ebola viirushaigusena [A98.4].

Eristusdiagnoos[muuda | muuda lähteteksti]

Diagnoosimiseks tuleks läbi viia eristusdiagnoos eraldamaks Ebola viirushaigust teistest haigustest, nagu Marburgi viirushaigus, teised viiruslikku päritolu hemorraagilised palavikud, Plasmodium falciparum-malaaria, kõhutüüfus, düsenteeria.

Riketsioosidesttüüfus, koolera, gramnegatiivsed septitseemiad, borrelioos.

Eristusdiagnoosi käigus tuleks välistada ka järgmised infektsioonhaigused: leptospiroos, Rickettsia tsutsugamushi tekkene tähniline tüüfus, katk, Q-palavik, kandidaas, histoplasmoos, Aafrika trüpanosomiaas, vistseraalleišmaniaas, rõuged, leetrid ja viiruslik maksapõletik ja salmonelloos.

Välistada tuleks ka mittenakkavad haiguslikud seisundid, nagu äge promüelotsüütleukeemia, hemolüütilis-ureemiline sündroom, maohammustuse tagajärjel tekkida võiv mürgistusseisund, trombootiline mikroangiopaatia, pärilik hemorraagiline teleangiektaasia, limaskesta-naha-lümfisõlme sündroom ja varfariinimürgistus.

Laboratoorse diagnostika meetodid[muuda | muuda lähteteksti]

Loodusliku Ebola viirusnakkuse kahtluse korral võetakse vereanalüüsiks verd, kuid paljud ebolahaiged surevad enne, kui verre ilmuvad tuvastatavad spetsiifilised antikehad (asümptomaatiliste juhtude korral tõusis spetsiifiliste IgM-ide tase 15. päeval pärast haigega kokkupuutumist).

Laboratoorselt võidakse analüüsida ka vereseerumit ja koetükke (nahka, maksa jne). Ükskõik mis meetodiga Ebola viirushaiguse diagnoosimisel tuleb kinni pidada asjakohastest ohutusnõuetest, kuna viiruse ohtlikkusklass on 4. Võidakse kasutada näiteks selliseid laboratoorse diagnostika meetodeid nagu indirektne immunofluorestsentsanalüüs (IFA), immunoensüümmeetod (ELISA), polümeraasi ahelreaktsioon (PCR) jt.[39]

Pole selge, kuidas tuvastada ebolanakkust, kui patsient keeldub vereanalüüsist.

Ebola viirust tuvastavad maailmas üksnes kindla ohutusklassiga laborid. Eestis haiglad ja Terviseameti laborid Ebola viirust analüüsida ei suuda ja vajaduse tekkimisel saadetaks Eesti proovid lepingupartnerile Rootsi nakkushaiguste instituudile Smittskyddsinstitutet.[40]

Ebola kiirtest[muuda | muuda lähteteksti]

Maailma terviseorganisatsioon (WHO) on andnud heakskiidu esimesele ebola kiirtestile. Ebola kiirtesti tegemisel kasutatakse väikest kogust sõrmeotsaverd ning tulemuse saab juba 15 minutiga.[41]

USA toidu- ja ravimiameti (FDA) teatel võivad California ettevõtte toodetud ebolakiirtestid mitte töötada ja võivad inimeste elu ohtu seada, andes "eluohtlikke" valepositiivseid tulemusi ja need kutsutakse tagasi.Tagasikutsumisteade puudutab möödunud aasta oktoobri ja selle aasta jaanuari vahel Taani, Sierra Leonesse ja Kanadesse turustatud ebolateste.[42]

Koekärbus[muuda | muuda lähteteksti]

Ebola viirushaigete elundite uuringud on tuvastanud, et ebolahaigete elundite koekärbus võib üsna laiaulatuslik olla, haaratud elunditeks võivad olla maks, neerud, põrn, harkelund, lümfisõlmed ja reproduktiivelundid.

Ravi[muuda | muuda lähteteksti]

Ebola viirushaiguse raviks ravimid (ka legaalsed vaktsiinid) seni puuduvad.

Vere hüübimist pärssivate ainete manustamine on vastu näidustatud.

Ebolapatsient saab nn toetavat ravi, mis aitab tal haigusest ise välja tulla.

Ravi on toetav, võimalusel manustatakse veenisiseselt vedelikke, K-vitamiini, doonoriverd või ka doonoriverest eraldatud vereliistakuid.

Ravis on tähtsal kohal ka valuvaigistid ja adekvaatne toitumine.[43]

Piirideta Arstide vabatahtlike pakutav toetav ravi ebolahaigetele on sümptomite põhine, kasutatakse mitmeid suukaudseid ravimeid:

Ebolahaige võib kas (kas toetava raviga või ilma) täielikult paraneda, kuid võib esineda ka tüsistusi nagu orhiit, liigesevalu, nahakestumus ja juuksetus või silmadega seotud seisundeid nagu valguskartus, pisaravool, äge ja alaäge iridotsükliit, korioretinaalpõletik ja pimedus.[45][46]

Ebolapatsiendid võivad ka terveneda, kuid tervenemine on pikk protsess ja võib kesta 3–5 nädalat.

