Surmavusmäär

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Mitte segi ajada suremusega.

Mitte segi ajada haigestumusega.

Surmavusmäär ehk letaalsus ehk surmavuskordaja ehk letaalsuskordaja ehk letaalsusrisk ehk fataalsuskordaja (inglise keeles "case fatality rate" ehk "CFR") on koefitsient, millega väljendatakse elusorganismi surmaga lõppenud haigestumiste arvu haigestunute arvu suhtes. Surmavusmäära väljendatakse protsentides. Surmavusmäära arvutatakse eelkõige selliste haiguste puhul mille kulgemise ligikaudne aeg on teada (näiteks nakkushaigused).

Surmavusmäära omadused[muuda | muuda lähteteksti]

Surmavusmäära kasutatakse ainult siis, kui haigestumine on kinnitatud ning seejuures on olemas kõik haigestumise tunnused. Kinnitatud tähendab, et iga haiguse puhul määravad teadlased uurimismeetodi, mille tulemus loetakse haigust kinnitavaks või välistavaks. See võib olla laboratoorne või instrumentaalne uuring. Aga võib olla ka arstlik läbivaatus, kui haigusel on mõni hästi eristatav sümptom. Nakkushaiguste puhul on oluline meeles pidada, et nakkustekitaja kandlus ilma haigussümptomiteta (organismi talitlushäireta) ei ole surmavusmäära kontekstis haigestumine. Seega muutub haiguse surmavusmäär pidevalt, vastavalt uurimiseks valitud ajaperioodile ning uute haigusjuhtumite ja surmajuhtumite lisandumisele. Sageli lisatakse surmavusmäära arvutusele ka andmed uuritute kohta. Sellisteks andmeteks on uuritute sugu, vanus, vahel ka elukoht jmt. Surmavusmäära mõjutab märgatavalt organismi üldine tervis. Haigestumine uude haigusesse põhjustab tavaliselt olemasolevate pikaaegsete haiguste ägenemise ning surma korral ei ole võimalik eristada, mis on täpne suremise põhjus.

Näited kasutusvõimalustest[muuda | muuda lähteteksti]

Meditsiin[muuda | muuda lähteteksti]

Meditsiinis võidakse terminiga "letaalsus" väljendada mingi kindla vigastuse, näiteks rindkeretrauma saanud ning sellesse surnud inimeste suhet. Näiteks rindkeretrauma letaalsuseks märgitakse kirjanduses 62% ja penetreeriva südamevigastuse letaalsuseks 88%.[1]

Epidemioloogia[muuda | muuda lähteteksti]

Epidemioloogias võidakse terminiga "surmavusmäär" väljendada teatud kindla haiguse, näiteks Ebola viirushaiguse diagnoosi saanud ning seejärel tervenenute arvu ja surnud patsientide arvu suhet. WHO andmetel on Ebola viirushaiguse surmavusmääraks umbes 50%.[2]

Näidisarvutus[muuda | muuda lähteteksti]

Eeldame, et 100 inimese suuruses grupis suri 9 inimest ühte kindlasse haigusesse. See tähendab, et saja haige inimese hulgast suri 9 ja tervenes 91. Järgnevas valemis tähistab N surnute arvu ja P haigestunute arvu. L tähistab surmavusmäära.

Surmavusmäär on sellisel juhul 9%.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Andras Laugamets, Pille Tammpere, Raul Jalast, Riho Männik, Monika Grauberg, Arkadi Popov, Andrus Lehtmets, Margus Kamar, Riina Räni, Veronika Reinhard, Ülle Jõesaar, Marius Kupper, Ahti Varblane, Marko Ild, Katrin Koort, Raul Adlas. "Erakorralise meditsiini tehniku käsiraamat". 2014. Vaadatud 28.04.2020.
  2. WHO. "Ebola Virus Disease". 19.04.2020. Vaadatud 28.04.2020.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

Selles artiklis on kasutatud ingliskeelset artiklit en:Case fatality rate seisuga 14.08.2014.