Laip

Allikas: Vikipeedia
 See artikkel räägib surnud inimese kehast; surnud looma keha kohta vaata artiklit Korjus

Laip ehk surnukeha ehk koolnu ehk isiku surnukeha on inimese elutu keha.

Surnukehad meditsiinis[muuda | muuda lähteteksti]

Meditsiinis võidakse inimeste surnukehi teatud tingimustel käidelda, säilitada ka anatoomilise õppematerjalina.

Eestis võib Eesti kodaniku või siin pikaajalise elaniku elamisloa või elamisõiguse alusel viibinud ja surnuks tunnistatud isiku surnukeha õppe- ja teadustööks üle anda Tartu Ülikoolile vabatahtlike annetuste kaudu[1] (tasuta) surnu omastelt või eestkosteasutuselt, kellel on piiratud teovõimega isikute seaduslike esindajatena õigus annetada õppeotstarbeliseks kasutamiseks pärijateta isikute surnukehi, kui isik eluajal otseselt ei keeldunud oma surnukeha üleandmisest õppeotstarbeliseks kasutamiseks.

Surnukeha, surnu elundite ning kudede õppe- ja teadustöös kasutamisega seotud kulud on ette nähtud katta Tartu Ülikooli eelarvest.

Surnukehi peetakse anatoomia õpetamisel paremateks õppevahenditeks kui arvutisimulatsioone.[2]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Sotsiaalministri määrus, Anatoomilise õppematerjali hankimise, hoidmise, kasutamise tingimused ja kord, vastu võetud 10.01.2006 nr 5, veebiversioon (vaadatud 19.12.2014.a.)
  2. The digital age of medicine: cadavers still best choice for learning anatomy, 17. oktoober 2014, veebiversioon (vaadatud 19.12.2014.a.)(inglise keeles)

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

  • Rajashree Sheelawant Raut, Anjana Gaikwad, B. H. Bahetee, Morphohistological Study of Thymus of an Adult Cadaver, International Journal of Recent Trends in Science And Technology, ISSN 2277-2812 E-ISSN 2249-8109, 9. väljaanne, nr 1, 2013, lk 146-148, veebiversioon (vaadatud 28.01.2015)(inglise keeles)