Konvalestsentne seerumteraapia[muuda | muuda lähteteksti]

Ametlikult pole teatatud tänavuse ebolaepideemia ajal kasutatavast alternatiivse ravimeetodi tulemuslikkusest. Ebolapositiivsetele patsientidele tehakse viirushaigusest tervenenud ebolahaigetelt võetud verega või sellest eraldatud komponentidega vereülekandeid, toetudes üldlevinud teooriatele, justkui sisaldaks nende veri elupäästvaid Ebola IgG ja IgM antikehi.[47]

Juulis ebolasse nakatunud ameeriklased Kent Brantly ja Nancy Writebol, keda raviti Ameerika Ühendriikides, kuulutati arstide poolt tervenenuks ja kirjutati augusti keskel haiglast välja.[48]

Arstidele pole selge, Brantly tervenemisega ja raviga seonduv, kas tervenemisele aitas kaasa vereülekanne või eksperimentaalravim ZMapp.[49]

WHO andmetel valmib ebolavastane seerum mõne nädala jooksul ning seda hakatakse esmalt manustama ebolahaigetele Libeerias.[50]

Selektiivsed östrogeeni retseptori modulaatorid[muuda | muuda lähteteksti]

USA Ravimi- ja Toiduamet (FDA) kiitis heaks kahe suukaudse selektiivse östrogeeni retseptori modulaatori (SERMide) clomofene ja toremifene võimaliku kasutamise Ebola viirusnakkuse ravis.[51]

Ravi ebaõnnestumine[muuda | muuda lähteteksti]

Olenevalt viiruse liigi tõvestusvõimest, enamik (mõne allika kohaselt kuni 90% nakatunutest) Ebola viirushaigusse nakatunud inimesi siiski sureb. Käimasoleva Ebola viirushaiguse epideemia ajal Lääne-Aafrikas on WHO andmetel suremus kuni 70%.[52]

Surma põhjuseks peetakse hulgielundihäiret (MOF), mille kutsuvad esile vedelikupeetus, hüpotensioon, soontesisene verehüübimine ja koekärbus.

Eksperimentaalravimid[muuda | muuda lähteteksti]

Eksperimentaalravimina peetakse silmas kuni lähiajani inimeste peal veel testimata seerumit Zmapp, mille valmistaja on USA-s San Diegos tegutsev farmaatsiaettevõte Mapp Biopharmaceutical Inc. Zmapp on teadaolevalt valmistatud eritellimusel kasvatatavate tubaka (Nicotiana) perekonda kuuluvate põõsaste muundamise (nakatamine teatud tüüpi valguga) tulemusel, taime kasvades eraldatakse (antikehad) ja lisatakse koos teiste ainetega kandidaatravimi hulka.[53][54]

Eksperimentaalravimina võidakse silmas pidada ka Tekmirat, mille inimkatsed on praeguse seisuga USA Ravimi- ja Toiduameti korraldusel katkestatud, kuna Tekmira katsetes osalenud tervetel inimestel tekkisid katseravimi kasutamise järel problemaatilised immuunvastused.[55]

Anonüümseks jäänud arst arvas, et kuna Ebola viirus põhjustab osaliselt samu sümptomeid kui askorbiinhappevaegus saaks ebolahaigete raviks kasutada megavitamiiniteraapiat (C-vitamiini preparaadi suurtes doosides intravenoosse manustamisega).[56]

Jaapan pakkus WHO-le eksperimentaalset gripiviirusevastast ravimit favipiraviir (tootja: Toyama Chemicals (Jaapan), 2002), mis on andnud laborihiirte eksperimentaalsel nakatamisel Ebola viirusega ja selle ravis, ka mitmeid päevi pärast infektsiooni, teadlasi rahuldavaid tulemusi.[57][58]

FDA poolt on Ebola viirushaiguse ravis lubatud kasutada eksperimentaalset ravimit brintsidofoviir (CMX001), mille töötas välja firma Chimerix.

Eksperimentaalseks võib pidada ka antiviraalse ravimi BCX4430 kasutamist osadel primaatidel (v.a inimesed).[59] See ravim on saanud loa 1. faasi kliinilisteks ravimiuuringuteks (inimkatseteks).[60]

Hiina ettevõte Sihuan Pharmaceutical Holdings Group Ltd. on välja töötanud eksperimentaalse viirusevastase ravimi JK-05.[61]

Eksperimentaalsete ravimite miinuseks peetakse asjaolu, et laboriloomadel saab nakatumise aega täpselt määratleda ja kirjeldada ka nende eksperimentaasete ravimite manustamist, kas 30–60 minutit või 24–48 tundi pärast nakatumist, aga inimesed tihti ei suuda meenutada nakatumise aega.

Ebola viirushaiguse võimalikuks kandidaatravimiks võidakse pidada ka ebolahaigetele manustatud lamivudiini. Libeeria arst Gorbee Logan manustas 15 ebolahaigele lamivudiini ja 13 neist tervenesid.[62]

Eksperimentaalsed vaktsiinid[muuda | muuda lähteteksti]

 Pikemalt artiklis Ebola vaktsiinid

Ebola vaktsiinide all võidakse silmas pidada mitme riigi teaduslaborites välja töötatud Ebola viiruse vastaseid eksperimentaalseid vaktsiine, mis siiani pole veel inimkatsete etappi läbinud.

Pärast 2000. aastat välja töötatud eksperimentaalseid ebolavaktsiine (DNA-vaktsiin) inimeste tarbeks pole seni ringlusse lubatud.[63][64]

Saksamaal Hamburgis asuvas laboratooriumis 2009. aasta märtsis toimunud tööõnnetuses läbistas viroloogi kindad nõel ZEBOV-ga. Talle manustati 48 tundi pärast õnnetust eksperimentaalset vaktsiini VSVΔG/ZEBOVGP.[25]

Uue Ebola vaktsiini kliinilisi uuringuid võidakse alustada juba septembris.[65]

Kanada annetab suure osa olemasolevatest laborites välja töötatud loomavaktsiini doosidest (VSV-EBOV vaktsiin) Maailma Tervishoiuorganisatsioonile.[66]

Uudistekanal BBC teatas, et Šveitsis katkestati kliinilised uuringud Ebola vaktsiiniga rVSV-ZEBOV, kuna neli vabatahtlikku katsealust kaebasid liigesevalu üle oma kätes ja jalgades.[67][68]

Alternatiivravi[muuda | muuda lähteteksti]

Katsete käigus on tuvastatud, et genisteiini ja tyrphostin AG1478 segu saaks kasutada filoviiruste põhjustatud hemorraagiliste palavike profülaktikaks ja raviks.[69]

Ebola viirushaiguse puhangud Aafrikas[muuda | muuda lähteteksti]

Varasemad Ebola viirushaiguse puhangud riigiti põhinevad WHO andmetel.[70]

Aasta Riik Viiruse liik Haigestunud Surnud Surmavusmäär
1976 Kongo Demokraatlik Vabariik EBOV 318 280 88%
1976 Sudaan SEBOV 284 151 53%
1977 Kongo Demokraatlik Vabariik EBOV 1 1 100%
1979 Sudaan SEBOV 34 22 65%
1994 Gabon EBOV 52 31 60%
1994 Elevandiluurannik TAFV 1 0 0%
1995 Kongo Demokraatlik Vabariik EBOV 315 254 81%
1996 (jaanuar–aprill) Gabon EBOV 31 21 68%
1996 (juuli–detsember) Gabon EBOV 60 45 75%
1996 Lõuna-Aafrika Vabariik EBOV 1 1 100%
2000 Uganda SEBOV 425 224 53%
2001–2002 Kongo EBOV 59 44 75%
2001–2002 Gabon EBOV 65 53 82%
2003 (jaanuar–aprill) Kongo EBOV 143 128 90%
2003 (november–detsember) Kongo EBOV 35 29 83%
2004 Sudaan SEBOV 17 7 41%
2005 Kongo EBOV 12 10 83%
2007 Kongo Demokraatlik Vabariik EBOV 264 187 71%
2007 Uganda BEBOV 149 37 25%
2008 Kongo Demokraatlik Vabariik EBOV 32 14 44%
2011 Uganda SEBOV 1 1 100%
2012 Uganda SEBOV 24 7 71%
2012 Uganda SEBOV 7 4 57%
2012 Kongo Demokraatlik Vabariik BEBOV 57 29 51%
2014 Guinea, Kongo Demokraatlik Vabariik[71], Libeeria, Nigeeria, Senegal[72], Sierra Leone ZEBOV

2014. aasta Ebola viirushaiguse epideemia[muuda | muuda lähteteksti]

2014. aasta epideemia levikukaart
 Pikemalt artiklis 2014. aasta Ebola viirushaiguse epideemia

Ebola viirushaiguse epideemia alguseks Lääne-Aafrikas loetakse 2014. aasta märtsis, kuigi haigusjuhtumeid registreeriti juba ka veebruaris[73], Guineas levima hakanud Ebola viiruse epideemiat. Ebola puhangu põhjustanud viirus omab, aprilli seisuga Ebola viirusega 98% homoloogiat)[73][74], kuid juuni seisuga on puhangu põhjustanud viirus ZEBOV.[75]

Käimasoleva epideemia ajal arvatakse Ebolasse surnud inimeste suremuseks 46%.[76]

Ebola viirushaiguse epideemia Kongos[muuda | muuda lähteteksti]

 Pikemalt artiklis 2014. aasta Ebola viirushaiguse epideemia Kongo Demokraatlikus Vabariigis

Kongo DV-s võib käimasoleva Ebola viirushaiguse epideemia põhjustajaks olla teistsugune viirusetüvi (Congolese strain).[77][78]

Eksperimentaalne Ebola viirushaigus[muuda | muuda lähteteksti]

Ebolaviiruse laborites muundatud tüvede põhjustatud haigus (biorelv) ei ole sama mis looduslike viiruste põhjustatud Ebola viirushaigus. Laborites muundatud tüved võivad levida näiteks piisknakkusena ning siseneda organismi ülemiste hingamisteede kaudu.

Patogeense biopreparaadi koostises võib, kinnitamata andmetel, Ebolavirus koos polioviirusega sisalduda ka kunagises Nõukogude Liidus valmistatud geneetiliselt muundatud 'hübriidviiruses', nimetusega Ebolapox, mida oleks võimalik kasutada biorelvana.[79]

Ebola viirusnakkus BALB/C laborihiirtel[muuda | muuda lähteteksti]

Täiskasvanud emaseid BALB/C laborihiiri nakatati hiirte tarvis muundatud Ebola viirusega ja nad tapeti viiendal päeval pärast nakatumist.

Kudesid uuriti valgusmikroskoopi, immunohistokeemiat, elektronmikroskoopi ja in situ hübridisatsiooni kasutades.

Viiruse replikatsioon toimus makrofaagides, lümfisõlmedes, põrnas, hepatotsüütides, neerupealise koore rakkudes, fibroblast-like cells (FLC). Severe lymphocytolysis oli tuvastatav põrnas, lümfisõlmedes ja tüümuses.[80]

Indutseeritud Ebola viirushaigus laboriahvidel[muuda | muuda lähteteksti]

Katsed ahvidega on näidanud, et spetsiaalselt manustatud Ebola viirus põhjustab neil fibriinikaotussündroomi (DIK – dissemineeritud intravaskulaarne koagulatsioon), inimestel on selle sündroomi esinemine vaidluse all.[81]

Makaakidele manustatud eksperimentaalsed ravimid[muuda | muuda lähteteksti]

Eksperimendi käigus süstiti reesusmakaakidele (Macaca mulatta) lihasesse 0,5 mL viral stock'i, mis sisaldas 1000 plaque forming units (PFU) Ebola viirust (Zaire 95 isolaat). Süstimise järel manustati makaakidele (TF/FVIIa) vere hüübimist inhibeerivat valku 'recombinant nematode anticoagulant protein c2 (rNAPc2)'.[82]

Tulemused näitavad, et manustatud vere hüübimist inhibeeriv valk võis osadel eksperimenti kaasatud reesusahvidel elumust pikendada.

Tõvekindlus[muuda | muuda lähteteksti]

Arvatakse et sfingolipiidiainevahetuse häiret Niemanni-Picki tõve tüüp C1 põdevad inimesed võivad Ebola viirushaigusele immuunsed olla, kuna Ebola viirus vajab rakku sisenemiseks kolesterooli transportervalku Niemann-Pick C1.

Geneetiline tõvekindlus[muuda | muuda lähteteksti]

USA 4. kategooria turvalaboris läbi viidud katsed, mille käigus nakatati hiiri spetsiaalselt hiirte tarbeks muundatud Ebola viiruse tüvega võivad inditseerida geenide osalust Ebola viirusnakkuse ja hiirekeha elundkondade võimes viiruseosakeste liikumisele vastu panna – letaalse lõppega nakkuse korral on Ebola viiruse osakestel tendents (kalduvus, soodumus) aktiveerida geene, mis soodustavad veresoonte põletikku ja rakkude surma, tervenenud hiirtel aga oli geenikombinatsioon, uurijate arvates, soodne ja viiruseosakesed aktiveerisid geene mis kontrollivad veresoonte reparatsiooni ja nakkuse levikule ebasoodsat toimet avaldavate immuunrakkude tootmist.[83]

Nakkuse tõrje eeskirjad[muuda | muuda lähteteksti]

Eesti[muuda | muuda lähteteksti]

Eestis kehtivad nakkuse tõrje eeskirjad näevad ette haige võimalikult kiire isoleerimise nakkushaiglasse (-osakonda). Tervishoiutöötajatel tuleb lähikontakti individuaalsete kaitsevahenditeta ebolahaigega igal võimalusel vältida.

Tervishoiutöötaja(te)l tuleb välja selgitada kontaktsed isikud, kellele kehtestatakse Ebola viirusnakkuse korral 21 ja Marburgi viirusnakkuse kahtlusel 9 päevaks aktiivne arstlik jälgimine (sel ajal tuleks inimestel hoiduda intiimsetest seksuaalsetest suhetest teiste inimestega) – kui jälgitaval tõuseb palavik 38,5–39,0 °C tuleks ka tema haiglasse toimetada.

Arvatakse, et Ebola nakatumisoht tegevate tervishoiutöötajate jaoks on suurim siis kui ebolahaigel ilmnevad haigusele omased sümptomid koos oksendamise, kõhulahtisuse ja veritsemisega. Haigete ja jälgimisel olevate kahtlaste isikute kehaeritised ja nende hooldamiseks, jälgimiseks kasutatud instrumendid desinfitseeritakse kas 0,5% Na-hüpokloriidi või 0,5% fenoolilahusega või autoklaavitakse, keedetakse või põletatakse.[84]

Tervishoiutöötaja paneb enne ebolakahtlusega patsiendiga tegelemist selga kõik ettenähtud isikukaitsevahendid: pritsmekindla kaitsekitli või kaitsekombinesooni, kilepõlle, juustekaitsevahendi, ühekordse respiraatori, kaitseprillid, kaitsejalanõud (kummikud) ja kaitsekindad.[85]

Muu[muuda | muuda lähteteksti]

Ebolakaitseriietuse komplekt (hinnaga 36 eurot), mis on mõeldud isiku kaitsmiseks Ebola viiruse, aga ka teiste viiruste eest, on läbi müüdud, nõudlus kaitserõivastuse järele on suur ja tootjad püüavad vastavalt kõrgenenud nõudlusele tootmist ka suurendada.[86]

Nimetus[muuda | muuda lähteteksti]

Ebola viirushaigus on varem kandnud ka nimetusi "hemorraagiline viiruspalavik" ja "Ebola hemorraagiline palavik".

Arvatakse, et nimemuutus Ebola hemorraagilisest palavikust Ebola viirushaiguseks peegeldab paremini haiguse kliinilist pilti, kuna käimasoleva epideemia ajal ei ole paljudel Ebola haigetel haiguse algusjärgus verevalumeid tuvastatud.

Kasutatavad lühendid EBO, EbHF, EBOV HF, EBOV (Zaire) HF.

Ebola viirushaigust[87] võidakse nimetada ka ebolaks ja Ebola hemorraagiliseks haiguseks.

Ebola viirushaigus on saanud nime Ebola jõe järgi.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

 1. Anthony Ramirez: "Was the Plague of Athens Really Ebola?" The New York Times, 18. august 1996
 2. Ioanna Zikakou: "Could the Plague of Athens Have Been Caused by Ebola?" Greek Reporter, 19. juuni 2015
 3. Weingartl HM, Nfon C, Kobinger G., Review of Ebola virus infections in domestic animals., Dev Biol (Basel). 2013;135:211-8. doi: 10.1159/000178495., 14. mai 2013 (vaadatud 06.08.2014)
 4. Peter D Walsh, Roman Biek, Leslie A Real, Wave-Like Spread of Ebola Zaire, 25. oktoober 2005, DOI: 10.1371/journal.pbio.0030371 (vaadatud 13.08.2014)
 5. WHO, Ebola virus disease, Fact sheet N°103, aprill 2014 (vaadatud 10.08.2014)
 6. Is this tree the source of the Ebola outbreak in West Africa? Scientists believe 'young boy playing near colony of infected bats' sparked the crisis, 30. detsember 2014 (vaadatud 31.12.2014.a.)
 7. David Quammen, Insect-Eating Bat May Be Origin of Ebola Outbreak, New Study Suggests (vaadatud 31.12.2014.a.)
 8. toimetaja Jaan - Juhan Oidermaa (30. detsember 2014). "Teadlased leidsid Ebola epideemia võimaliku algpunkti". teadus.err.ee. Originaali arhiivikoopia seisuga 31.12.2014. Vaadatud 31.12.2014.
 9. James E. Childs, John S. Mackenzie, J. A. Richt, Wildlife and Emerging Zoonotic Diseases: The Biology, Circumstances and Consequences of Cross-Species Transmission, Springer Verlag Science, lk 371, 2007 (vaadatud 14.08.2014)
 10. WHO (6. oktoober 2014). "What we know about transmission of the Ebola virus among humans". Ebola situation assessment - 6 October 2014 (inglise). Vaadatud 24.10.2014.
 11. Transmission of Ebola virus, 27 SEPTEMBER 2014 (vaadatud 27.10.2014)
 12. What's the difference between infections spread through the air or by droplets? (vaadatud 27.10.2014)
 13. Reuters, Ebola Toll In West Africa Is Likely Hugely Underestimated, 10.03.2014 (vaadatud 16.03.2015)
 14. Inna-Katrin Hein (9. september 2014). "WHO: Libeerias levib Ebola taksodega". Postimees. Vaadatud 09.09.2014.
 15. "Now Ebola victims are left to rot in the streets: Terrified relatives dump them outside for fear of catching deadly virus". Daily Mail online (inglise). 9. september 2014. Vaadatud 09.09.2014.
 16. Robert Glatter, Ebola: What US Clinicians Need to Know, 4.august 2014 (vaadatud 10.08.2014)
 17. Lippincott Williams & Wilkins, Professional Guide to Diseases, lk 1011, 9. trükk, 2009, Google'i raamatu(vaadatud 26.03.2014)
 18. Trevor Grundy (26. september 2014). "WHO: Libeerias levib Ebola taksodega". Religion News Service (inglise). Vaadatud 14.10.2014.
 19. GEOFFREY YORK (29. september 2014). "Globe in Monrovia: Forced cremation a final indignity in Ebola-stricken Liberia". The Globe and Mail (inglise). Vaadatud 14.10.2014.
 20. Dana Dovey, Ebola Virus Found In Survivor's Semen 6 Months After Negative Blood Test, 17. aprill 2015 (vaadatud 7.05.2015)
 21. Ebola viiruse võib saada ka seksides, Õhtuleht.ee, 6. mai 2015 (vaadatud 7.05.2015)
 22. Alexandra Sifferlin, Everything to Know About Ebola and Sexual Intercourse, 20.aprill 2015 (vaadatud 7.05.2015)
 23. Sylvain Baize, Ph.D., Delphine Pannetier, Ph.D., Lisa Oestereich, M.Sc.,Toni Rieger, Ph.D., Lamine Koivogui, Ph.D., N'Faly Magassouba, Ph.D., Barrè Soropogui, M.Sc., Mamadou Saliou Sow, M.D., Sakoba Keïta, M.D., Hilde De Clerck, M.D., Amanda Tiffany, M.P.H., Gemma Dominguez, B.Sc., Mathieu Loua, M.D., Alexis Traoré, M.D., Moussa Kolié, M.D., Emmanuel Roland Malano, M.D., Emmanuel Heleze, M.D., Anne Bocquin, M.Sc., Stephane Mély, M.Sc., Hervé Raoul, Ph.D., Valérie Caro, Ph.D., Dániel Cadar, D.V.M., Ph.D., Martin Gabriel, M.D., Meike Pahlmann, Ph.D., Dennis Tappe, M.D., Jonas Schmidt-Chanasit, M.D., Benido Impouma, M.D., Abdoul Karim Diallo, M.D., Pierre Formenty, D.V.M., M.P.H.,Michel Van Herp, M.D., M.P.H., ja Stephan Günther, M.D., Emergence of Zaire Ebola Virus Disease in Guinea – Preliminary Report, The new england journal of medicine, DOI: 10.1056/NEJMoa1404505 (vaadatud 11.08.2014)
 24. Russian scientist dies of Ebola after lab accident, 25. mai 2004 (vaadatud 10.08.2014)
 25. 25,0 25,1 Stephan Günther, Heinz Feldmann, Thomas W. Geisbert, Lisa E. Hensley, Pierre E. Rollin, Stuart T. Nichol, Ute Ströher, Harvey Artsob, Clarence J. Peters, Thomas G. Ksiazek, Stephan Becker, Jan ter Meulen, Stephan Ölschläger, Jonas Schmidt-Chanasit, Hinrich Sudeck, Gerd D. Burchard ja Stefan Schmiedel, Management of Accidental Exposure to Ebola Virus in the Biosafety Level 4 Laboratory, Hamburg, Germany, J Infect Dis. (2011) 204 (suppl 3): S785-S790., doi: 10.1093/infdis/jir298 (vaadatud 10.08.2014)
 26. E. JOHNSON, N. JAAX, J. WHITE ja P. JAHRLING, Lethal experimental infections of rhesus monkeys by aerosolized Ebola virus, Int. J. Exp. Path. (1995), 76, 227-236 (vaadatud 14.08.2014)
 27. Gary P. Kobinger, Anders Leung, James Neufeld, Jason S. Richardson, Darryl Falzarano, Greg Smith, Kevin Tierney, Ami Patel, ja Hana M. Weingart, Pathogenicity, Shedding, and Transmission of Zaire ebolavirus in Pigs, J Infect Dis. (2011), 12. mai 2011, doi: 10.1093/infdis/jir077 (vaadatud 09.08.2014)
 28. Mike Adams, Ebola transmission by aerosols confirmed: virus survives for days outside infected hosts, 1. August 2014 (vaadatud 14.08.2014)
 29. Report of an International Commission, Ebola haemorrhagic fever in Zaire, 1976, Bulletin of the World Health Organization, 56 (2): 271-293 (1978) (vaadatud 08.08.2014)
 30. Leroy EM, Baize S, Volchkov VE, Fisher-Hoch SP, Georges-Courbot MC, Lansoud-Soukate J, Capron M, Debré P, McCormick JB, Georges AJ., Human asymptomatic Ebola infection and strong inflammatory response. Lühikokkuvõte., Lancet., 24. juuni 2000;355(9222):2210-5. (vaadatud 29.09.2014)
 31. Brian H. Harcourt, Anthony Sanchez, ja Margaret K. Offermann, Ebola Virus Selectively Inhibits Responses to Interferons, but Not to Interleukin-1β, in Endothelial Cells. Lühikokkuvõte[alaline kõdulink], J. Virol., Aprill 1999, 73. köide, nr 4, lk 3491-3496 (vaadatud 05.07.2014)
 32. Christopher F. Basler ja Gaya K. Amarasinghe, Evasion of Interferon Responses by Ebola and Marburg Viruses, J Interferon Cytokine Res., september 2009; 29(9): 511–520., doi:10.1089/jir.2009.0076, PMCID: PMC2988466 (vaadatud 18.09.2014)
 33. Michael C. Purdy, Study reveals how Ebola blocks immune system, 13. august 2014 (vaadatud 17.08.2014)
 34. Anita K. McElroy, Bobbie R. Erickson, Timothy D. Flietstra, Pierre E. Rollin, Stuart T. Nichol, Jonathan S. Towner ja Christina F. Spiropoulou, Ebola Hemorrhagic Fever: Novel Biomarker Correlates of Clinical Outcome, J Infect Dis. (2014) 210 (4): 558-566., doi: 10.1093/infdis/jiu088,12. veebruar 2014 (vaadatud 05.09.2014)
 35. Rebecca Benson. "Ebola hemorrhagic fever (EHF)" (inglise). Originaali arhiivikoopia seisuga 10.10.2014. Vaadatud 17.09.2014.
 36. 36,0 36,1 Nadia Wauquier, Pierre Becquart, Cindy Padilla, Sylvain Baize, Eric M. Leroy,Human Fatal Zaire Ebola Virus Infection Is Associated with an Aberrant Innate Immunity and with Massive Lymphocyte Apoptosis, 5.oktoober 2010, DOI: 10.1371/journal.pntd.0000837 (vaadatud 05.07.2014)
 37. Manisha Gupta, Christina Spiropoulou, Pierre E. Rollin, Ebola virus infection of human PBMCs causes massive death of macrophages, CD4 and CD8 T cell sub-populations in vitro, DOI: 10.1016/j.virol.2007.02.017, Virology, 364. köide, nr 1, 20. juuli 2007, lk 45–54 (vaadatud 13.08.2014)
 38. Specific code 2014 ICD-9-CM Diagnosis Code 065.8 (vaadatud 08.08.2014)
 39. Baron S, Medical Microbiology., 4. trükk, Galveston (TX): University of Texas Medical Branch at Galveston; 1996. (vaadatud 09.08.2014).
 40. "EBOLA VARSTI EESTIS?! Vähemasti üks Eesti elanik kaotas haiguse tõttu oma sugulase..." Eesti Ekspress. 14. oktoober 2014. Vaadatud 15.10.2014.
 41. Maailma terviseorganisatsioon kiitis heaks uue Ebola kiirtesti, 25. veebruar 2015 (vaadatud 5.05.2015)
 42. FDA: Ebola-kiirtestid valetavad, 27. aprill 2015 (vaadatud 5.05.2015)
 43. Marina Lohk (15. oktoober 2014). "Eesti on valmis Ebola-haigete vastuvõtmiseks". Postimees. Vaadatud 16.09.2014.
 44. Paul Roddy, Robert Colebunders, Benjamin Jeffs, Pedro Pablo Palma, Michel Van Herp ja Matthias Borchert, Filovirus Hemorrhagic Fever Outbreak Case Management: A Review of Current and Future Treatment Options, J Infect Dis. (2011) 204 (suppl 3): S791-S795., doi: 10.1093/infdis/jir297 (vaadatud 16.10.2014)
 45. Kapay Kibadi, Kibadi Mupapa, Kivudi Kuvula, Matondo Massamba, Djuma Ndaberey, J. J. Muyembe-Tamfum, Mpia Ado Bwaka, Ann De Roo and Robert Colebunders,Late Ophthalmologic Manifestations in Survivors of the 1995 Ebola Virus Epidemic in Kikwit, Democratic Republic of the Congo, J Infect Dis. (1999) 179 (Supplement 1): S13-S14. doi: 10.1086/514288 (vaadatud 25.03.2014)
 46. Alexander K. Rowe, Jeanne Bertolli*, Ali S. Khan, Rose Mukunu, J. J. Muyembe-Tamfum, David Bressler, A. J. Williams, C. J. Peters, Luis Rodriguez, Heinz Feldmann, Stuart T. Nichol, Pierre E. Rollin ja Thomas G. Ksiazek, Clinical, Virologic, and Immunologic Follow-Up of Convalescent Ebola Hemorrhagic Fever Patients and Their Household Contacts, Kikwit, Democratic Republic of the Congo, J Infect Dis. (1999) 179 (Supplement 1): S28-S35. doi: 10.1086/514318 (vaadatud 25.03.2014)
 47. RTL.de, Ebola-Virus: Rettet Junge aus Liberia den US-Arzt, dem er sein Leben verdankt?, 04.08.14 (vaadatud 16.08.2014) (saksa keeles)
 48. Dina Fine Maron (27. august 2014). "Ebola Doctor Reveals How Infected Americans Were Cured". ScientificAmerican (inglise). Vaadatud 04.09.2014.
 49. Springer, Axel (5. september 2014). "Blut von Überlebenden als Waffe gegen Ebola?". Die Welt (saksa). Vaadatud 07.09.2014.
 50. Kristin Aasma (22. oktoober 2014). "WHO: ebola-vastane seerum on valmis mõne nädala pärast". Õhtuleht.ee. Vaadatud 24.10.2014.
 51. Lisa M. Johansen, Jennifer M. Brannan, Sue E. Delos, Charles J. Shoemaker, Andrea Stossel, Calli Lear, Benjamin G. Hoffstrom, Lisa Evans DeWald, Kathryn L. Schornberg, Corinne Scully, Joseph Lehár, Lisa E. Hensley, Judith M. White, ja Gene G. Olinger, FDA-Approved Selective Estrogen Receptor Modulators Inhibit Ebola Virus Infection, Sci Transl Med. Jun 19, 2013; 5(190): 190ra79., doi:10.1126/scitranslmed.3005471, PMCID: PMC3955358, NIHMSID: NIHMS559803 (vaadatud 20.09.2014)
 52. "WHO: ebolasse nakatunute suremus on kuni 70 protsenti". BNS. 14. oktoober 2014. Vaadatud 15.10.2014.
 53. Brenda Goodman, WebMD Health News, Experimental Ebola Serum Grown in Tobacco Leaves (vaadatud 08.08.2014)
 54. Heiki Suurkask, See (kuri)kuulus seerum - kas ebolale on tõesti ka ravim olemas?, 05. august 2014 (vaadatud 06.08.2014)
 55. KEVIN LORIA, Here's Everything We Know About The 'Secret Serum' Used To Treat An American With Ebola, 4. august 2014 (vaadatud 06.08.2014)
 56. "Neue These: Ebola-Virus kann mit Vitamin C bekämpft werden". Deutsche Wirtschafts Nachrichten (saksa). 7.08.2014. Vaadatud 18.09.2014.
 57. The Associated Press (25. august 2014). "Ebola outbreak: Japan offers anti-influenza drug for treatment". CBC News (inglise). Vaadatud 21.09.2014.
 58. Lisa Oestereich, Anja Lüdtke, Stephanie Wurr, Toni Rieger, César Muñoz-Fontel, Stephan Günther, Successful treatment of advanced Ebola virus infection with T-705 (favipiravir) in a small animal model, Antiviral Research, 105. väljaanne, mai 2014, lk 17–21 (vaadatud 21.09.2014)
 59. Travis K. Warren, Jay Wells, Rekha G. Panchal, Kelly S. Stuthman, Nicole L. Garza, Sean A. Van Tongeren, Lian Dong, Cary J. Retterer, Brett P. Eaton, Gianluca Pegoraro, Shelley Honnold, Shanta Bantia, Pravin Kotian, Xilin Chen, Brian R. Taubenheim, Lisa S. Welch, Dena M. Minning, Yarlagadda S. Babu, William P. Sheridan & Sina Bavari, Protection against filovirus diseases by a novel broad-spectrum nucleoside analogue BCX4430, Nature 508, 402–405 (17. Aprill 2014) doi:10.1038/nature13027, 2. märts 2014 (vaadatud 10.08.2014)
 60. WNCN Staff (18. september 2014). "BioCryst receives additional money to ramp development of Ebola drug". WNCN (inglise). Vaadatud 15.10.2014.
 61. Charles Poladian (14. oktoober 2014). "Ebola Cure: Chinese Drugmaker To Fast-Track JK-05, Joins ZMapp, TKM-Ebola And Canadian Efforts". International Business Times (inglise). Vaadatud 04.11.2014.
 62. Elahe Izadi (2. oktoober 2014). "A Liberian doctor is using HIV drugs to treat Ebola victims. The NIH is intrigued". The Washington Post (inglise). Vaadatud 18.11.2014.
 63. NIH, FOR IMMEDIATE RELEASE, NIAID Ebola Vaccine Enters Human Trial, 18. november 2003 (vaadatud 1008.2014)
 64. Eesti Päevaleht, Teadlased lõid ebola-vaktsiini, 11. detsember 2003 (vaadatud 10.08.2014)
 65. Ebola vaccine to trial next month, may be ready by 2015: UN (vaadatud 1008.2014)
 66. Lauri Laugen, Kanada annetab WHO-le oma inimeste peal katsetamata ebolavaktsiini, 13. august 2014 (vaadatud 13.08.2014)
 67. "Ebola vaktsiini uuring katkestati kõrvaltoimete tõttu". Delfi. 11. detsember 2014. Vaadatud 14.12.2014.
 68. Emily Mullin (16. oktoober 2014). "NewLink Ebola vaccine trial begins in U.S. while Glaxo takes its jab to Mali". FierceVaccines (inglise). Vaadatud 14.12.2014.
 69. Sayer Ji (1. august 2014). "Natural Treatments for Ebola Virus Exist, Research Suggests". GreenMedInfo (inglise). Vaadatud 20.08.2014.
 70. WHO, Ebola virus disease, Fact sheet N°103, Aprill 2014 (vaadatud 10.08.2014)
 71. WHO (26. august 2014). "Ebola virus disease – Democratic Republic of Congo". Disease Outbreak News (inglise). Originaali arhiivikoopia seisuga 24.04.2015. Vaadatud 28.08.2014.
 72. WHO. "Ebola virus disease – Senegal". Epidemic & Pandemic Alert and Response (EPR) (inglise). Originaali arhiivikoopia seisuga 5. september 2014. Vaadatud 3. septembril 2014.
 73. 73,0 73,1 Gytis Dudas ja Andrew Rambaut, Phylogenetic Analysis of Guinea 2014 EBOV Ebolavirus Outbreak, 2. mai 2014: ecurrents.outbreaks.84eefe5ce43ec9dc0bf0670f7b8b417d. doi:10.1371/currents.outbreaks.84eefe5ce43ec9dc0bf0670f7b8b417d, PMCID: PMC4024086 (vaadatud 06.08.2014)
 74. WHO, Ebola virus disease: background and summary. Disease Outbreak News, Global Alert and Response (GAR) (vaadatud 08.08.2014)
 75. Sébastien Calvignac-Spencer, Jakob M. Schulze, Franziska Zickmann, Bernhard Y. Renard, Clock Rooting Further Demonstrates that Guinea 2014 EBOV is a Member of the Zaïre Lineage, 16. juuni 2014 (vaadatud 11.08.2014)
 76. Terviseamet (25. september 2014). "Ebola viirushaiguse levikust Aafrikas". Originaali arhiivikoopia seisuga 13.10.2014. Vaadatud 06.10.2014.
 77. OLIVER LANE (16. oktoober 2014). "SECOND STRAIN OF EBOLA IDENTIFIED IN THE CONGO: MORTALITY RATE AT 71 PERCENT". Breitbart (inglise). Vaadatud 20.10.2014.
 78. APF (25. august 2014). "DR Congo confirms first Ebola cases in 'new strain' of killer virus". The Telegraph (inglise). Vaadatud 20.10.2014.
 79. Jason K. Dobranic, Ph.D. "The Future of Biowarfare". EMSL Published Articles (inglise). Originaali arhiivikoopia seisuga 3.09.2014. Vaadatud 30.08.2014.
 80. Gibb TR, Bray M, Geisbert TW, Steele KE, Kell WM, Davis KJ, Jaax NK, Pathogenesis of experimental Ebola Zaire virus infection in BALB/c mice., J Comp Pathol. november 2001;125(4):233-42., PMID 11798240 (vaadatud 20.02.2015)
 81. Thomas W. Geisbert, Howard A. Young, Peter B. Jahrlin, Kelly J. Davis, Elliott Kagan ja Lisa E. Hensley, Mechanisms Underlying Coagulation Abnormalities in Ebola Hemorrhagic Fever: Overexpression of Tissue Factor in Primate Monocytes/Macrophages Is a Key Event, J Infect Dis. (2003) 188 (11): 1618-1629., doi: 10.1086/379724 (vaadatud 16.10.2014)
 82. Thomas W Geisbert, Lisa E Hensley,Peter B Jahrling, Tom Larsen, Joan B Geisbert,Jason Paragas, Howard A Young, Treatment of Ebola virus infection with a recombinant inhibitor of factor VIIa/tissue factor: a study in rhesus monkeys, THE LANCET, 362, väljaanne, 13.detsember 2003, www.thelancet.com (vaadatud 3.10.2014)
 83. Catharine Paddock (31. oktoober 2014). "Surviving or dying from Ebola may be partly down to genes". Medical News Today (inglise). Vaadatud 25.12.2014.
 84. EV Sotsiaalministri määrus nr 123, 31.10.2003, Nakkushaiguste tõrje nõuded (vaadatud 07.10.2014)
 85. Marina Lohk (15. oktoober 2014). "Eesti on valmis Ebola-haigete vastuvõtmiseks". Postimees. Vaadatud 16.10.2014.
 86. Axel Springer SE 2014 (22. oktoober 2014). "Das Ebola-Schutzpaket für 36 Euro ist ausverkauft". Die Welt (saksa). Vaadatud 24.10.2014.
 87. Terviseamet, Ebola-viirusnakkuse levik Lääne-Aafrikas, 04.08.2014 (vaadatud 13.08.2014)

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

2014. Ebola viiruse epideemia
Eksperimentaalsed vaktsiinid ja/või ravimid
Nakkuse ennetamine ja ravi
Nakatumine
Muu
Eksperimentaalne Ebola viirushaigus laboriahvidel
Eesti tervishoiusüsteem, võimalikud meetodid ja vahendid Ebola viirusega nakatumise vältimiseks ja toetav ravi nakatunuile